Vefat eden tüm insanlara Allah'tan rahmet, entübe olan hastalara acil şifalar dilerim.

Zatürrenin ölüm riskinin covit-19 ile eşdeğer seyrettiği düşüncesindeyim. Yukarıdaki sağlık çalışanı arkadaş da durumdan bahsetmiş. Kronik rahatsızlığı olan ve bağışıklık sistemi zayıf kişiler (yaşlılarımız dahil) bir çok hastalığa karşı risk altındalar, zatürre de bu hastalıklardan biri. Covit-19'un yeni tip bir virüs olması ve aşısının henüz olmayışı küresel anlamda paniğe yol açtı. Dsö'nün pandemi ilanı ve ülkelerden gelen vaka sayılarını takip eden süreç tüm dünyayı önlem almaya zorladı. Önlem almayan ülkeler eleştirildi, önlem almadığı için siyasi anlamda oy kaybeden liderler oldu. Olayın siyasi boyutu ile medyanın kaos etkili reyting kazancı ayrıca konuşulması gereken ciddi konular arasında.

Son zamanlarda bir çok bilim insanı "kademeli sürü bağışıklığı" hakkında konuşuyor. Toplumun yüzde 60'ı nı kademeli şekilde enfekte etmekten bahsediyorlar. 5 gün herşey serbest , 2 gün sokağa çıkma yasağı uygulanmasındaki kök sebep bu diye düşünüyorum. Sağlık sisteminde tıkanma yaratmadan, kovit servislerine aşırı hasta yüklemeden virüsü kontrol altında tutarak sürü bağışıklığı kazanmaya doğru gidiyor dünya.

İş yerimde, dost çevremde herkes ayakta geçirmiş. Tat kaybı, ateşi, göğüs batması olduğu halde bir çok tanıdığım test yaptırmaya gitmeden evlerinde izole etmişler kendilerini. İçinde bulunduğum cahil çevre psikolojik olarak çok yıprattı beni. Halimi hatırımı sorar gibi yapıp semptomlarım hakkında benden bilgi alarak kendilerine fayda sağlamış bir çok insan. Test yaptırarak bu süreçte anne ve babamdan uzak kaldığım için vicdanen çok rahatım, en büyük artısı bu oldu benim için.