3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Belkide suçlu testosteron değildir

Yeni Üye

Question Belkide suçlu testosteron değildir

Bildiğiniz gibi androgenetik alopeside saç kökleri DHT'ye duyarlı olan kişilerin saç kökleri DHT hormonu nedeniyle dökülmektedir.DHT hormonuda testosteronun 5 alfa redüktaz enzimiyle dönüşmüş ve serbest testosterondan yaklaşık olarak 5 kat daha güçlüdür.Androjen hormonlarının vücutta saç dökülmesi dışında pek çok görevi var ve vücudun androjen hormonlarına doğası gereği ihtiyacı var.Testosteron az olduğu zaman vücut bu ihtiyacı karşılayamadığı için daha fazla DHT üretme ihtiyacı duyacak ve buda saçların daha fazla dökülmesine neden olacak.Belkide testosteron hormonu vücutta olması gereken değerlerde olmuş olsa o zaman vücut ihtiyaç duydukları için elindeki testosteron miktarının yeterli olduğunu düşünerek DHT dönüşümünü daha az yapacaktır ve böylece saçlar daha az hasar olmuş olur.Araştırmalar yaparken aklıma böyle bir düşünce geldi.Sizce böyle birşeyin doğru olması mümkün mü ne düşünüyorsunuz ?

Spor yapmayı, yürümeyi bıraktığım, aktif yaşamı bırakıp evde çalıştığım dönemde görece kılsız olan vücudum ve göğsümde kıllar oluştuğunu gördüm. Fazla DHT salgılanması bildiğimiz üzere vücut kıllarında büyümeye yol açıyor. Spor yapmadığım dönemde testosteronumun azaldığını düşünürsek DHT artmasına bağlı olarak vücut kıllarım artmış olabilir. Bunun dışında hormonal dengenin bozulması da vücutta iltihaplanma sonucu [masaj ve taramanın yokluğu etkisiyle de] kafa derisinde fibroz, ve spor yapmanının sonucunda da kalsifikasyon oluşumu olduğunu düşünmek sürpriz olmasa gerek, kalsifikasyon ve fibroz oluşan bölgelerden birinin saç yüzeyi olması ihtimali, bence DHT'nin vücutta kıl çıkarmasına rağmen, fibroz olabilen, altında kas olmayan kafadaki deriyi dökmesi anlamına geliyor.

Sorun bence testosteron değil, DHT hiç değil, DHT'nin başka bir maddeye dönüşememesi veya birikmesi sorun, bunu çözmenin ilkel bir yolu, DHT'yi azaltmak, ki DHT tekrar normal hale geldiğince daha kötü sonuç alınabiliyor. Diğer bir yol da testosteronu arttırıp, anti-inflamasyon ürünler yemek, spor yapmak, kalsifikasyonu engellemek, topikal olarak tarama, masaj ve dermaroller yapmak olduğunu düşünüyorum. Bir kaç aydır çok döküldü, umarım tembellik etmez, tedavimi sürdürürsem, konu açmayı umuyorum.

Anektodal olsa ve bilimsel bir değeri olmasa da, azalma sonucu DHT ve vücut kılları konusunda benzer bir etkiyi yaşadığımı düşünüyorum.
    Vücudu çok kıllı olduğu için sağlıklı testosteronu olduğunu düşünen çok kişi var fakat bunun doğru olduğunu konusunda şüpheliyim.
    Masaj ve saç tarama [Her gün 10-20 dakika]
    Headstand masaj [Sabah ve akşam]
    Sıcak su [Her akşam]
    Biberiye, Nane yağı [1-2-3 günde 1]
    Dermastamp [3-4 günde 1 mm]
    Ketoral Şampuan [Haftada 1]
    Beslenme [Brokoli, Sebze, Meyve, Balık] 12.21

Yeni Üye
    Dht ilaçlarla baskılandığı zaman ilaclarin kullanımını bırakınca dökülme genelde nasıl seyreder aynı şekilde mi yoksa daha mı ağır olur ? Finas,dutas, minoxidil gibi ilaçlarda reseptör duyarlılığı zaman içinde değişir mi ilaca bağlı olarak