Selam, yabancı forumlardan ve araştırmalardan okuduğum kadarıyla hipertansiyon-yüksek kan basıncı ile saç dökülmesinin alakası olduğunu düşünen insanlar çokça.

Ben de uzun yıllardır işim ve öğretim hayatım nedeniyle sürekli bilgisayar başında, günde az az sürekli öğünler yiyerek, şekerli gıdalar yiyerek beslendim, doğuştan gür olarak saçlarım, azaldı ve ince telli olmaya başlamıştı son yıllarda. Tansiyonumu ölçtüğümde ise 120-140 | 70-90 arası değerler gördüğümü anımsıyorum, kalp atışım 70-90 arasındaydı dinlenir halde.

Bir süre önce kalp sağlığı için faydalı olduğunu duyduğum tek öğün diyeti ile beslenmeye başladım. Evde trainer üzerinde günde 10-20 km arası bisiklete binmeye başladım. İlginç bir şekilde kendi üzerimde deneme yapabilmek için tansiyonumu ölçtüğümde dinlenik halde 110 | 70 arası görüyorum tansiyonumu, daha yukarı çıktığıyla pek karşılaşmadım, daha da güzeli umarım bir kalp sorunu olmadığını umarak kalp atışım dinlenik halde sürekli 52-58 arası atıyor. Saçlarım da değişiklik görecek kadar aylar geçmedi ama sanki sorunun bir kısmını anladığımı düşünüyorum. Saça kanın daha rahat gidebilmesi için de dermaroller ve gün içinde 5'er dakika masaj yapmaya başladım.

Vücut kanı yeterli kadar pompalayamadığı zaman daha sert göndermeye çalışıyor, bu da göndereceği kanı ilk olarak saç ve tüyler gibi ana işlevi olmayan estetik olanaklarımızdan kısıyor olabilir. Yüksek kan şekerinin de tansiyona sebebiyet verdiğini düşünüyorum, vücut yine sürekli sindirimle uğraşıyor, yeteri kadar insülin üretemiyor. Belki de saçına hiç bakmayan insanların -evsizlerin vs. saçının hiç dökülmemesi mitinin bir nedeni de budur, tansiyonlarının yüksek çıkma ihtimalleri çok az.

Kullandığımız maddelerin, genetiğin ve DHT hormonunun sorunun küçük bir kısmı olduğunu düşünmeye başladım, daha da geneli kardiyovasküler sistem, kan ve dolaşım sistemi olabilir bu ''soruna'' yol açan. Eğer saç dökülmesi bir neden değil sonuçsa, bu da bu konuyu bir sağlık sorunu belirtisi yapabilir haliyle.

Saç dökülmesi yaşayan sizlerde tansiyon ve kalp atışlarınızı buraya yazarsanız belki de bir pattern bulabiliriz. Çok kişiyiz ve belki de aynı tansiyon sorununu hepimiz yaşıyoruzdur.