Sayfa 1/2 12 SonSon
14 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Tansiyon ve Saç dökülmesi

Banned

Tansiyon ve Saç dökülmesi

Selam, yabancı forumlardan ve araştırmalardan okuduğum kadarıyla hipertansiyon-yüksek kan basıncı ile saç dökülmesinin alakası olduğunu düşünen insanlar çokça.

Ben de uzun yıllardır işim ve öğretim hayatım nedeniyle sürekli bilgisayar başında, günde az az sürekli öğünler yiyerek, şekerli gıdalar yiyerek beslendim, doğuştan gür olarak saçlarım, azaldı ve ince telli olmaya başlamıştı son yıllarda. Tansiyonumu ölçtüğümde ise 120-140 | 70-90 arası değerler gördüğümü anımsıyorum, kalp atışım 70-90 arasındaydı dinlenir halde.

Bir süre önce kalp sağlığı için faydalı olduğunu duyduğum tek öğün diyeti ile beslenmeye başladım. Evde trainer üzerinde günde 10-20 km arası bisiklete binmeye başladım. İlginç bir şekilde kendi üzerimde deneme yapabilmek için tansiyonumu ölçtüğümde dinlenik halde 110 | 70 arası görüyorum tansiyonumu, daha yukarı çıktığıyla pek karşılaşmadım, daha da güzeli umarım bir kalp sorunu olmadığını umarak kalp atışım dinlenik halde sürekli 52-58 arası atıyor. Saçlarım da değişiklik görecek kadar aylar geçmedi ama sanki sorunun bir kısmını anladığımı düşünüyorum. Saça kanın daha rahat gidebilmesi için de dermaroller ve gün içinde 5'er dakika masaj yapmaya başladım.

Vücut kanı yeterli kadar pompalayamadığı zaman daha sert göndermeye çalışıyor, bu da göndereceği kanı ilk olarak saç ve tüyler gibi ana işlevi olmayan estetik olanaklarımızdan kısıyor olabilir. Yüksek kan şekerinin de tansiyona sebebiyet verdiğini düşünüyorum, vücut yine sürekli sindirimle uğraşıyor, yeteri kadar insülin üretemiyor. Belki de saçına hiç bakmayan insanların -evsizlerin vs. saçının hiç dökülmemesi mitinin bir nedeni de budur, tansiyonlarının yüksek çıkma ihtimalleri çok az.

Kullandığımız maddelerin, genetiğin ve DHT hormonunun sorunun küçük bir kısmı olduğunu düşünmeye başladım, daha da geneli kardiyovasküler sistem, kan ve dolaşım sistemi olabilir bu ''soruna'' yol açan. Eğer saç dökülmesi bir neden değil sonuçsa, bu da bu konuyu bir sağlık sorunu belirtisi yapabilir haliyle.

Saç dökülmesi yaşayan sizlerde tansiyon ve kalp atışlarınızı buraya yazarsanız belki de bir pattern bulabiliriz. Çok kişiyiz ve belki de aynı tansiyon sorununu hepimiz yaşıyoruzdur.

Moderatör kami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bu zaten biliniyor ama neden-sonuç mu yoksa bağıntısız korrasyonel bir durum mu burası önemli

https://www.google.com/url?sa=t&sour...=1596115763568
    Kontrol altında topikal finasterid kullanmaktayım.
    Belirttiğim herhangi bir görüş veya düşünce, medikal anlam veya değer taşımamaktadır, bununla birlikte bütün sorumluluğun karşı tarafa ait olduğunu beyan ederim.

Diğer forumlarda "kami" ismi altında bulunan hiçbir hesap bana ait değildir.

Doktor kontrolü altında olmadan herhangi bir şey kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Üstte de yazdığım gibi, bütün sorumlulukların karşı tarafa ait olduğunu bildirmek isterim. İyi forumlar.

SaçımınDoktoru Üyesi
    dakikada en ideal nabız 80 86 tir, düşük nabız düşük metabolizma ve düşük vucut sıcaklığı demektir, en ideal sistolic diastolic basinc aralığı 130-80 mm hg dir, fasting yapın ama düşük kalori iyi birsey değildir, istediğiniz diyeti uygulayabilirsiniz ama gluten gibi prolaktini artıran toksik bileşeni çıkarmanız tavsiye ederim, süt ve süt ürünlerini de ca/p oranını bozmadan azaltmaya çalışın.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Ben bayanım tansiyonum genelde 12ye 8 ama sık sık tansiyon düşüklüğü yaşıyorum.kalp olarakta ritm bozuklugum var carpintim oluyor surekli.kalp atımlarım değişik tuhaf atıyor.hizlu çarptığında 130 140lara çıkıyor.genelde acilde alıyorum soluğu

Banned
    Alıntı glaurung Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    dakikada en ideal nabız 80 86 tir, düşük nabız düşük metabolizma ve düşük vucut sıcaklığı demektir, en ideal sistolic diastolic basinc aralığı 130-80 mm hg dir, fasting yapın ama düşük kalori iyi birsey değildir, istediğiniz diyeti uygulayabilirsiniz ama gluten gibi prolaktini artıran toksik bileşeni çıkarmanız tavsiye ederim, süt ve süt ürünlerini de ca/p oranını bozmadan azaltmaya çalışın.
    Dakikada ideal nabız kişiye, yaşa göre değişir ve ideali yoktur. Ama gençseniz ve dinlenirken 80-90 atıyorsa kalbiniz güçsüz bir kalbiniz var demektir, spor yapmanız lazım. Spor yapan insanların 50-60 arası atabilir kalpleri çünkü tek atımda daha fazla kan pompalarlar. Örnek olarak uzun yıllar fransa bisiklet turunu ''kazanan'' Lance Armstrong'a bakabilirsin, dakikada 32 kere atıyor kalbi, aşırı bir değer gibi ama fransa turunda yarışan ve kalbi 80-90 atan kişi bulamazsın, Ama hayatında hiç spor yapmamış şeker hastası babaannemin kalbi dinlenirken 80 atıyordu. Kan basıncı konusunda da 130-80 orta-yüksek değerlerdir, Bir çok etken etkiler ama normal koşullarda 80-120 altında olması gerekiyor sağlıklı bir insanda.

Yazınızda katıldığım kısım yazınızda süt tüketim azaltılabilir ama onun yerine de probiyotik süt ürünlerinin az da olsa tüketilmesi gerektiğini düşünüyorum. Gluten alımını da hoşgören diyetler de var, hassaslığı olanları bile alışmaya iten doktorlarda var, beyaz ekmekteki glüteni diyorsanız kimse karşı çıkmaz tabiki. Düşük kalori iyi bir şey değildir fakat bu bahsettiğin diyetin düşük kaloriden çok vücudu çok yormamak, kalbi rahatlatmakla alakası var. Çevremden tahmin ederek yazıyorum, forumda düşük kaloriden çok yüksek kalori yüzünden sorun yaşayanlar daha fazladır.

Yeni Üye
    l-arjinin bu konuda iyi bir destek

SaçımınDoktoru Üyesi
    pek tabi bu durum yaşa cinsiyete kronik hastalığı olup olmadığına kandaki saturation degerlerine birçok faktör bağlı olarak değişir, sporcu olduğu referans noktası olarak alınabileceği veya sağlıklı olduğu anlamına gelmeyebilir, dr ray peat'in görüşlerine göre birçok sporcu hipotiroidi hastasıdır, nabız sayısı düşmeye başladıkça ve bu durum kronik hale gelirse kalp daha fazla kan volumu gondermek için kalp genislemeye başlayabilir ve kardiyomegali oluşmaya başlayabilir, bakınız sporcu kalbi sendromu https://en.m.wikipedia.org/wiki/Athletic_heart_syndrome
    ve sporcularin çoğuna bakın erken öldüğünü istatistiki olarak göreceksinizdir, kendi nabiz sayım yıllardır dinlenmiş vaziyette 55 60 a yakın, tansiyon değerlerim 75 95, 80 100 civarı, aga ile cebellesiyorum, ayrıca sağlığımı da cok yeterli görmüyorum, tabi ki aga sorunumuzun ortak kaynağı farklı metabolik problemlerden kaynaklanabilir, Genelde gördüğüm belirli yaşı geçmiş ve saçını korumuş erkeklerin genelde daha sağlıklı olduğu yönünde ve genelde sohbet ettiğimde bahsettiğim nabız ve tansiyon değerlerine yakınlar. ray peat'in bir röportajını ve makalesini bırakıyorum, feyiz alınabilecek yeterli bilgiler mevcuttur,

https://raypeatforum.com/community/t...22/#post-62599

http://raypeat.com/articles/articles...yroidism.shtml

Yaşım 21.Boyum 181 kilom 68-69.Fazla kilom yok nabzım dinlenirken dakikada 80-90.Hemen yoruluyorum hafif bir yokuşta bile nefessiz kalıyorum sanki.Ve bacaklarıma kan gitmiyor gibi bir his var.Arjinin kullanıyorum ve hiit kardiyo çalışmalarının üstüne düşmeye başladım.Başka neler yapabilirim? Kendimi hiç enerjik hissetmiyorum kendimi.Alkol ve sigara kullanıyorum ama bu kadar etkileniceğimi düşünmüyorum bu yaşta.Neler yapabilirim sağlıklı olmak için?

SaçımınDoktoru Üyesi
    tiroit değerleriniz düşük olabilir, sadece tsh baktırmayın, t3 t4 rt3 rt4 hepsine baktırın, androjen hormonlarınız düşük olabilir, vitamin mineral değerleriniz düşük olabilir, full panel teste ihtiyacın var.

Banned
    Alıntı glaurung Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    pek tabi bu durum yaşa cinsiyete kronik hastalığı olup olmadığına kandaki saturation degerlerine birçok faktör bağlı olarak değişir, sporcu olduğu referans noktası olarak alınabileceği veya sağlıklı olduğu anlamına gelmeyebilir, dr ray peat'in görüşlerine göre birçok sporcu hipotiroidi hastasıdır, nabız sayısı düşmeye başladıkça ve bu durum kronik hale gelirse kalp daha fazla kan volumu gondermek için kalp genislemeye başlayabilir ve kardiyomegali oluşmaya başlayabilir, bakınız sporcu kalbi sendromu https://en.m.wikipedia.org/wiki/Athletic_heart_syndrome
    ve sporcularin çoğuna bakın erken öldüğünü istatistiki olarak göreceksinizdir, kendi nabiz sayım yıllardır dinlenmiş vaziyette 55 60 a yakın, tansiyon değerlerim 75 95, 80 100 civarı, aga ile cebellesiyorum, ayrıca sağlığımı da cok yeterli görmüyorum, tabi ki aga sorunumuzun ortak kaynağı farklı metabolik problemlerden kaynaklanabilir, Genelde gördüğüm belirli yaşı geçmiş ve saçını korumuş erkeklerin genelde daha sağlıklı olduğu yönünde ve genelde sohbet ettiğimde bahsettiğim nabız ve tansiyon değerlerine yakınlar. ray peat'in bir röportajını ve makalesini bırakıyorum, feyiz alınabilecek yeterli bilgiler mevcuttur,

https://raypeatforum.com/community/t...22/#post-62599

http://raypeat.com/articles/articles...yroidism.shtml

Teşekkür kaynaklar için, oldukça açıklayıcılar. Burada size de hak verdiğimi söylemem lazım. Sporcu olmak sağlıklı olmak değil, aşırı olmanın bir getirisi, zaten normal insanların asla yapamacağı aktivitleri yapıyorlar. Ben de Fransa bisiklet turundaki sporcuları veya triatletleri kendime örnek almıyorum, yaptıkları sınırları zorlamak ve 30'lardaki kalp atışı ciddi anlamda tehlikeli olabilir ani bırakmalarda, örneği de ne kadar ekstrem olabileceğini göstermek için söyledim. Miguel Indurain yine başka bir bisiklet sporcusu, örneğin hep bisiklet üzerinden olması hem ilgi alanım hem de kalbin ve oksijen kullanımın en çok arttığı uzun süren dayanıklılık sporu olmasından, kendisi zamana karşı bir yarışta dakikada 50 litre kan pompalayabilmişti. Kalbi dinlenik halde 38 atıyor ve maksimum 180-190 arası atıyordu, normal insanların bu değerlere yaklaşması pek mümkün değil. Kendisi hala saçlı ama tabiki tek kişi üzerinden asla sonuca ulaşılamaz, saçını kaybeden çok sporcu mevcut ama kalbin güçlü olması biraz daha bahsettiğiniz gibi karmaşık olabilir.

Sporcuların ölümü de gözlemlenen bir şey, çocukların bile kalp krizi geçirebildiği zamanlar bile çok, doğuştan gelen eksiklikler, enfeksiyon ve doping gibi unsurlarda çok etkiliyor olabilir. Kalp'te bir kas olduğu için fazla çalıştırmak normalden 2-3 kat daha fazla büyütecektir ki bu anormal büyümeler tabiki, az çalışması kadar riskli olabilir size katılıyorum. Ama kalbi 30-40'lara düşürmek için de insanüstü eforları senelerce harcamak gerektirecek. Özellikle kalbe verilen zararlar genellikle aktif spor yapanlara değil, sporu aniden kesenlere oluyor, formula 1 aracını şehir içinde sürmek gibi sonuçlar getiriyor. Güçlü kalp yüksek devire ihtiyaç duyuyor ama çalışamadığı için zarar görüyor. Sporu aniden bırakmak yerine kalbi küçültmek için antreman öneriyorlar sporculara, ve 1-2 boyunca küçültmeye çalışıyorlar düzgün bir geçiş için.

Bende kalbimi, akciğerlerimi çok güçlü görmüyorum, tek neden tansiyon ve kalp atışı demek çok aşırı olabilir ama en büyük bağlantılardan biri olabilir. Sadece kalp atışı belki de sağlıklı bir kalbimiz olduğunu göstermiyor olabilir. Benim de gözlemlediğim belirli yaşı geçip saçını koruyan erkeklerin daha sağlıklı olduğu yönünde, genetik faktörün de aşırı etkili olduğunu düşünmüyorum bozukluk yoksa. İkizler arasında bile yaşam farkları sonucu aşırı farklar oluyor vücutları üzerinde. Aktif olarak spor yaptınız mı, kalbiniz ona rağmen az atıyor ve kalp basıncı değerli normalse ve yine sorunlar yaşanıyorsa belki de kalbin düzgün çalışmasını sağlayan tek değerler bunlar olmayabilir, elimizdeki hızlı ulaşılabilen tek veriler atış hızı ve tansiyon ve onlar da aslında çok güvenilir olamayabiliyor. Belki de kalbin güçlü olması farklı parametrelere göre de anlaşılabilir bir olgudur. Belki de dediğim gibi atış hızı bireyseldir ve bir çok değişkene göre değişir.

Hala söylediğiniz 80-90 atış hızı ve 80-130 tansiyonu çok fazla buluyorum ama mantığınızı kabul ediyorum. Sadece gerçekten saçı olmayanlarında bu değerlere yakın olduğunu ben de gördüm, çok büyük sayılarda olmasa da. Şeker hastası yaşlıda da bu değerleri gördüm, o yüzden belki kişisel olarak yorulma ve oksijeni damarlara pompalama gibi daha teknik değerler sonucu anlamamıza yaklaştırabilirim. Umarım karmakarışık yazmamışımdır çünkü ben de aşırı net değilim her kısımda.

Sayfa 1/2 12 SonSon