Sayfa 1/2 12 SonSon
12 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Androgenetik Alopesi Tedavisinde Kullanılan Yeni Nesil Tedaviler ve Etki Mekanizmaları

Moderatör kami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Arrow Androgenetik Alopesi Tedavisinde Kullanılan Yeni Nesil Tedaviler ve Etki Mekanizmaları

Merhaba, sağlık sorunlarımı aştığım için birkaç gündür tedavi arıyorum. Tazelenmiş bilgilerim dolayısıyla ve her insanların bütün forumu okumama istekleri ne kadar üzücü olsa da bir özetin karar aşamasında faydalı olabileceğini düşündüm. Eksik/yanlış bilgi düzeltirseniz mutlu olurum, bu forum hepimizin forumu.. kimseyi yanlış bilgilendirmek haddime değildir.

İlk olarak, FDA onaylı 2 tedaviyi zaten hepiniz biliyorsunuzdur,

1) Minoksidil: Wnt Beta katenin yolağı üzerinden PGE2 artışı sağlar ve saç çıkışı için piyasada olan en etkili iki etkenden birisidir.

2) Finasterid: Testosteronu, DHT hormonuna çeviren 5alfaredüktaz enzimini inhibe ederek çalışır. DHT ve sebep olduğu prostaglandin mekanizması dökülmenin ana sebebidir.

Şimdi alternatif ama etkili tedavilere göz atalım:

1) Setipiprant: Setipiprant bir CRTh2 reseptör antagonistidir. Reseptörlere PGD2 bağlanmasını engelleyerek DHT'nin prostaglandin mekanizmasını zayıflatır ve PGE2'ye dokunmaz.

2) Setirizin: COX inhibitörüdür. PGD2'nin üretimini çok güçlü bir şekilde azaltır, böylece DHT'nin prostaglandin mekanizmasını zayıflatır ve genel kanı PGE2'ye dokunmadığı olsa da aksi yönde görüş ve bilgi mevcuttur.

3) AdvanCell: PGE2 proteinini arttırarak güçlü saç çıkışı sağlama potansiyeli vardır. Minoksidil ile kafa kafaya bir etken olsa da daha stabil ve dökülme mekanizmasıyla daha iç içedir böylece avantajlıdır. PGD2 engelleyiciler ile çok büyük potansiyeli vardır.

4) Kafein: Etki mekanizması tam olarak bilinmese de, COX inhibesi yaptığı bilinmektedir yani doğal bir PGD2 inhibitörüdür. Ayrıca PGE2 üzerine etkileri ve tartışmalı olsa da androjenlere karşı kökü koruması ve doğal olması çok avantajlı bir etken olmasını sağlamaktadır.

5) RU58841: DHT ve testosteronun bağlandığı Aandrojen reseptörünün antagonistidir. Hormon üretimini baskılamadan hormonun verdiği zararı tampon görevi görerek engellemektedir. ,

6) Zix: Doğal ve saç dökülmesine faydalı bir diğer etkenimiz ise Zix. Çinko ve B6 vitaminlerinin bir kokteyli olan Zix tip 1 DHT inhibitörüdür. Tip 1 DHT'nin kellik üzerine etkisi tartışılsa da, yabancı forumlarda faydalı görülmüştür. Bünyede çinko ve b6 olarak dağılması, sistemik yan etki riskini düşürmektedir ve çinko testosteron üretimi için gereklidir.

Burada bildiklerimi yorumlarım ile paylaştım. Medikal bilgi olarak algılanmaz ise sevinirim.
    Kontrol altında topikal finasterid kullanmaktayım.
    Belirttiğim herhangi bir görüş veya düşünce, medikal anlam veya değer taşımamaktadır, bununla birlikte bütün sorumluluğun karşı tarafa ait olduğunu beyan ederim.

Diğer forumlarda "kami" ismi altında bulunan hiçbir hesap bana ait değildir.

Doktor kontrolü altında olmadan herhangi bir şey kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Üstte de yazdığım gibi, bütün sorumlulukların karşı tarafa ait olduğunu bildirmek isterim. İyi forumlar.

Hocam çok sağolun hepsini güzelce toparlamıssın aklımda zix vardı yanında seti ve cell arasında gidip geliyodum

zixin minoxla çakıştığı söyleniyo zaten minox kullanmak gibi bir planım yok fakat seti yada cell ile çakışırmı onu merak ediyorum ?

yok olmadı aksine sinerjik etkisi oldu.
    Belirttiğim herhangi bir görüş veya düşünce, medikal anlam veya değer taşımamaktadır, bununla birlikte bütün sorumluluğun karşı tarafa ait olduğunu beyan ederim.

Doktor kontrolü altında olmadan herhangi bir şey kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Üstte de yazdığım gibi, bütün sorumlulukların karşı tarafa ait olduğunu bildirmek isterim. İyi forumlar.

Öncelikle teşekkürler harika açıklayıcı olmuş.
    Bir şey danışmak istiyorum 3 aydır Minoxil kullanıyorum. 4.aya giricem etkisi gayet iyi.
    Bunun dışında 3 hafta beraber Miracle Losyon kullandım ancak, cinsel güç anlamında yanetki gördüğüm an bıraktım. Miracleyi bırakalı 2 hafta oldu ve yanetki geçti.
    Yani lafı fazla uzattım Minoxil yanında Miracle kullandım olmadı. Zix ekleyip kullanmak istiyorum ama forumda Zix in olmadığını değiştiğini falan yazmıştın @kami. Şu anki zix formülü forumda mevcut olan zix mi?

mecburen o. yurtdisindan getirtebiliyorsaniz is degisir

Yeni Üye
    Alternatif tedavilere hücresel tedavileri de ekleyebilir miyiz hocam ?

Hücrenin kendisini yenilemesi ve hücreler arası iletişimi iyileştirme üzerine olan tedaviler. Biraz anti Aging dediğimiz olaya benziyor

SaçımınDoktoru Üyesi Eyyup - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yazı güzel olmuş hocamda peptidle ilgili neden bilgi paylaşılmıyo etki mekanizması nedir nasıl çalışıyo şuan mevcut tedavimde ekli ama nasıl çalıştığını bilmiyorum faydasını görüyorum.
    Güncel tedavim

-cell losyon + peptid
    -Voonka (ginkgo biloba+arjinin+ginseng içerikli ) tablet
    -Doğal defne sabunu
    -haftada 1 defa sarımsaklı zeytinyağı

Alıntı Eyyup Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    yazı güzel olmuş hocamda peptidle ilgili neden bilgi paylaşılmıyo etki mekanizması nedir nasıl çalışıyo şuan mevcut tedavimde ekli ama nasıl çalıştığını bilmiyorum faydasını görüyorum.
    peptid dedigimiz sey alfaaminoasitlerin birbirine baglanip olusturdugu kisa polimerdir. her peptidin etki mekanizmasi turune gore degisebilir

Alıntı Rowoon Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Alternatif tedavilere hücresel tedavileri de ekleyebilir miyiz hocam ?

Hücrenin kendisini yenilemesi ve hücreler arası iletişimi iyileştirme üzerine olan tedaviler. Biraz anti Aging dediğimiz olaya benziyor
    tabi faydasi olur genellikle iyilestirme yerine kronik hasari onlemek onem arzeder

Yeni Üye
    merhaba seti ve cell i nasıl temin edebilirim

Sayfa 1/2 12 SonSon