8 sonuçtan 1 ile 8 arası

Konu: Dutasterid ve finasterid

Yeni Üye

Dutasterid ve finasterid

Arkadaşlar merhaba, benim bu iki etken maddede merak ettiğim bir konu var; finasterid kullanımında vücutta testosteron hormonu yükselip dht baskılanmakta. Dutasteridde de bu durum geçerli fakat yüzde olarak daha etkili. Yani daha çok testosteron yükseltip dht baskılanıyor. Testosteron hormonu sakal oluşumunda da etkili bir hormon. Finasterid kullanımında bu anlamda bir çok kişi sakallarının da güçlendiğini gözlenlemekte veya diğer vücut kıllarını. Fakat dutasterid kullanımında sakalları zayıflayan, dökülenleri görüyorum
    Bunun sebebi nedir? Sonuçta dutasterid testosteron baskılamıyor tam tersi dhtyi baskılayarak vücuttaki testosteron düzeyini arttırıyor

Moderatör kami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Algıda seçicilik, finasteridde sakalı dökülen de var dutasteridle çıkan da
    Kontrol altında topikal finasterid kullanmaktayım.
    Belirttiğim herhangi bir görüş veya düşünce, medikal anlam veya değer taşımamaktadır, bununla birlikte bütün sorumluluğun karşı tarafa ait olduğunu beyan ederim.

Diğer forumlarda "kami" ismi altında bulunan hiçbir hesap bana ait değildir.

Doktor kontrolü altında olmadan herhangi bir şey kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Üstte de yazdığım gibi, bütün sorumlulukların karşı tarafa ait olduğunu bildirmek isterim. İyi forumlar.

Bence ikisi de sakal ve vücut kıllarını zayıflatır. Dht testestorona göre çok daha kuvvetli affinitesi bulunan bir etken hormon. Bu örnek verdiğiniz kümedeki sonucu farklı yaşayan kişiler büyük ihtimalle minoxil kullanımına da yeni başlamış kişilerdir. Hormonları azalsa bile vazodile olmuş damarlar kılların öncekine göre kısa vadede daha iyi beslenmesini sağlasa da arkadan vücutta dudasterid ve finasterid konsantrasyonu arttıkça sonuç yine sakal ve tüy azalması olacaktır.

Yeni Üye
    Saça uygulanan minoxil vücuttaki tüylenmeyi arttırıyor doğru, fakat çıkan tüyler vücudun neresinde olursa olsun minyatür olarak kalıyor. Benim bahsettiğim çıkışlardan çok aslında olanın kaliteleşmesi veya zayıflaması yönünde. Garip bir konu olduğunu düşünüyorum. Kişisine göre etkileri değişiyor bunu görebiliyorum fakat neye göre değişiyor bunun mantıklı açıklaması yok sanırım

Yeni Üye
    Doğrudur, benim de merak ettiğim şey bu zaten. Bakıldığında ikisi de dht baskılayıp testosteron arttıran etkenler ama bazısında dutasterid farklı etki gösteriyor bu konuda bazısında finasterid

Vücut kıllarındaki olay kalıcı tüylenmeye gidebiliyor eğer finasterid ve dudasterid gibi etmenler kullanılmazsa bu sebepten minoksidil aynı zamanda sakal için de kullanılan bir etken. 6 ay ile 1 yıl arası düzenli minoksidilin yüze uygulanması damar yollarını genişlettigi ve ekstra kılcal damarlanma da yaptığı için yerleşik kıl kökü de olusturuyor. Ama finas ve dudasteride gelince olay değişiyor. Finasterid kısa sürede metabolize olduğundan vücuttan atılıp kıl yoğunluğunda dudasteride göre daha az azalma yaparken dudasterid dokuda depolandığı ve düzenli kullanımda giderek kandaki konsantrasyonu da arttığı için dht reseptörleri kış uykusuna yatıyor amiyane tabirle. Bu da kılları zayıflatıyor. Kısa vadede testosteron artsa dahi dht reseptörleri bloke olduğu için vücut fazlalığı östrojene çeviriyor bu da yağlı doku artışı ve kadınsı özelliklere yatkınlık getiriyor(şansızsanız artan yağ dokusu da fazladan östrojen üretiyor ve bir kısır döngüye giriyorsunuz). Sizin bahsettiğiniz farklılıklar da sadece kimisi scalpte daha fazla dht reseptörüne sahipken kimisi testosterone reseptörlerine de aynı oranda sahip. Tedavinin başarısı erkek tipi dökülmede dht reseptörü çoğunlukta olan kisilerde bu sebeple daha iyi ama her türlü uzun kullanımda dolaşım sistemine geçen bu iki ilaç da yan etki olarak iki hormonun da zayıflamasına ve östrojenin artmasına sebep oluyor (tamoxifen gibi östrojen blokeri bir ilaç kullanılmadığı taktirde) ve bu da erkeklerin hiç istemeyeceği yan etkilere davetiye çıkarıyor.

SaçımınDoktoru Üyesi kelaynak - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Dediğiniz gibi olsaydı tüm işleri Testosteron hormonu hallederdi ve Dht ye gerek kalmazdı. Erkeklik karakterinin ortaya çıkmasında iki hormon da çok önemlidir. Hatta bazı hususlarda Dht öne bile geçer.
    https://tr.wikipedia.org/wiki/Dihidr...daki_görevleri
    Tedavim:
    *2013 yılından bu yana finas(oral)
    *2013-2014 yılları arasında dutas+finas(oral)
    *Düzensiz aralıklar ile minox
    *Haftada 1 scalp masajı
    *Diyet
    *Üzerinde yıllardır çalıştığım topikal karışımım(Final)

Yeni Üye
    testosteron artıyor artmasına da vücut sonra diyor ki: " bana bu kadar testosteron fazla ben bunlara vereyim aromataz enzimini de çevireyim östrojene.
    Yani o testesteron öyle kalmıyor kalsaydı tüm vücut geliştiricileri finas dutas kullanırdı.