Sayfa 1/3 123 SonSon
23 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: kellik kimden geçer?

SaçımınDoktoru Üyesi

kellik kimden geçer?

Erkeklerde kalıtsal kellik annenin genlerinden kaynaklanıyor.Alman bilim adamları tarafından yapılan bir araştırmada, erkeklerde kalıtsal kelliğin sanıldığının aksine babanın genlerinden değil, annenin genlerinden kaynaklandığı ortaya çıktı.*Bonn Üniversitesi uzmanlarının yürüttüğü çalışmaya göre, X kromozomu üzerindeki bir gen erkeklerde kelliğe neden oluyor. Erkeklerin ise X kromozomunu annelerinden aldığı biliniyor; ancak kadınlar bu kromozomu, hem anneden hem de babadan alıyor. Bu nedenle kellik söz konusu olduğunda, erkeklerin babadan ziyade annelerinin babasına benzeyeceği ifade edildi.X kromozomu üzerinde bulunan söz konusu genin erkeklik hormonlarını harekete geçiren androjen alıcılarını etkilediği ve gendeki bozulmanın da erkeklerde saç kaybına neden olduğu belirtildi. Kalıtsal faktörlerin kelliğe neden olduğu bilinmesine rağmen, bunda hangi genlerin etkili olduğu tam olarak anlaşılamıyordu.*Prof. Markus Nothen başkanlığındaki bir ekip tarafından yürütülen son araştırmada, 60 yaşını geçmesine rağmen gür saçlı olan erkeklerle kıyaslandığında, erken yaşta kelleşmeye başlayan erkeklerde, saç dökülmesine neden olan bu genden çok daha fazla bulunduğu kaydedildi. Prof. Nothen bununla birlikte, kelliğin sadece tek bir genden kaynaklanmayacağını ve diğer genlerin de bunda rol oynadığını düşündüklerini söyledi

halk arasında babada kellik varsa oğlunda da görüleceği inanışı yaygın. Ancak bilimsel veriler kellikte erkeklerin babaya değil dayıya çektiğini gösteriyor.Acıbadem Hastanesi Saç Ekim Merkezi uzmanı estetik ve plastik cerrah Dr. Nuri Soysal, “Erkeklerde saç oranı testesteron (erkeklik) hormonuna bağlı. Bu hormonun seviyesini yüzde 90 oranında anneden geçen genler belirler. Bu nedenle kellik öngörüsü için annenin ailesindeki erkeklere, babaya değil dayıya bakılmalı.” dedi.Dr. Soysal, anneden geçen kromozomların saçlar için neden daha büyük öneme sahip olduğunun tam olarak anlaşılamadığını söyledi.

İnternette buldugum yazılar. Bu yazılarda anneden geçtiği söyleniyor sizinle paylaşıp fikirlerinizi almak istedim. Siz ne düşünüyorsunuz?

SaçımınDoktoru Üyesi
    Benim dayılarımın saçları gür ama baba tarafında kellik var diye maalesef onlara çekmişim. Bence anne tarafındanda geçebilir baba tarafındanda. Bu birazda şans işi piyango kime vurursa

SaçımınDoktoru Üyesi
    Alıntı mhmtclk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim dayılarımın saçları gür ama baba tarafında kellik var diye maalesef onlara çekmişim. Bence anne tarafındanda geçebilir baba tarafındanda. Bu birazda şans işi piyango kime vurursa
    %10a dahil olabilirsin çoğunluk anneden geçiyor gibi

SaçımınDoktoru Üyesi
    Alıntı namesiz00 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim amcam da kel 2 oğlu var biri 22 yaşında tamamen kel kaldı büyük oğlu 33 yaşında orman gibi saçları var. Ayrıca babasının saçları 60 yaşında gür olupta oğlunun saçları yanlardan açılmış arkadaşlarımda var dediğin gibi tamamen baba tarafının saçıda belirlemiyor durumu.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Benim amcam da kel 2 oğlu var biri 22 yaşında tamamen kel kaldı büyük oğlu 33 yaşında orman gibi saçları var. Ayrıca babasının saçları 60 yaşında gür olupta oğlunun saçları şakaklardan açılmış arkadaşlarımda var dediğin gibi tamamen baba tarafının saçıda belirlemiyor durumu.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Benim amcam da kel 2 oğlu var biri 22 yaşında tamamen kel kaldı büyük oğlu 33 yaşında orman gibi saçları var. Ayrıca babasının saçları 60 yaşında gür olupta oğlunun saçları şakaklardan açılmış arkadaşlarımda var dediğin gibi tamamen baba tarafının saçıda belirlemiyor durumu.
    Benim tanigimda iki oğlu var babasının saçı iki oğlunun sacindan fazla bence dayısı kel olanların genetik dökülmesi daha şiddetli olabilir

SaçımınDoktoru Üyesi
    Benim amcam da kel 2 oğlu var biri 22 yaşında tamamen kel kaldı büyük oğlu 33 yaşında orman gibi saçları var. Ayrıca babasının saçları 60 yaşında gür olupta oğlunun saçları yanlardan açılmış arkadaşlarımda var dediğin gibi tamamen baba tarafının saçıda belirlemiyor durumu.
    Benim tanigimda iki oğlu var babasının saçı iki oğlunun sacindan fazla bence dayısı kel olanların genetik dökülmesi daha şiddetli olabilir
    Genler çok etkili bu saç dökülmesinde ben bunu anladım. Her ne kadar minox finas topikal antiandrojenler işe yarasa da kullandığın süre içinde cok etkililer bıraktığında yine eski haline geliyorsun. Yani genetik ne diyorsa o oluyor. Ama ben en geç 2025e kadar bu işi kökten çözüm bulunacağına inanıyorum. Biz şimdilik erteleyebildiğimz kadar ertelemeye çalışıyoruz.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Genler çok etkili bu saç dökülmesinde ben bunu anladım. Her ne kadar minox finas topikal antiandrojenler işe yarasa da kullandığın süre içinde cok etkililer bıraktığında yine eski haline geliyorsun. Yani genetik ne diyorsa o oluyor. Ama ben en geç 2025e kadar bu işi kökten çözüm bulunacağına inanıyorum. Biz şimdilik erteleyebildiğimz kadar ertelemeye çalışıyoruz.
    Replicel 2017 de Japonyada ürünün satışa çıkması muhtemel demiş en gec olsa 2020 yani bize ertelemek düşüyor keşke daha geç gelseydik dünyaya

SaçımınDoktoru Üyesi
    Replicel 2017 de Japonyada ürünün satışa çıkması muhtemel demiş en gec olsa 2020 yani bize ertelemek düşüyor keşke daha geç gelseydik dünyaya
    Bi zahmet bulsunlar artık şunun ilacını ya. Yemişim uzaya çıkmayı kuyruklu yıldıza uzay aracı göndermeyi. Bilim 21 yy da hala kelliğe kesin çözüm bulamadığı sürece boşuna uzay çağı falan denilmesin yaşadığımız yüzyıla. İnsanın hayatının en güzel dönemleri 20li yaşlarıdır bu yaşlarda ha saçlarım seyreldi ha kel kaldım kalacağım korkusuyla yaşarsa ne tadı çıkar o hayatın.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Bi zahmet bulsunlar artık şunun ilacını ya. Yemişim uzaya çıkmayı kuyruklu yıldıza uzay aracı göndermeyi. Bilim 21 yy da hala kelliğe kesin çözüm bulamadığı sürece boşuna uzay çağı falan denilmesin yaşadığımız yüzyıla. İnsanın hayatının en güzel dönemleri 20li yaşlarıdır bu yaşlarda ha saçlarım seyreldi ha kel kaldım kalacağım korkusuyla yaşarsa ne tadı çıkar o hayatın.

Sayfa 1/3 123 SonSon