Merhaba, sağlık sorunlarımı aştığım için birkaç gündür tedavi arıyorum. Tazelenmiş bilgilerim dolayısıyla ve her insanların bütün forumu okumama istekleri ne kadar üzücü olsa da bir özetin karar aşamasında faydalı olabileceğini düşündüm. Eksik/yanlış bilgi düzeltirseniz mutlu olurum, bu forum hepimizin forumu.. kimseyi yanlış bilgilendirmek haddime değildir.

İlk olarak, FDA onaylı 2 tedaviyi zaten hepiniz biliyorsunuzdur,

1) Minoksidil: Wnt Beta katenin yolağı üzerinden PGE2 artışı sağlar ve saç çıkışı için piyasada olan en etkili iki etkenden birisidir.

2) Finasterid: Testosteronu, DHT hormonuna çeviren 5alfaredüktaz enzimini inhibe ederek çalışır. DHT ve sebep olduğu prostaglandin mekanizması dökülmenin ana sebebidir.

Şimdi alternatif ama etkili tedavilere göz atalım:

1) Setipiprant: Setipiprant bir CRTh2 reseptör antagonistidir. Reseptörlere PGD2 bağlanmasını engelleyerek DHT'nin prostaglandin mekanizmasını zayıflatır ve PGE2'ye dokunmaz.

2) Setirizin: COX inhibitörüdür. PGD2'nin üretimini çok güçlü bir şekilde azaltır, böylece DHT'nin prostaglandin mekanizmasını zayıflatır ve genel kanı PGE2'ye dokunmadığı olsa da aksi yönde görüş ve bilgi mevcuttur.

3) AdvanCell: PGE2 proteinini arttırarak güçlü saç çıkışı sağlama potansiyeli vardır. Minoksidil ile kafa kafaya bir etken olsa da daha stabil ve dökülme mekanizmasıyla daha iç içedir böylece avantajlıdır. PGD2 engelleyiciler ile çok büyük potansiyeli vardır.

4) Kafein: Etki mekanizması tam olarak bilinmese de, COX inhibesi yaptığı bilinmektedir yani doğal bir PGD2 inhibitörüdür. Ayrıca PGE2 üzerine etkileri ve tartışmalı olsa da androjenlere karşı kökü koruması ve doğal olması çok avantajlı bir etken olmasını sağlamaktadır.

5) RU58841: DHT ve testosteronun bağlandığı Aandrojen reseptörünün antagonistidir. Hormon üretimini baskılamadan hormonun verdiği zararı tampon görevi görerek engellemektedir. ,

6) Zix: Doğal ve saç dökülmesine faydalı bir diğer etkenimiz ise Zix. Çinko ve B6 vitaminlerinin bir kokteyli olan Zix tip 1 DHT inhibitörüdür. Tip 1 DHT'nin kellik üzerine etkisi tartışılsa da, yabancı forumlarda faydalı görülmüştür. Bünyede çinko ve b6 olarak dağılması, sistemik yan etki riskini düşürmektedir ve çinko testosteron üretimi için gereklidir.

Burada bildiklerimi yorumlarım ile paylaştım. Medikal bilgi olarak algılanmaz ise sevinirim.