8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Yaş 19 saç çizgisi gerilemiyor ama seyreliyor

Yeni Üye

Yaş 19 saç çizgisi gerilemiyor ama seyreliyor

Arkadaşlar yaklasik 3 4 senedir sacimdaki gürlük azalmaya basladi.
    Dipleri gozukmeye basladi ama saç çizgim hiç gerilemedi
    Direk olarak üst kisimdaki tüm saçlar seyreliyor

https://hizliresim.com/tRjpcq

https://hizliresim.com/ozKaof

https://hizliresim.com/HB2sBt

Bu dökülme erkeksi dökülme mi
    Yoksa vitaminsel bir durum mu stresten falan mı?

Bunun sebebi nedir nasıl çözebilirim??

Telogen efflivum falan diye bir şey duydum kadin tipi dökülme falan pek emin olamadım

Yeni Üye rezes - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    b12 eksikliğine ve troid değerlerinize baktırınız hocam

SaçımınDoktoru Üyesi
    Alıntı Knh07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Arkadaşlar yaklasik 3 4 senedir sacimdaki gürlük azalmaya basladi.
    Dipleri gozukmeye basladi ama saç çizgim hiç gerilemedi
    Direk olarak üst kisimdaki tüm saçlar seyreliyor

https://hizliresim.com/tRjpcq

https://hizliresim.com/ozKaof

https://hizliresim.com/HB2sBt

Bu dökülme erkeksi dökülme mi
    Yoksa vitaminsel bir durum mu stresten falan mı?

Bunun sebebi nedir nasıl çözebilirim??

Telogen efflivum falan diye bir şey duydum kadin tipi dökülme falan pek emin olamadım
    Kardeşim su salgın olayları hafiflediğinde öncelikle dermatologa görün. Evet kadın tipi dokülme vs birçok farklı sebepten birisi olabilir bu. Ama yüzde seksen doksan ihtimal erkek tipi dokülmedir diye düşün. Örneğin 19-20 uaşlarımdayken brnim saçlarım da tepeden vertex den seyrelerek ilerledi. Bir noktadan sonra şakaklar da çok geri çekiliyor.

Doktora gittiğinde tsbi vitamin vs değerlerine de baktır. Eksik unsur varsa takviyr yapılır.

Bunun haricinde forumdaki yanetkisiz tedavileri araştır aklına yatan bir veya birkaç etke le bir tedavi planı oluştur ve kullanmaya başla. Düzenli ve disiplinli. Evet saçların dökülmeye seyreleme başlamış ama yolun başında olduğun için erken midahaşe ile ilerleyen yaşlarına kadar ciddi bir sorunun olmaz diye düşünüyorum.

Proaktif davranmanı ve vakit kaybetmemeni tavsiye ederim. Ve topikal ve oral antiandrojenlerdfn önce güvenli etkenleri seçmelisin. Görüşüm bu yönde.

Yeni Üye
    Biran önce önlemini almanı tavsiye ederim 19 yaşlarımda benimde aynı şekilde seyrelmeye,saçlarımın kalitesinde kalitesizleşme oluşuyordu her geçen yıl daha da kötüye gitti bu durum Şuan yaşım 24 bariz bir şekilde şakaklarda açılma mevcut. Gün geçtikçe daha da kötüye gidiyor

erkek tipi dökülme olma olasılığı da fazla ailenizde kellik vakaları varsa tabi.erkek tipi kellik şakaklarda da başlayabilir tepe bölgesinde de b12 ve troid değerlerine baktıktan sonra az çok anlarsın.

Yeni Üye
    Hocam babamin saclari dokulmus ama tepe yok ve sakaklar yok ama diger ust kisimlar gür dayimda da oyle
    Amcamlarda ise sac dokulmesi hic yok

Bende ise farkli biraz tepe şakak diye ayrim yok direk yanlar ve ense hariç seyreklik var genelinde

Ha tabi erkeksi dökülme ihtimali daha fazla ama ailemdekilerin genclik fotolarina da baktim böyle bi sac dokulmesi seklinde ilerleyen yok

O yüzden diger ihtimallere kafa yormuştum mastürbasyon sıklığı bu tip durumu tetikleyebilir mi sizce

senle yaşıtız ve benimde şakaklarımda açılma var, ailemde daha önce benim yaşımda kelleşmeye başlayan insan sayısı 0..kısacası artık yeni nesilde çok daha erken yaşlarda başlıyor kellik yaşa takılmamak lazım.mastürbasyon konusuna gelince ben 1 ay hiç mastürbasyon yapmadım ve saçlarım zaten günde 50 100 tel dökülüyor yine aynı dökülmeye devam etti ben bi etkisi olduğunu düşünmüyorum.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Alıntı Knh07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam babamin saclari dokulmus ama tepe yok ve sakaklar yok ama diger ust kisimlar gür dayimda da oyle
    Amcamlarda ise sac dokulmesi hic yok

Bende ise farkli biraz tepe şakak diye ayrim yok direk yanlar ve ense hariç seyreklik var genelinde

Ha tabi erkeksi dökülme ihtimali daha fazla ama ailemdekilerin genclik fotolarina da baktim böyle bi sac dokulmesi seklinde ilerleyen yok

O yüzden diger ihtimallere kafa yormuştum mastürbasyon sıklığı bu tip durumu tetikleyebilir mi sizce
    Yukarda bir arkadaş daha bahsetmiş, benim de senin ki gibi dökülmeye başladı. Zamanında doğru düzgün önlem almadık, saç kalmadı kafada.

Seti cell kafein gibi etkenleri bir dene imkan varsa, seti+cell kombininden memnun gibi kullananlar. 3-4 ay bir dene en az. Sonrasında dökülmen azalmaz, durum biraz toparlamazsa başka etkenleri denersin. Minoxil, miracle losyon falan. Miracle losyon antiandrojen etkili bir losyondur, risklisir bu yüzdem. Ama öncekilerden bir etki göremezsen, denenebilir belki.

Haftada bir veya iki sefer dermaroller uygulaması yap mutlaka.
    Haftada iki sefer de ketoral, konazol gibi bir şampıan kullan. Kafada 4-5 dk bekleterek.

Dökülmenin ilerleyişi diğer akrabalarınla benzer olacak diye birşey yok. Dayılarım arasında benim yaşlarımda bu kdar az saçı olan yok. Şu anda 50 yaşlarındaki adamlardan daha çok açıklığım var. Genetik, üstüne bir de bozulan yaşam koşulları eklenince, yeni nesilin durum daha ağır seyrediyor.

Mastürbasyon konusuyla ilgili, bildiğin kadarıyla mastürbasyon ile saç dökülmesi, dht va arasında bir bağlantı yok. Son zamanlarda nofap akımı var belki duymuşsundur. Sıfır mastürbasyon. Bunu yapan arkadaşlaın yorumlaını falan izle youtube dan. Ben çok kişi gözlemlemedim fakat, saçlarım biraz daha güçlendi diyen haricinde, saç çıktı, gürleşti va diyene rastlamadım. Öncesinde dediğim gibi araştırmalara göre de bir bağlantısı yok. Mental sağlık açısından sık yapılmaması tavsiye edilir o kadar.