6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: Dert Ortağım Olurmusunuz ?

Yeni Üye

Dert Ortağım Olurmusunuz ?

Selam. Bu güzel forumu birkaç ay önce keşfettim. Anlayacağınız üzere yanlışlıkla filan yolum düşmedi buralara Miracle hocama özelden yazdım geçenlerde sağolsun dönüş yaptı ama beklediğim gibi yoğunluğundan dolayı kısa ve öz bir açıklama yaptı. Umarım zaman ayırabilirsiniz ve beni çok mutlu edersiniz. Uzatmadan kendimden bahsedeyim. Yaşım 39 (1981) Aslında geçen seneye kadar saçımla ilgili dikkatimi çeken hiç birşey yoktu.Biraz takıntılı bir insanım ve ailevi sorunlar sebebiyle stresli bir dönemden geçtim son birkaç yıldır. Bilmiyorum bu dökülme olayı bu streslemi alakalıydı yoksa yaş ve genetik yapı itibariyle zamanı geldiği içinmi denk geldi sanırım bunu ömür boyu bilemeyeceğim. Babam 30lu yaşların başında saçlarının büyük kısmını kaybetmiş,dayılarımın 3 tanesi genç yaşta saç kaybına uğramış sadece yapı olarak tip olarak en çok benzetildiğim dayım saç yapısı olarak çok daha geç yaşamış bu sorunu. Abim benden 5 yaş büyük ve denkmi geldi bilmiyorum son 5 yıldan beri şakaklar ve tepe bölgesinde epeyce açılma oldu. Sigara kullanmaz kola vs zararlı şeyleri ağzına sürmez hiç birşeyi kafaya takmaz yani benim tam tersime bir yapısı vardır. Bende uykusuzluk sigara kötü beslenme olmak üzere her türlü kendime yapabileceğim kötülük mevcut. Hakkınızı helal edin belki kızarsınız hayat hikayenimi anlatıyorsun diye ama eşime bile açamıyorum saç konusunu belki döküldüğünü tasdikler veya teselli amaçlı yok birşey derse anlarım ben onun içinden geçeni diye ona bile açamıyorum bu konuları. Geçen sene bu zamanlar ilk seyrelmeyi farkettiğimde ilk 1 hafta hayattam koptum yani ölsemde olur diye bakıyordum o ara hem hayatım stresle dolu bir dönemdeydi hemde saçlarımın dökülmeye başladığını farketmiştim. Sonuca gelecek olursam saçlarımın yan bölgelerinde gerileme var ama dahada önemlisi tepe bölgesi değilde ön üst bölgede ışıklı yerlerde ortaya çıkan seyrelme var saçlarım cansız bazen aynaya baktığımda şükür ediyorum yaşıma göre bu durumu bazen farklı yerlerdeki aynalarda üst taraftaki seyrelmeyi görünce hayata küsüyorum. Miracle hocama kısaca yaşımı durumumu yazdım miracle karşımının yaşın dolayısıyla kötü yapabileceğini ama seti ve cell önerebileceğini yazdı sağolsun. Sonrasında birkaç sorum daha oldu ama dönemedi bende konu açmaya çekiniyordum 20li yaşlardaki kardeşlerimin durumunu görünce biri çıkıpta yaşın 40 olmuş daha ne istiyorsun der diye. Ama nefis işte her zaman daha iyisini ister. Çokkk uzattım kusura bakmayın sigarayı bıraksam uyku düzenimi ayarlasam ve biotin hapı kullansam en azından cansızlaşan ince telli saçlarımın daha gür olmasını sağlayabilirmiyim. Bana önerebileceğiniz doğal yöntemler varmı? Beslenme adına en azından. Bu kadar uzatacağım aklıma gelmezdi ama o kadar dolmuşumki içimden geçeni dökmek istedim size. Sağlıkla kalın Rabbim istediklerinize kavuşturmayı nasip etsin hepinize.

SaçımınDoktoru Üyesi shadow1 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    hocam kendi açtığım bi konu var.kafanıza takılan soruların bir çoğu orada mevcut.profilime girip bakabilirsiniz,umarım yardımcı olur
    -proscar(1/4)
    -ketoral

Yeni Üye
    Alıntı shadow1 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hocam kendi açtığım bi konu var.kafanıza takılan soruların bir çoğu orada mevcut.profilime girip bakabilirsiniz,umarım yardımcı olur
    Geç dönebildim kardeşim hakkını helal et. Yaşımız haricinde çok ortak yönümüz var dediğin gibi profilindeki konulara baktığımda.
    Tabiki yaş faktörü çok önemli bunun farkındayım. Stres olayını atlatmam için bulunduğum yerden uzaklaşmam lazım ama bu zaman alabilecek birşey ve bu olmadıkçada stresi hayatımdan çıkartman mümkün gözükmüyor ne kadar debelensemde. Aslında yaş ve saç dengesine baktığımda belki çoğu insanın şükret diyebileceği seviyede sayılabilirim ama gerek hayatımdaki sıkıntılar gerekse bu seyrelme süreci aynı sürece denk gelince çok kötü etkilendim. Bir sebebi ise bu forumda birçok konuda başlangıçta önlem alınmasının çok dile getirilmesi beni hem ümitlendiriyor hemde korkutuyor. Bazen belki bir 5-10 yıl daha bu seviyerde gider diye umut ediyorum bazense bir anda olan saçlarımı tamamen kaybederim korkusu yaşıyorum. Uzunnnca konumu okuma zahmeti gösterip cevap yazdığın için çok teşekkürler. Üsttede yazdığım gibi miracle hocam kendi adını taşıyan karışımın yaş itibariyle ters etki yapabileceğini yazdığından beri arayış içersindeyim. seti/cell önermiş ve senin imzandada var bunlar ama yan etkisi olurmu nasıl temin edebilirim inan hiç bilgim yo. Yanlış birşeyler yapıp bu halimi aramaktan korkuyorum bir yandan ama bir yandanda biryerlerden başlamak istiyorum.Bu konularda benimle irtibata geçme şansın olursa özel mesaj ile çok sevinirim. Bu arada incelme için biotin düşünüyorum etkisi olurmu bilgisi olan varsa yazabilirmi.

SaçımınDoktoru Üyesi bahtsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Benim yaşım 24. 18-19 yaşından beri dökülmem var üyelik tarihime bakarsan zaten bayadır muzdarip olduğumu anlarsın. Ben son sorduğun sorulara cevap vereyim. Beslenme konusunda tecrübem büyük. Uzun bir süre sebzelerden gelenler dışında vücuduma şeker sokmadım. Kaliteli yağ tüketimine özen gösterdim. Hormonsal durumlar için de hayvansal yağlara, besinlere özen gösterdim. Probiyotik alımına, bağırsak sağlığıma da çok özen gösterdim. Benim görüşüm dört dörtlük bir beslenme sürecim oldu 8 ay gibi. Evet hem fiziksel görünüş, hem performans artışı olarak etkisi oldu ama saç konusunda %1 bile etki görmedim beslenme yönünden. Bu dönemde 1 dolu bir boş gün şeklinde multivitamin de aldım. Saçımla ilgili hiçbir olumlu durum yaşamadım. Beslenme düzenini değiştirip saç için takviye almayanların da bi gelişim elde ettiğini görmedim.

Biotin kısmı ise ise kalite artışına yönelik bir durum. Eminim bu dönemde aramızda yetersiz beslenen, kan değeri düşük olan insan sayısı istisnadır. Saç dökülmesinin sebebini hepimiz biliyoruz ki hormonal durumlardan kaynaklı. Biotin eksikliğine bağlı dökülme oranı benim görüşüme göre %1'dir belki. Dolayısıyla dökülmeyi çözmedikten sonra biotinin bir işlevi kalmıyor. Dönem dönem cell kullandım. Son 2 aydır tekrar cell'e başladım. Yan etki yok. Kafamda sivilcelenme oluyordu onun da içeriğini biraz değiştirtip o sorunu da çözdürdüm. Bakalım Cell'e birkaç ay daha devam edeceğim. Daha önceden 2 ay bir 3 ay bir düzenli kullanmıştım şimdi 2 ay oluyor düzenli kullanım. 3-4 aya çıkaracağım gerileme olmadığı sürece sorun yok. Gerileme olursa da artık yapabilecek bir şeyim kalmıyor.

Biraz da bütçe işi bu durumlar. Ben senin yerinde olsam 2 cell 1 seti alıp 3 aylık bir kullanım yapar duruma bakardım. İşe yararsa ne ala kullanmaya devam edersin. Bir değişim gözlemlemezsen de en azından " elimden geleni yaptım, şansımı denedim " deyip işin içinden çıkarsın. En azından keşke şunu deneseydim diye pişmanlığın olmaz.

Üstteki hayat hikayene gelince ben en genç en dolu zamanlarımdayken senin haline düşmediğime göre ya ben psikolojik olarak güçlüyüm ya da sen çok zayıfsın. 21 yaşına geldiğimde baktım saçlar dökülüyor şimdiden alışayım diye hayatımda ilk defa kafamı makineye vurmuştum. Eh biraz çirkin göründük ama en azından cesaretimi görmüş oldum.

Yazında beni en çok üzen durum ise eşinize durumu söyleyememek, konuşamamak. Evlilik gerçekten böyle bir şey mi? O halde evlenmeme düşünceme devam edeyim ben. Hayattaki en yakınınız ve hayatınızın bir tarafı olan kişiyle konuşamıyorsanız içindekileri söyleyemiyorsanız evlenmenin ne manası var ki?

Neyse, genel değerlendirmem şu yönde. Sizin durumunuz saçtan ziyade düşük özgüven, tükenmişlik sendromu tarzda bir şey. Psikolojik olarak zayıfsınız. Kendinize çeki düzen verin. Temiz kaliteli bir beslenme, biraz egzersiz, hobi edinmeye çalışın. Ruhsal anlamda bir değişikliğe ihtiyacınız şart, sizin asıl sorununuzun saç olmadığına eminim. Önünüzdeki 3-4 ayı losyonlarla, temiz beslenmeyle ve en önemlisi disiplin-düzen ile geçirmenizi öneririm. Odak noktanız bundan 3-4 ay sonrası için hem mental hem fiziksel olarak olumlu yönde değişim bonus olarak da mevcut saçları koruma-yeni çıkışlar olsun. Eşinizle her yönden paylaşıma açık olun huzursuz evlilik hayatın geri kalan her anına yansır.

Yaklaşık yarı yaşınızda bir çocuktan tavsiye alıyorsunuz şu an. Düştüğünüz hale bakın.

Yeni Üye
    Alıntı bahtsiz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Benim yaşım 24. 18-19 yaşından beri dökülmem var üyelik tarihime bakarsan zaten bayadır muzdarip olduğumu anlarsın. Ben son sorduğun sorulara cevap vereyim. Beslenme konusunda tecrübem büyük. Uzun bir süre sebzelerden gelenler dışında vücuduma şeker sokmadım. Kaliteli yağ tüketimine özen gösterdim. Hormonsal durumlar için de hayvansal yağlara, besinlere özen gösterdim. Probiyotik alımına, bağırsak sağlığıma da çok özen gösterdim. Benim görüşüm dört dörtlük bir beslenme sürecim oldu 8 ay gibi. Evet hem fiziksel görünüş, hem performans artışı olarak etkisi oldu ama saç konusunda %1 bile etki görmedim beslenme yönünden. Bu dönemde 1 dolu bir boş gün şeklinde multivitamin de aldım. Saçımla ilgili hiçbir olumlu durum yaşamadım. Beslenme düzenini değiştirip saç için takviye almayanların da bi gelişim elde ettiğini görmedim.

Biotin kısmı ise ise kalite artışına yönelik bir durum. Eminim bu dönemde aramızda yetersiz beslenen, kan değeri düşük olan insan sayısı istisnadır. Saç dökülmesinin sebebini hepimiz biliyoruz ki hormonal durumlardan kaynaklı. Biotin eksikliğine bağlı dökülme oranı benim görüşüme göre %1'dir belki. Dolayısıyla dökülmeyi çözmedikten sonra biotinin bir işlevi kalmıyor. Dönem dönem cell kullandım. Son 2 aydır tekrar cell'e başladım. Yan etki yok. Kafamda sivilcelenme oluyordu onun da içeriğini biraz değiştirtip o sorunu da çözdürdüm. Bakalım Cell'e birkaç ay daha devam edeceğim. Daha önceden 2 ay bir 3 ay bir düzenli kullanmıştım şimdi 2 ay oluyor düzenli kullanım. 3-4 aya çıkaracağım gerileme olmadığı sürece sorun yok. Gerileme olursa da artık yapabilecek bir şeyim kalmıyor.

Biraz da bütçe işi bu durumlar. Ben senin yerinde olsam 2 cell 1 seti alıp 3 aylık bir kullanım yapar duruma bakardım. İşe yararsa ne ala kullanmaya devam edersin. Bir değişim gözlemlemezsen de en azından " elimden geleni yaptım, şansımı denedim " deyip işin içinden çıkarsın. En azından keşke şunu deneseydim diye pişmanlığın olmaz.

Üstteki hayat hikayene gelince ben en genç en dolu zamanlarımdayken senin haline düşmediğime göre ya ben psikolojik olarak güçlüyüm ya da sen çok zayıfsın. 21 yaşına geldiğimde baktım saçlar dökülüyor şimdiden alışayım diye hayatımda ilk defa kafamı makineye vurmuştum. Eh biraz çirkin göründük ama en azından cesaretimi görmüş oldum.

Yazında beni en çok üzen durum ise eşinize durumu söyleyememek, konuşamamak. Evlilik gerçekten böyle bir şey mi? O halde evlenmeme düşünceme devam edeyim ben. Hayattaki en yakınınız ve hayatınızın bir tarafı olan kişiyle konuşamıyorsanız içindekileri söyleyemiyorsanız evlenmenin ne manası var ki?

Neyse, genel değerlendirmem şu yönde. Sizin durumunuz saçtan ziyade düşük özgüven, tükenmişlik sendromu tarzda bir şey. Psikolojik olarak zayıfsınız. Kendinize çeki düzen verin. Temiz kaliteli bir beslenme, biraz egzersiz, hobi edinmeye çalışın. Ruhsal anlamda bir değişikliğe ihtiyacınız şart, sizin asıl sorununuzun saç olmadığına eminim. Önünüzdeki 3-4 ayı losyonlarla, temiz beslenmeyle ve en önemlisi disiplin-düzen ile geçirmenizi öneririm. Odak noktanız bundan 3-4 ay sonrası için hem mental hem fiziksel olarak olumlu yönde değişim bonus olarak da mevcut saçları koruma-yeni çıkışlar olsun. Eşinizle her yönden paylaşıma açık olun huzursuz evlilik hayatın geri kalan her anına yansır.

Yaklaşık yarı yaşınızda bir çocuktan tavsiye alıyorsunuz şu an. Düştüğünüz hale bakın.
    Kardeşim öncelikle konuma üşenmeyip uzunca cevap yazdığın için çok teşekkürler. Bazı şeyleri yanlış aksettirdim sanırım benim hatam. Ama sana öncelikle şunu söyleyeyim ge4rçekten bazı yönlerden çok iyi analizler yapmışsın bu yaşında bu olgunluk için gerçekten sevindim senin adına. Yine uzun uzadıya şeyler yazmak istemiyorum hayatımla ilgili, kimsede merak etmez umarım ama sıkıntımın saç olmadığı konusunda yazdıkların %100 doğru bir denklem. Herkes yaşadığını kendi bilir. Çok şükür sağlığım sıhhatim yerinde eşimlede tanıştığım yaşadığım için her zaman şükrediyorum rabbime ve kesinliklede tavsiye ederim doğru insanı bulduğunda. Benim eşime söyleyememe nedenim kesinlikle mesefali olduğumuzdan değil herşeyimi paylaşırım olması gerektiği gibi, Sadece herşeyin üstüste geldiği bir dönemde saç dökülmesi başlaması çok kötü etkiledi beni ailemi suçladım sebebi onlar diye zaman zaman yaşadığım stresin sebeb olduğu gerekçesiyle. İş hayatımda,kişisel dünyamda çok sıkıcı bunalımlı bir dönem yaşıyorum ve pandemi döneminden sonra bu çokça arttı çoğu insan gibi. Ama geçiçi bir durum diye umut ediyorum çünkü daha önceleri çok insan gibi sıkıntılı dönemler yaşayıp zamanla düzenimi oturttum yeniden ama bu sefer sanki herşey daha kötüye gidecek gibi bir düzenim var değiştiremediğim çevremde kendi içimde, birazda bu yüzden zaman zaman aşırı kaygı yaşamam. Saç konusuna gelince,belki çevremdeki çoğu insan saçımdaki değişimi faketmez bile,aslında bende zaman zaman abarttığımı düşünüyorum ama asıl sorun sadece saçla alakalı değil. Hanin sen yazmışsın ya saçlarımı makinaya vurdum cesaret ettim diye işte benimde takıntı yaptığım o. Yüzümde ergenlikten kalma sivilce izlerim var ve yaş ilerledikçede daha bir belli ediyorkendini göz altlarım biraz genetik birazda uyku düzeni ve beslenmeyle alakalı morlaşmaya başladı Aslında sıkıntı yapmam birazda kendime sigarayı buırakmayı geçtim azaltmayı bile becweremedim uyku desen günde 3-4 saat hadi kafaya takma olayı yapısal birşey elde olmuyor çoğu zaman ama en azımdan kendi adıma yapabileceğim şeyleri yapmak istiyorum ve seninde dediğin gibi ben elimden geleni yaptım artık herşey olacağına varsın demek istiyorum. Tekrar çok teşekkürler dikkate alıp paylaştığın için umarım bu zor zamanları atlatıp bir şekilde seninle yollarımız kesiştiğinde, kardeşim saçlar gitti ama ama huzurum yerinde diye sohbet ederiz o huzur belki beni yopratan bu ortamdan uzak durmakla olur belkide manevi yönlerime değer vererek eskiden olduğu gibi. Herşeyin hayırlısı hepimiz için.

Valla abi ben 24 yasindayim en genc yasimi tahmin eden 30-32 diyor 40 diyen bile oldu benim sacim dokulmeye basladiginda 18 yasindaydim 19 da keldim artik diyebilirim bunlarin oncesinden kellikden once bile anksiyetem (kaygi bozuklugu) nasil gorunurum nasil ederim ne diyebilirim el ayak tiremesi kendi ifade edememek vs bilen bilir bunlarin ustune bide sac dokulmesi geldiki degme keyfime fotograf cekinmek istemiyorum kimseyle gorusmek istemiyorum evlilik demisken kendi annem babam bile sakayla karisik sac ekdir kiz bulamayiz diyorlar aslinda gercegi soyluyorlar cocukluktan gelen bi kullak kepceligim var malesef burnumda kemerli herkes lazmisin diye soruyor bunlari yazarken bile üzülüyorum keske 18-19 yasimda degilde 39 yasimda seyrelmeye baslasaydi suan norwod sklasina gore 5-6 yim disari cikmak dahi istemiyorum fotograf desen zaten fotograf dedim mi kaciyorum kizlar desen bakamiyorum bile kafa yapimbile sifir yapmaya uygun degil valla hayattan zevk alma sifir disari bile çıkamıyorum anksiyete ve kellik ayni anda cok zor
    Min-dut 10 adet dutasteriad

Oral dutas 2 günde 1