2 sonuçtan 1 ile 2 arası

Konu: 19 Yaşında Genetik Saç Dökülmesi

Yeni Üye

19 Yaşında Genetik Saç Dökülmesi

Merhaba sevgili abilerim, kardeşlerim. Öncelikle konuyu okuma tenezzülünde bulunduğunuz için teşekkür ederim. Son yıllarda saçımda aşırı derecede dökülme vardı fakat pek takmıyordum. Çevremdekilere söylediğimde ise boşver gençsin kökü sende dökülür ama yenisi çıkar dediler. Kendimi bu yalanlarla tatmin ettim kandırdım. Fakat son 6-7 aydır gören herkes saçında bir seyrelme var diyor. Özellikle tepem kel kaldı diyebilirim. Ayriyeten saçlarım yıkandıktan 1 gün bazen 2 gün sonra hemen yağlanmaya başlıyor. Ben de bu eleştirilere kafaya taktım 1 hafta önce doktora gittim ve doktor dedi ki sende erkek tipi dökülme ( genetik dökülme ) mevcut. Ailemde ve sülalemde neredeyse herkes ya kel ya da saçları seyrek. Yani zaten kel kalacağımı biliyordum fakat bu kadar erken yaşta bu kadar dökülme de beklemiyordum... Hayat olarak özellikle son 4-5 yılım çok stresle geçti. Küçüklüğümden beri fön de çok kullanırdım fakat 4-5 yıldır neredeyse hiç kullanmadım. Bu forumu keşfettikten sonra derdimi en iyi anlatabileceğim yerin burası olduğuna karar verdim. Sorularım ise şunlar:

*Doktora gittiğim zaman erkek tipi dökülmem olduğu için Minoxidil %5 e başlamam gerektiğini söyledi ( sabah 5 fıs akşam 5 fıs ) dermarollera gerek olmadığını seyrek olan yerlere masaj yaparak yedirmemin yeterli olacağını söyledi ve 6 ay boyunca tedaviye kesintisiz devam etmemi sonrasında kontrole gelmemi söyledi. Benim aklıma takılan ise şu: Minoxidil cidden saç çıkartıyor evet ama kullanmayı bıraktıktan sonra saçları eskisinden de daha çok döküyor. 6 ay kullandıktan sonra kullanmayı bıraksam saçlarım şimdikinden de kötü olacak. Ömür boyu her gün minoxidil mi kullanmam gerek? Ayriyeten bazı arkadaşları gördüm 2 yıl kullandım 1 yıl kullandım ama sonrasında etkisi azaldı veya başımızda kızarıklıklar yaralar oluştu bir işe yaramadı diyor. Ben de öyle bir durum yaşamaktan korkuyorum. Yaşım 30 40 olsa neyse de daha 19 yaşındayım 20 li yaşlarımda kel gezmek istemiyorum.

*Sadece tepe bölgesinde olduğunu düşündüğüm dökülmem son 1-2 haftadır önde de başladı. Günde 50 tele yakın dökülüyor. Sanırım ön tarafta gerileyecek. Bunun için önereceğiniz şeyler nelerdir?

*Minoxidil tedavisine ek olarak Saç Mezoterapisi ve PRP önerdi. Minoxidil ile mezoterapi, prp yi birlikte götürebilirsin birlikte uygulayabilirsin dedi. Fakat öğrenci olduğum için mezoterapi ile prp ye verecek param yok bu yüzden sadece minoxidil kullanabilirim. ( sadece saçımın tepesine vertex kısmına sıkacağım )

*Dediğim gibi saçım yıkandıktan 1 gün bazen 2 gün sonra hemen yağlanmaya başlıyor bu yüzden neredeyse her gün saçımı yıkamak zorunda kalıyorum. Yıkarken elime çok saç geliyor, havlu ile kurularken yine aynı şekilde... Saçımın yağlanmaması için veyahut daha geç sürede yağlanması için önereceğiniz şeyler nelerdir?

Sizlerin başka önerileri var mıdır? Ek olarak yeşil çaya başlayacağım her gün 1 bardak tüketmeyi düşünüyorum. Bazı güzel şampuanlar var yorumları güzel olan onlardan da sipariş vermeyi düşünüyorum ( dökülmeye, yağlanmaya etkili). Saç bakım yağları gibi şeylerle de ek takviye yapmayı düşünüyorum. Fakat dediğim gibi minoxidili kullanayım mı kullanmayayım mı? 6 ay kullanıp bıraktıktan sonra kel kalmak istemiyorum. Ayriyeten eski bir perikardit ( kalp hastalığıdır ) hastasıyım. Minoxidilin kalpte çarpıntı filan yaptığını da okudum bende çarpıntı da zaten mevcut. Kısacası sizin tavsiyeleriniz nelerdir sevgili abilerim kardeşlerim? Minoxidil kullanmalı mıyım kullanmamalı mıyım? Lütfen ama lütfen yardımcı olun. Son zamanlarda çok kafaya taktım. Üniversite hayatım daha başlamadan kel kalmak istemiyorum. Yakışıklı bir çocuğum fakat saç kalmayınca bir yakışıklılığım kalmıyor ( yüzde 70 oranında azalıyor diyelim ). Tavsiyeleriniz için şimdiden teşekkürler.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Saçlarınızın durumunu paylaşırsanız daha net yardımcı olabiliriz.
    Dökülmem tüm kafada. Şuan kafamda bir açılma yok fakat koruma için tedaviler uyguluyorum.
    Dökülmelerim 16 yaşında başladı. Şuan 22 yaşındayım.

Her gün 4/1 proscar (Başlangıç 01.08.2022)
    Her akşam Balık Yağı, D3K2
    Cyclo Progynova, Aldactone Losyon (Her Akşam 2ML, Başlangıç 25.10.2022)
    Ayrıca günlük kardiyo ve ağırlık antrenmanları yapmaktayım.

Bu Konudaki Etiketler