5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: 17 Yasindayim Finasteride Almayi Dusunuyorum

17 Yasindayim Finasteride Almayi Dusunuyorum

Sac dokulmesini fark etmeye baslayali neredeyse 1 yil olacak ve ben 5 aya yakin bir suredir minoxidil, derma roller ve xpecia kullaniyorum ama pek bir ise yaradiklari soylenemez bu yuzden finasteride almayi dusunuyorum. Topikal finasteride ve oral finasteride arasindaki farklar nelerdir? Finasteride almaya basladigimda yan etkilerin kalici olacagini anlamanin bir yolu var mi? Eger yoksa yan etki gormeye basladigim anda ilaci biraksam eski haline tamamen geri doner mi?

sacimin su anki hali: https://drive.google.com/drive/folde...5T?usp=sharing

Yeni Üye
    Baya erken olmuş ama bu yaşta fin kullanmaman lazım hatta xpecia bile kullanılmaz bu yaşta.Bi doktora git vitamin eksikliği falan vardırr belki

Moderatör kami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    En az 20 yaşına kadar bekle derim
    Kontrol altında topikal finasterid kullanmaktayım.
    Belirttiğim herhangi bir görüş veya düşünce, medikal anlam veya değer taşımamaktadır, bununla birlikte bütün sorumluluğun karşı tarafa ait olduğunu beyan ederim.

Diğer forumlarda "kami" ismi altında bulunan hiçbir hesap bana ait değildir.

Doktor kontrolü altında olmadan herhangi bir şey kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Üstte de yazdığım gibi, bütün sorumlulukların karşı tarafa ait olduğunu bildirmek isterim. İyi forumlar.

Yapma kardeşim topikal dudasterid kullandım 1,5 ay keşke kullanmasaydım pişmanım emin ol sen de bu yaşta kullanırsan pişman olursun.

Senin saç dökülmen erkek tipi saç dökülmesine hiç benzemiyor, kadın tipi gibi de gözükmüyor. Bu yaşta gergin deri nedeniyle fibrozlu bir kafa derin olduğunu, bu fibrozun kadınlarda olduğu gibi tüm derine yayıldığı ve vücudun buna karşılık DHT salgıladığı ve bunun dökülmene neden olduğu ihtimalini pek vermiyorum. Ayrıca saçların önden hiç açılmamış, bu da en gergin olması gereken kısımlarının gergin olmadığı anlamına geliyor. Hatalı olabilirim fakat senin Finasteride ile pek alakan olmamalı, senin DHT hormonuyla da alakan yok, sadece kafanın karıştığını düşünüyorum.

Burada ''erken olmuş.'' ''20 yaşına kadar bekle.'' tavsiyelerine katılmıyorum çünkü senin DHT ile bir sorunun olduğunu düşünmüyorum.

Bana kalırsa saçlarında ''diffuse thinning'' gibi bir durum yaşıyor olabilirsin, tabii ki emin değilim, öncesini bilmiyorum. Eğer haklı isem ve genel bir seyrelmen varsa, bu DHT'den çok vitamin (genellikle çinko, demir gibi durumlar) eksikliği, bağırsak florası bozukluğu hastalıkları, besinleri doğru öğütememen veya vücudunda fazla metal birikmesi gibi yüzlerce nedenden kaynaklanıyor olabilir. Bunun için bana kalırsa altı ay, bir sene arası dökülmeni gözlemle, ilerleyip ilerlemediğine bak, her gün yapabiliyorsan yürüyüş yap ve kesinlikle masaj yapmayı dene, döküleceğinden korkma, masajın zararı olmaz, derini hareket ettirmeye çalış, saçlar değil, derine masaj yap. Ailene, durumu, endişelerini anlatıp, biberiye, nane yağı gibi yağları onlara da sorarak yavaştan dene, derine faydalı olabilir.