9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Hangileri Doğru Hangileri Yanlış

Yeni Üye

Hangileri Doğru Hangileri Yanlış

Arkadaşlar hepimizin sağdan soldan duyduğu, bazılarının bilimsel açıklaması olabilsede bazılarını duyum olarak kaldığı bazı sorular var aklımda. Tecrübelerinizi paylaşırsanız sevinirim.

1-Masturbasyonun gerçekten bilimsel olarak saç kaybına kalitesine bir etkisi olduğuna dair bir gerçek varmı ?

2-Gün içersinde uzun saatler boyunca özellikle büyük inç'li monitör karşısında yakın temaslı bulunmanın saça zararı olabilirmi ?

3-Şampuan,sabun vs gerçekten saçın dökülme sürecini etkileyen şeylermi. Yıllarca saçıma çok az şampuan sabun filan kullandım yani kafama bocalamazdım zaten ince telli birde çok yumuşatıp şekil verme sorunu olmasın diye. Yanlış şampuan kullanımı saçı dökermi ? Yıllarca değişik değişik çokta kaliteli olmayan şampuanlarda kullandım ne kepek sorumun oldu hiç neden bu yaşa(40) dökülme sorunu ama artık seyrelmeler başlayınca etkisi olurmu yanlış şampuan veya sabun kullanımının ?

4-Şahsi durumumu katacağım ama misal 40 yaşlarına kadar saç konusunda rahatsız edici bir dökülme vs yaşamayan birisinin dökülme süreci bir anda olurmu yoksa o yaştan sonra olan dökülme süreci belli sürece yayılırmı ( Bu konuda biryerlerde okumuştum belli bir yaşa kadar kendini koruyan saç dökülmeye başlasada bir anda çok kötü seviyeye gelmez diye. Bilmiyorum ne kadar doğru belkide öyle olmasını dilediğim için inandım buna

Bilgisi olan arkaaşlar katılım sağlarsa sevinirim.

Yeni Üye
    Tam bilimsel olarak bilmesem de bence mastürbasyon saç dökülmesine sebep veriyor evet çünkü bir ara çok mastürbasyon yaptığım sıralar saçlarımda açılma başladı çünkü

Yeni Üye
    1- Araştırmalarıma göre Aşırı mastürbasyonun saça negatif etkisi var. Bir başka çalışmada okudum: Haftada bir kere mastürbasyon yapanın testosteronu pik seviye yapıyormuş. Fakat hiç mastürbasyon yapmayanın testosteronları belirli seviyede kalıyormuş. Saç yönünden bakacak olursak mastürbasyon yapmamak olumlu hareket.
    2- Belki radyasyondan dolaylı yoldan etkileyebilir ama burdan etkilenmesi zayıftır.
    3-Şampuanlar saç dökülmesine etkisi var. Ama şu anlamda var: Sls sles gibi tuzlar, paraben içerenlerin saç derisine olumsuz etkileri var. Bunlar dökülmeyi arttırırlar. Bu yüzden bu maddeleri içermeyen şampuan alınmalı. Saç dökülmesi için yapılan şampuanların gücü zayıftır. Onlar sadece destek olarak düşünülebilir.
    4- 40 lı yaşlarınızdasınız. Belirli yaştan sonra testosteron oranları düşmeye başlar. Fakat saç kökleri androjenlere (Testosteron, dht) daha duyarlı hale gelebilir. Dökülmenin başlaması büyük ihtimalle duyarlı hale gelmesinden dolayı. Duyarlılık herkesten herkese değişebilir ama genellikle 40 yaşlarda zayıf şekilde ilerler.
    Daha detaylı bilgiler için foruma bakarsanız sizin için doyurucu bilgiler bulabilirsiniz.

Bilimden bahsediyorsak eğer yukarıdaki iki arkadaşın yazdığı iki yazıya itirazım var. Mastürbasyon konusu haricinde @sacasigi arkadasın/abinin yazdığı doğru. Fakat mastürbasyon konusunda zaten senin o isteğini kudurtan olay testesteron ve dht hormonu. Bunların artması senin seksüel arzunu arttıran durum. Kanda dolaşan serbest hormon miktarı da bu dönemlerde fazladır. Hatta senin ilişkide(ister kendi kendine ister partnerinle) bulunman bu hormonların birikmesini ve senin kızışmanı azaltacağından pozitif etkide bulunur. Beraberinde salgılanan seretonin kafa derisinde en etkili pozitif nörotransmitterlerdendir. Ama tabiki fonksiyonel bozukluk yaşamamak adına hem sıklığı doğru ayarlanmış hem de doğru mastürbasyon önemli. Ergenlikte haftada orta yaşlarda haftada bir öneriliyor. Partnerinizin olması durumunda zaten yapmamanız en doğrusu ilişkiniz için. Sonuç olarak analoji yapacaksak testo ve dht kurşunsa(sürekli üretilir yerine yenisi konur) bunların harcanması silahla ateş etmeye benzetilebilir. Harcanan bir şeyin artmasına sebep olması mümkün değil. Tek sıkıntı vücutta feedback(geri onaylı döngüsel mekanızmaları) uyarılacak kadar sıklıkta yapıyorsanız vücutta yerine koymak adına üretimi arttırmaya gidilebilir. Ama her halükarda sağlıklı yaşam icin yapmanız gereken sporda da artacak(ki bunla karsılastirilamaz bile) veya her sağlıklı er bireyin yüksek tutmak için yediği etle bakliyatla yüksek tutmaya uğraşacağı bu hormonların dengede kalması için mastürbasyonun etkisi çölde kum tanesi kadardır.

Yeni Üye
    Dostum sana hem kendi deneyimimden hemde araştırmalarımı anlatayım:
    Ben mas yaptığımda saç derimde yağlanma oluyor. Ve saç derim kaşınmaya başlıyor. Yağ üretiminden Dht sorumludur. Bu yağ arttığına göre sebep Dht gözüküyor. Şu soruyu sorabilirsin: Her gün yağlanıyordur sen mastürbasyona bağlıyorsundur. İki gün kendime zaman verdim ve yapmadım. Saç derim ikinci günün sonunda yağlandı ve egzamam azaldı. Seborenin nedenlerinden biride Androjen hormonlarıdır.

Forumda testosteronla mastürbasyon konusu var. Orda araştırma yapılmış. Biraz siteye kurcalarsan bulursun. Ordaki linklere bakabilirsin. Ve kaynağım sadece bu değil. Youtubeda mas testosteron ilişkisini anlatan adam var. Aslında bu videoyu izleyenlerin amacı farklı. Onlar testosteron arttırmak istiyor kas kütlesi için. Haftada bir kere yaparak testosteronun pik yaptığını anlatıyor.

Eh birisi diğerine uymasa senin görüşünü kabul ederdim ancak hem deneyimim hem araştırmalar birbirine uyunca ortaya senin düşüncenin "Serotonin" olayı hariç yanlış olduğu ortaya çıkıyor.

Haftada birde pik yapıyor diyorsunuz. Haftada bir çok mu sık sizce?
    Testosteron ve Dehidrotestosteron ilgili vücudun ilgili dokularındaki reseptörlere bağlanıp devreleri çalıştıryorlar. Bağlanmalarının ardından parçalanıp yeniden üretiliyorlar. Haliyle her kullanımları sonucunda kan ve dokudaki konsantrasyonları azalır. İlgili aktivitelerden sonra dürtülerin azalmasından anlayabilirsiniz. Saç derisinde bir tek durum böyle değil. Orada çünkü spesifik reseptörleri yok. O bölgede sadece doku tıkanıklığına sebebiyet veriyorlar çünkü vücut o bölgede doku yıkım/tamirasyon kısırdöngüsüne girmiş oluyor. Haliyle o bölgede doku inşaasının ön parçası DHT hücum ediyor yağ katabolize ediliyor ve bu trafik sırada folikül reseptörleri üzerine baskıda bulunmuş oluyor ve ilgili rejenerasyon uyarıcıların affinitesini sekteye uğratıyor. Siz mastürbasyon yaptığınızda da saç derinizin ekstradan neden yağlandığı da aşikar. Çünkü nabzınız artıyor ve klasik bir egzersizde o noktaya gelebilmeniz için epey efor sarfetmeniz lazım ama hormonel uyarılım çok boyutlu bir mekanizma olduğundan 0 dan 100 e çok çabuk çıkan araba motorları gibi çok daha ivmeli bir kalp adaptasyonu sözkonusu. Bir çok nörotransmitterden de etkilidir. Penis haricinde kafada da nabız bu süreçte ciddi ölçülerde artar. Haliyle hafa derisinden terlemeniz de çok sıklaşır. Bu sebepten her seferinde duş almanız ve saç diplerinizi bu terden korumanız lazım zira yağlanma öbür türlü kaçınılmaz olur. Ama tekrar söylüyorum. Normalde bu nabızlara çıkacak kadar kıvamda kardiyo egzersizlerini 50li yaşlara kadar gençken daha ağır olmak üzere zaten yapıyor olmanız lazım sağlıklı bir hayattan bahsediyorsak. Evli olmayanlar için sağlıklı mastürbasyon sıklığı 25 yaş üstü için haftada 1 iken ergenler için haftada 2 şeklinde uzmanlar tarafından belirtiliyor. Seretonine gelince artan dopamin salgısı ve nabız iş sonu frenlendiginde stimule edilen bir nörotransmitterdir ve bacak ve özellikle şakak kaslarının primer gevşemesinde çok hızlı etkide bulunur. Nikotin bağımlılarının uzun süreli nikotin açlığı sonrası tüketimlerinde yaşadıklarıyla çok benzeşen bir tepki durumu ortaya çıkar ve bacaklar , şakak kasları ilk gevşeyen kaslar olur. Bilmem açıklayıcı olmuşmudur. Eğer ki birey haftada 1 bilemediniz 2 den fazla yapmıyorsa birey ve kalbi duracak kadar tekrarlara varmıyorsa testosteronun ters feedback mekanizmasını coşturacak testosteron düşüklüğüne yol açılınması çok zor ve bu durumda saçlar için ekstra bir endişeye gerek yok

Moderatör kami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Ace01 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Haftada birde pik yapıyor diyorsunuz. Haftada bir çok mu sık sizce?
    Testosteron ve Dehidrotestosteron ilgili vücudun ilgili dokularındaki reseptörlere bağlanıp devreleri çalıştıryorlar. Bağlanmalarının ardından parçalanıp yeniden üretiliyorlar. Haliyle her kullanımları sonucunda kan ve dokudaki konsantrasyonları azalır. İlgili aktivitelerden sonra dürtülerin azalmasından anlayabilirsiniz. Saç derisinde bir tek durum böyle değil. Orada çünkü spesifik reseptörleri yok. O bölgede sadece doku tıkanıklığına sebebiyet veriyorlar çünkü vücut o bölgede doku yıkım/tamirasyon kısırdöngüsüne girmiş oluyor. Haliyle o bölgede doku inşaasının ön parçası DHT hücum ediyor yağ katabolize ediliyor ve bu trafik sırada folikül reseptörleri üzerine baskıda bulunmuş oluyor ve ilgili rejenerasyon uyarıcıların affinitesini sekteye uğratıyor. Siz mastürbasyon yaptığınızda da saç derinizin ekstradan neden yağlandığı da aşikar. Çünkü nabzınız artıyor ve klasik bir egzersizde o noktaya gelebilmeniz için epey efor sarfetmeniz lazım ama hormonel uyarılım çok boyutlu bir mekanizma olduğundan 0 dan 100 e çok çabuk çıkan araba motorları gibi çok daha ivmeli bir kalp adaptasyonu sözkonusu. Bir çok nörotransmitterden de etkilidir. Penis haricinde kafada da nabız bu süreçte ciddi ölçülerde artar. Haliyle hafa derisinden terlemeniz de çok sıklaşır. Bu sebepten her seferinde duş almanız ve saç diplerinizi bu terden korumanız lazım zira yağlanma öbür türlü kaçınılmaz olur. Ama tekrar söylüyorum. Normalde bu nabızlara çıkacak kadar kıvamda kardiyo egzersizlerini 50li yaşlara kadar gençken daha ağır olmak üzere zaten yapıyor olmanız lazım sağlıklı bir hayattan bahsediyorsak. Evli olmayanlar için sağlıklı mastürbasyon sıklığı 25 yaş üstü için haftada 1 iken ergenler için haftada 2 şeklinde uzmanlar tarafından belirtiliyor. Seretonine gelince artan dopamin salgısı ve nabız iş sonu frenlendiginde stimule edilen bir nörotransmitterdir ve bacak ve özellikle şakak kaslarının primer gevşemesinde çok hızlı etkide bulunur. Nikotin bağımlılarının uzun süreli nikotin açlığı sonrası tüketimlerinde yaşadıklarıyla çok benzeşen bir tepki durumu ortaya çıkar ve bacaklar , şakak kasları ilk gevşeyen kaslar olur. Bilmem açıklayıcı olmuşmudur. Eğer ki birey haftada 1 bilemediniz 2 den fazla yapmıyorsa birey ve kalbi duracak kadar tekrarlara varmıyorsa testosteronun ters feedback mekanizmasını coşturacak testosteron düşüklüğüne yol açılınması çok zor ve bu durumda saçlar için ekstra bir endişeye gerek yok
    Hocam tedaviniz nedir acaba?
    Kontrol altında topikal finasterid kullanmaktayım.
    Belirttiğim herhangi bir görüş veya düşünce, medikal anlam veya değer taşımamaktadır, bununla birlikte bütün sorumluluğun karşı tarafa ait olduğunu beyan ederim.

Diğer forumlarda "kami" ismi altında bulunan hiçbir hesap bana ait değildir.

Doktor kontrolü altında olmadan herhangi bir şey kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Üstte de yazdığım gibi, bütün sorumlulukların karşı tarafa ait olduğunu bildirmek isterim. İyi forumlar.

Yeni Üye
    Bilgiler için teşekkür ederim dostum.

@kami abi yaşım 20 pandeminin patladığı marttan beri(18 yaş) minoxidil kullanıyorum. Bu senenin şubatından itibaren 1,5 ay avodart-minoksidil solüsyon hazırladım ve birkaç yan etkiyi aynı anda görünce bıraktım. Yine aynı dönemden itibaren Dermaroller ve dermaspam kullanmaktayım. Şampuan olarak Alpecin c1 siyah versyon ve ketoral kullanmaktayım. Blocker olarak solüsyondaki problemler yüzünden sadece ketoral ve azalderm krem kullanıyorum bunları zeytin çiçeği kolanyası içinde ve biraz avakadolu arko krem koyarak kokusunu maskelediğim bir karışım yaptım. Ama artık dökülürse de yapacağım ekstra bir aksiyon olmaz. Belki setipiprant kullanabilirim ama her halükarda vücutta herhangi bir bölgeye kuvvetli müdehale etmekten çekinir hale geldim. Böyle...