9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: D Vitamini ve Çinko Eksikliği

Banned

D Vitamini ve Çinko Eksikliği

Merhabalar, ben aylar önce dahiliyeye gitmiştim karantina öncesi bana çinko ve d Vitamini değerlerimin yetersiz olduğu söylenmişti ve ilaç yazılmıştı. Bir ay kullandım bıraktım. Saç dökülmesi yaşıyorum babam kel olduğu için genetik olduğunun kanaatindeyim fakat saçlarım acayip yavaş uzuyor. 3 ay önce sıfıra vurdum 1.5 cm bile uzamamış. Neden olabilir yardımcı olur musunuz? Yaşım 18.

Alıntı dwain Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar, ben aylar önce dahiliyeye gitmiştim karantina öncesi bana çinko ve d Vitamini değerlerimin yetersiz olduğu söylenmişti ve ilaç yazılmıştı. Bir ay kullandım bıraktım. Saç dökülmesi yaşıyorum babam kel olduğu için genetik olduğunun kanaatindeyim fakat saçlarım acayip yavaş uzuyor. 3 ay önce sıfıra vurdum 1.5 cm bile uzamamış. Neden olabilir yardımcı olur musunuz? Yaşım 18.
    Saçlar aylık ortalama 1 cm uzar.3 ayda 1.5 uzaması ilginç.
    Ben de sıfıra vurdum 27 Martta gözlemini yaptım tam 3 ayda 5 cm e yakın uzadı.
    Selenyum,D vitamini,Biotin, saçın kalitesi ve uzamasında etkilidir.Bunları birlikte kullanıp gözlemleyebilirsin.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Alıntı dwain Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çinko eksikliği saç dökülmesine neden olur. Bazı kaynaklarda, genetik saç dökülmesinin, vücudun d vitamini eksilliğini giderebilmek için verdiği bir tepki olduğuna dair teoriler var. Genellikle dökülmenin, Güneş ışınlarının ilk ve en çok temas ettiği yer olan başın tepe ve vertex bölgesinden başlamasnını ise buna bir sav olduğu söyleniyor. Tabi olayın en önemli faktörü genetik.

Bu sebeple, çinko ve d vitamini eksikliğinizi giderene kadar takviyelere devam ediniz. D vitamini için güneşlenmek çok önemli. Mümkünse bunu da atlamayın.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Fazla d vitamininin, vücuttaki kalsiyumun işleyişine etkisi olması sebebiyke, d vitamini ile birlikte k2 desteği de alabilirsiniz. Piyasada d3+k2 şeklinde bir çok destek mevcut.

Banned
    Alıntı Bugra3 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Çinko eksikliği saç dökülmesine neden olur. Bazı kaynaklarda, genetik saç dökülmesinin, vücudun d vitamini eksilliğini giderebilmek için verdiği bir tepki olduğuna dair teoriler var. Genellikle dökülmenin, Güneş ışınlarının ilk ve en çok temas ettiği yer olan başın tepe ve vertex bölgesinden başlamasnını ise buna bir sav olduğu söyleniyor. Tabi olayın en önemli faktörü genetik.

Bu sebeple, çinko ve d vitamini eksikliğinizi giderene kadar takviyelere devam ediniz. D vitamini için güneşlenmek çok önemli. Mümkünse bunu da atlamayın.
    Selamlar, bence doğru bir sav. Babam genetik olarak kel ve tırnak soyulması olduğu için kan testi yaptırdı ve D vitamini, çinko eksikliği farkedildi. Hiç dışarı çıkan birisi değilim günde 10 dakika bile çıkmadığım oluyor belki ondan kaynaklıdır. Vücut saçı öldürerek kafadan D vitamini almaya çalışıyor olabilir.

Banned
    Ayrıca araştırmama göre, spot baldness denilen spot kellik oluyormuş ve benzer şekilde kafamın tepesinde bir açıklık var. Mümkün müdür bu?

Yeni Üye
    Ben D vitaminin genetik dökülmeyle bir bağlantısı olabilirliğine katılmıyorum çünkü ben 1 yıl öncede saç dökülmesi için doktora gidiyordum o zaman bana D vitamini seviyemin çok yüksek olduğunu söyledi b12 eksikliğim varmış 3 ay b12 hapı kullandım fakat değişen birşey olmadı sonra da bıraktım

Moderatör kami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    D vitamini teorisi dogru olsa bile VDR resepteronu aktive etmeden sonuc alinmaz
    Kontrol altında topikal finasterid kullanmaktayım.
    Belirttiğim herhangi bir görüş veya düşünce, medikal anlam veya değer taşımamaktadır, bununla birlikte bütün sorumluluğun karşı tarafa ait olduğunu beyan ederim.

Diğer forumlarda "kami" ismi altında bulunan hiçbir hesap bana ait değildir.

Doktor kontrolü altında olmadan herhangi bir şey kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Üstte de yazdığım gibi, bütün sorumlulukların karşı tarafa ait olduğunu bildirmek isterim. İyi forumlar.

Banned
    Alıntı kami Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    D vitamini teorisi dogru olsa bile VDR resepteronu aktive etmeden sonuc alinmaz
    Bu konu hakkında pek bir bilgim yok. Desteğinize ihtiyacım var.