6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: Kesin tedavi beslenme şeklimizi değiştirmek olabilir!

Yeni Üye

Kesin tedavi beslenme şeklimizi değiştirmek olabilir!

Herkese merhaba,

Çok özet bir şekilde hikayemi paylaşmak istiyorum.

Uzun yıllardır kadın tipi saç dökülmesinden muzdariptim. 25 yaşındayım. Lise yıllarımdan beri gitmediğim doktor(endokrin, kadın doğum, dahiliye..) yaptırmadığım test, kullanmadığım ürün(miracle losyon, dermaroller, minoksil, yakı otu, ısırgan otu aklınıza ne gelirse) kalmadı. Hiçbir olumsuz sonuç çıkmadı. Kan değerlerim normaldi. Hormon testlerim normaldi. Saçlarım gittikçe seyrekleşti ve açılmalar iyice arttı.

Daha sonraki zamanlarda kilomun boyuma oranla normal olmasına rağmen bel çevremin gittikçe kalınlaşmaya başladığını farkettim. Okuduğum bir yerde insülin direnci ile bel çevresi kalınlaşmasının arasında ilişki olduğu yazıyordu. Ayrıca insülin yüksekliğinin hormanları alt üst ettiği ve tiroid hastalıklarından saç dökülmesine kadar birçok kronik metabolik hastalığın arka planında rol aldığı yazıyordu.
    Durumu değiştirmek için düşük glisemik indeksli ve düşük karbonhidratlı beslenme düzeni öneriliyordu. Ekmeğin her türlüsü dahil bütün unlu gıdalar ve bütün şekerli gıdalar(çikolata reçel pekmez bal meyveler) hepsini hayatımdan çıkardım. Ayrıca günde iki öğün aralıklı oruç yaptım. Arada kaçamaklarım oldu ama kontrolü tekrar sağladım. (Bütün bu beslenmenin detaylarını Biyokimya uzmanı Rengin Börekçi'nin instagram sayfasında bulabilirsiniz. Ayşegül çoruhlu da güzel açıklıyor. Araştırın. Uygulamak size kalmış.)10 gün sonra saçımda kararmalar farkettim. Şuan 3. ayım dolmak üzere seyrek yerlerim şakaklarım dahil gitgide kapandı. Eğer kadınsanız uyguladığınız hiçbir ürün işe yaramıyorsa bel çevreniz kalınsa testleriniz normal çıksa dahi beslenme düzeninizi değiştirerek saçınızı geri getirebilirisiniz.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Merhaba hikayeniz umut verdi bana.peki dökülme bitti mi bu beslenme düzeni değiştirmekle?

SaçımınDoktoru Üyesi
    Birde saçlarınızda dökülme yoğun mu oluyordu?bende bayanım 15 yıldır saçım yoğun bi şekilde dökülüyor bende pko ve seboreik dermatit var ama hiç bi şekilde dökülmede azalma olmadı.hergün 100 tel dökülüyor.benimde bel çevrem hep kalındır küçüklüğümden beri tatlı hamur işi şekerli şeyleri hep çok sevdim.bu 15yılda ilk defa 2 ay önce saç dökülmem günde 100telden 30tele düştü ama 2ay sürdü bu mutluluğum.neydi bu dökülmeyi durduran bilmiyorum bikaç kilo vermiştim ozaman acaba ondan azalma olmuş olabilir mi?tekrar kilo aldık yemeye başladım �� yeni çıkan bütün saçlar gitti akıyo sanki saçlarım bıktım artık yaşamaktanda ��

Yeni Üye
    Evet. Bu beslenme şekliyle doğal olarak kilo verdim (5 kg). Belirgin bir biçimde inceldim. Saç dökülmem çok çok azaldı. Yatağımda, banyoda, yerlerde neredeyse hiç saç görmüyorum. Kesinlikle kilo ile alakalı. Buğday ürünleri ve şekeri bırakınca İnsülindeki dalgalanmalar azalacak. Bu da hormon dalgalanmalarını azaltacak. İnflamasonu azaltacak. Saç köklerindeki inflamasyonda aynı şekilde. Artık saç derim parlamıyor ve çok mutluyum. Fakat arada hamur işlerini abarttığım oluyor çok nadir de olsa. Hemen takip eden günlerde dökülmem artıyor. Sizin pconuz kesinse kesinlikle bu beslenmeye geçmenizi öneririm. Farkı göreceksiniz. Ekmeği ve şekeri bir anda bırakın ilk ayda özellikle bir dilim bile yemeyin kesinlikle. İyileşmeyi zaten göreceksiniz. Ayrıca sadece saçta değil bir sürü şeyde iyileşme yaşadım. Her şeye hapşırırdım. Burnum akardı. Tıkanırdı. Ruh halim hep depresifti. Diş çürüğüm bile geriledi kendi kendine. O kadar söylüyorum.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Alıntı Skyfall Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Evet. Bu beslenme şekliyle doğal olarak kilo verdim (5 kg). Belirgin bir biçimde inceldim. Saç dökülmem çok çok azaldı. Yatağımda, banyoda, yerlerde neredeyse hiç saç görmüyorum. Kesinlikle kilo ile alakalı. Buğday ürünleri ve şekeri bırakınca İnsülindeki dalgalanmalar azalacak. Bu da hormon dalgalanmalarını azaltacak. İnflamasonu azaltacak. Saç köklerindeki inflamasyonda aynı şekilde. Artık saç derim parlamıyor ve çok mutluyum. Fakat arada hamur işlerini abarttığım oluyor çok nadir de olsa. Hemen takip eden günlerde dökülmem artıyor. Sizin pconuz kesinse kesinlikle bu beslenmeye geçmenizi öneririm. Farkı göreceksiniz. Ekmeği ve şekeri bir anda bırakın ilk ayda özellikle bir dilim bile yemeyin kesinlikle. İyileşmeyi zaten göreceksiniz. Ayrıca sadece saçta değil bir sürü şeyde iyileşme yaşadım. Her şeye hapşırırdım. Burnum akardı. Tıkanırdı. Ruh halim hep depresifti. Diş çürüğüm bile geriledi kendi kendine. O kadar söylüyorum.
    İnşallah düzelir benimkide çok umutsuzum saç derim heryerden parlıyor güvenim yok ağlıyorum sürekli dokununca bile saçlarım elimde kalıyor.sizinde bu kadar yoğun muydu dökülme peki?

Yeni Üye
    Alıntı yssm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İnşallah düzelir benimkide çok umutsuzum saç derim heryerden parlıyor güvenim yok ağlıyorum sürekli dokununca bile saçlarım elimde kalıyor.sizinde bu kadar yoğun muydu dökülme peki?
    O dönemlerde elimi saçıma attığımda gelen saç teli maksimum 5 olmuştur herhalde. Sizde ekstra vitamin-mineral eksiklikleri olabilir. Üzüntü, stres, kaygı tetiklemiş olabilir. Bu beslenme düzenine geçip kendinizi deneyebilirsiniz. Sonuç alacağınızı düşünüyorum.