Sayfa 1/2 12 SonSon
15 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Prolaktin hormonunun dökülmeye etkisi

Yeni Üye

Prolaktin hormonunun dökülmeye etkisi

DHT’nin dökülmeye etkisi tartışmasız!
    Testosteron + 5-alfa reduktaz enzimi (Tip 2) = DHT
    Saç folikülündeki hücrelerde, DHT Androjen Reseptörü ile birleşip çeşitli reaksiyonlarla saç folikülünü baskılar.
    Şimdi soru şu;
    Erkekler ergenliğe ortalama 13 yaşında girerler bazıları 14 veya 15. Erkeğin Total Testosteron seviyesi ergenlik öncesi 20 ng/dl iken ergenlikle beraber en yüksek seviyelere yani 1000 ng/dl ye kadar çıkabiliyor.
    Ama erkekte saç dökülmesi 13 yaşında başlamıyor 14 veya 15 yaşında da başlamıyor, 19 ve 20 yaşında saç dökülmesi ve şakakta açılmalar oluyor. Yüksek testosteron seviyelerinin olduğu 5 veya 6 sene içinde neden çok dökülme olmuyor? Şimdi birisi çıkıp da “ testosteron seviyesi 20 yaşından sonra en yüksek seviyeye çıkar” der, ama bu bir yanılgıdır?
    Bir diğer soru ise;
    20 li yaşların başında, saçının ön tarafları dökülen ama 35 yaşına kadar tepesinde dökülme olmayan bir erkek,
    Yani ergenlikten 35 yaşına kadar, 35-13=22 sene dht baskısı altında kalan bir saç folikülü dökülmüyor da 22 seneden sonra etkilenip dökülüyor!!! Bunun açıklaması ise “reseptörlerin stoplazmik bariyerleri zamanla saydamlaşır ve dht ye daha çok duyarlı hale gelir” bu olamaz!! Bu çelişkidir. Reseptör yaşlanırsa işlevsizleşir.
    45 yaşına kadar saçında, ön çizgi ve tepe kısmında hiç dökülme ve açılma olmayan bir erkek, 45 yaşından sonra tepe kısmında veya şakaklarda açılmalar oluyor? Azalan testosteron, dolayısıyla azalan dht nasıl folikülü etkiliyor???

Teori şu;
    Testosteron hormonu zamanla az salgılanır bunun çeşitli nedenleri vardır. Azalan testosteron, varlığıyla baskılanan bazı hormonların önünü açar. Bunlardan birisi de prolaktin hormonudur.
    Erkekte
    -orgazm durumunda prolaktin hormonu yükselir, bu bir frenleme mekanizmasıdır.
    -Stres durumunda, dopamin düşer, dopaminin düşmesi prolaktinin salımını artırır.
    -vücut yağlandıkça, yağ hücreleri östrojen salgılatır, artan östrojen ise prolaktinin artmasına neden olur
    -antidepresan ilaçlar dopamini düşürür, düşen dopamin prolaktinin artmasına neden olur
    Bunlar gibi bir çok neden prolaktinin artmasına neden olur.

Şimdi;
    prolaktin hormonunun direk saç folikülüne etkisinin olduğunu düşünmüyorum. Ama prolaktin hormonunun, Androjen Reseptörlerinin sayısını artırdığını biliyorum. Saç folikülü hücrelerinde Androjen Reseptör sayısı artarsa, dht düşük olsa bile saç dökülür ( kadınlarda olduğu gibi).

Mesele reseptör yoğunluğu!
    Çok düşük dht seviyesi bile saç döker, bundan dolayı Finasterid gibi ilaçlar pek işe yaramaz.
    Reseptör sayısını artıran prolaktin’i olabildiğinde düşük seviyelerde tutmak gerekir.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Çok güzel bir paylaşım teşekkürler.
    Advancell ve Setipiprant kullanıyorum bu sayede saçlarımı koruyorum bütçem olduğunda peptid ekliyorum.

Yeni Üye
    Düşük seviyelerde tutmak için neler yapmak gerekir

Prolaktin Orgazm sonrası alkol kullanımı ve süt ve süt ürünlerinden vücutta üretilebiliyor. Ama bence saça etkisi çok dolaylıdır. Yani hatta yüksek prolaktin testo ve dht düşüklüğü ve östrojen yükselmesine sebep olabilir.

Yeni Üye
    Süt ürünlerindeki yağ, Seks Hormon Bağlayıcı Globulin (SHBG) yi azaltır. Testosteronu bağlayan shbg azalınca, aktif olan serbest testosteron oranı artar bu da dht nin artmasına neden olur. Süt ürünleri prolaktini artırmaz aksine baskılar.
    Ve süt ürünlerindeki yağ, dht yi arttırdığı için sebum üretimini de artırır, bunun sonucunda akne oluşumu, ve seboreik egzemayı da tetikler.

Alıntı Rıza Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Süt ürünlerindeki yağ, Seks Hormon Bağlayıcı Globulin (SHBG) yi azaltır. Testosteronu bağlayan shbg azalınca, aktif olan serbest testosteron oranı artar bu da dht nin artmasına neden olur. Süt ürünleri prolaktini artırmaz aksine baskılar.
    Ve süt ürünlerindeki yağ, dht yi arttırdığı için sebum üretimini de artırır, bunun sonucunda akne oluşumu, ve seboreik egzemayı da tetikler.
    Prolaktin bizzat süt üretimi için hipofizden salgılanan bir hormon ve sütte de bulunur bu sebeple. Bunun yanında sütte oxitocin ve östrojende yer alır çok tüketilmesini doğru bulmuyorum ben de. Foruma katkılarınız için de teşekkür ediyorum bu arada.
    Konu Miracle tarafından (10.02.2022 Saat 19:20 ) değiştirilmiştir.
    Karma Peptid, AdvanCell, Setipiprant, Saf kafein, RU58841 dönüşümlü olarak kullanıyorum minoxidil haftada 1-2 olacak şekilde kullanırım bazen haftayıda atlarım. Bu tedaviden önce Miracle vardı ve gerektiğinde etki tazelemek için tedaviye ekleyeceğim Ana amacım en hafif doğal ve yan etkisiz tedavileri deneyip aktarmak. Deneyimlerime göre en sorunsuz ve sağlıklı tedaviler sırasıyla Peptid, Setipiprant Cellagance Saf Kafein ve RU58841

Mesajlara elimden geldiğince dönmeye çalışıyorum .

Süt ürünlerindeki yağ metabolize olunca vücuda alınan diğer kolestrol kaynaklarından farklı şekilde metabolize olmaz. Eğer vücudun testo üretme kapasitesi varsa önce testo sonra dht o da yoksa östrojen sentezinde kullanılır her türlü yağ gibi. Burada problem sütün kendi içindeki yani gıdadan bağımsız inekte çoktan üretilmiş şekilde sütün icine geçer bu prolaktin. Testo Dht ve Östrojen bir nevi üçlü terazi gibi. Eğer vücut aktif spor yapan birine aitse hatta çoğunlukla Prolaktini hiç östrojene cevirmeye ihtiyaç duymayıp Büyüme hormonunu sentezletip ondan da testo da üretilimi gerçekleştirebiliyor vücut ve aromatizasyona gerek bile duymuyor vücut. Burada vücudun neye ne kadar ihtiyacının olduğunu herkes kendi denemeli vücudunu tartmalı.

Yeni Üye
    süt ve süt ürünleri gluten şeker bunları hiç düşünmeden beslenmenizden çıkarın

SaçımınDoktoru Üyesi
    Alıntı hairlab Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Şekerden vazgeçtim ama sabah kalkıp peynir ve ekmek olmadan ne yerim ne içerim dünyanın en zor şeyi gibi
    Advancell ve Setipiprant kullanıyorum bu sayede saçlarımı koruyorum bütçem olduğunda peptid ekliyorum.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Alıntı hairlab Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Gluten olayı kolpa , tam buğday sağlıklı , gluten tolerans ya da alerjisi yoksa yenebilir kesinlikle diğerleir içinde benzer ama rafine şeker genelde sıkıntı
    Günlük rutin

-Aszix 30 ml ( 7 ml etil 23 ml distile su , 1200 mg asprin suda çözülür , zinco 2 tane , 4 medicago p5p , bunları süzüyorum en son olarak , ) , naneyağı 1 ml
    -Keto-azelderm krem sabah akşam şakaklara losyonlamadan 15 dakika önce
    -Haftada en az 1 defa derma pen , bazen 2 1,5 mm hafif kanlanana kadar

-Bir zamanlar günlük şimdi keyfi rutin -

1 fincan yeşil çay
    1 kaşık ev sirkesi
    1 diş siyah sarımsak , 2-3 günde bir

Düzenli ev turşusu tüketimi - keyfi

Sayfa 1/2 12 SonSon