Sayfa 1/2 12 SonSon
13 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Beslenme zayiflik

Yeni Üye

Beslenme zayiflik

Merhaba sac icin şekeri ve ekmegi kestim 70 kilodan 61e düştüm hemde cok yediğim halde sigara kullanmiyorum mast yapmiyorum ekmeğe tekrar basladim kilo almak icin napabilirim

SaçımınDoktoru Üyesi
    Boyunuz kaç? Bahsettiğiniz ne kadarlık bir sürede oldu? Farklı bir hastalığınız vs olabilir mi? 9 kg kaybetmek çok da normal bir durummuş gibi gelmedi.

Pirinç ye baldo zeytinyağı dök protein almaya özen göster yeşillik vs ve sıkı idman ama pirinç en önemlisi

SaçımınDoktoru Üyesi
    Alıntı Saçbakık Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Pirinç ye baldo zeytinyağı dök protein almaya özen göster yeşillik vs ve sıkı idman ama pirinç en önemlisi
    pirinç saç dökülmesi için iyi bir gıda değil, lifli ve daha kompleks karbonhidratlar yenilmeli.

Kilo almak istiyorum dedi ya

SaçımınDoktoru Üyesi
    Alıntı Saçbakık Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kilo almak istiyorum dedi ya
    Arkadaş eğer kısa boylu birisi değilse, 61 kg oldukça az. Sanırım 3-4 sene önce yalnız yaşamaya başladığımda bir ara 60 kg altına düşmüştüm Ramazan ayı sonunda. Hatta şöyle söyleyeyim, o aralar spora başladım, 1-2 kilo aldıktam spnra çevremdekiler yüzüne renk geldi biraz dediklerinde, diyetisyende 59,7 kg idim. Düşün artık ne kadar kilo kaybettiğimi. Byum da 1,80. Yeni yeni 70 kg bandına gelebildim.

Düzgün bir şekilde kilo alabilmek, kilo vermekten kat kat zor ve zahmetlidir.

Bence de kaliteli bir şekilde kilo almak bir hayli zahmetli bir süreçtir. 7-8 kilo vermiş ve sonrasında almış biri olarak tavsiye edebileceklerim: Muz, zeytinyağı (mümkünse soğuk sıkım), bitter çikolata (bi iki parça her gün yerim), yulaf ezmesi, kuru yemiş, meyve (özellikle şu mevsimde portakal,nar ve ayva), havuç diğer sebzeler. İnternette temiz kilo almak üzerine bir çok site bulabilirsin, makro değerlere ait bir çok hesaplama modülü mevcut. Kardiyo denilen hareketler, idman yapıyorsan azaltmalısın. Örneğin her gün yürüyüş yapıyorsan haftada 2 ye falan düşür. Pirinç gibi basit karbonhidratlardan, şekerlerden uzak dur inflamasyonu arttırırsın bu da saçlarına daha çok zarar verir. Daha çok anti anti-inflamtuar besinlere yönel. Bu besinlerle ilgili de internette birçok bilgi mevcut. Kolay gelsin.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Alıntı necroshine Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bence de kaliteli bir şekilde kilo almak bir hayli zahmetli bir süreçtir. 7-8 kilo vermiş ve sonrasında almış biri olarak tavsiye edebileceklerim: Muz, zeytinyağı (mümkünse soğuk sıkım), bitter çikolata (bi iki parça her gün yerim), yulaf ezmesi, kuru yemiş, meyve (özellikle şu mevsimde portakal,nar ve ayva), havuç diğer sebzeler. İnternette temiz kilo almak üzerine bir çok site bulabilirsin, makro değerlere ait bir çok hesaplama modülü mevcut. Kardiyo denilen hareketler, idman yapıyorsan azaltmalısın. Örneğin her gün yürüyüş yapıyorsan haftada 2 ye falan düşür. Pirinç gibi basit karbonhidratlardan, şekerlerden uzak dur inflamasyonu arttırırsın bu da saçlarına daha çok zarar verir. Daha çok anti anti-inflamtuar besinlere yönel. Bu besinlerle ilgili de internette birçok bilgi mevcut. Kolay gelsin.
    Bu arkadaşıma ek olarak olayın matematik yönnüden bahsedeyim. Günlük vücudunun ihtiyacı olan kalori miktarını hesapla. ınternette bunun için yaklaşık hesaplama yapan hesaplayıcılar mevcut. Bu miktarın 200-300 kalori üstünün alınması genel olarak tavsiye edilir. Bunu özellikle ağırlık çalışarak da yaparsan, kas kazanımı ile birlikte gayet düzgün kilo alablirsiniz. Tabi spordaki kalori ihtiyacınızı da göz önünde bulundurmalısınız.

Vücuda giren yaklaşık 7700 kalori fazlalık 1kg a tekabül etmektedir. Örneğin günlük +200 kalori fazlalık almaya başladığınızda, 7700/200 = 38,5 günde 1 kilo kazanımı elde edersiniz. Bu fazla kilonun kas veya yağ kütlesi olması ise, spor ve ne yediğinizle ilgilidir. İnternette nasıl beslenilmesi gerektiğiyle ilgili çok fazla kaynak mevcut. Disiplinli uygulamak şart.

Bu işlerde yeni olan biri kendi kalori ihtiyacını belirleyemez, genelde intermette ve videolarda gördüğümüz kişiler sizlere bu işi bilimsel olarak sunuyor. Fakat o kişiler bu işi yıllardır yapan kişiler. Ne kadar kalori ihtiyaçları olduğunu az çok biliyorlar. Ve bu arkadaşın metabolizması ile onların metabolizması birbirinden çok farklı, siz otururken saatte 50 kalori yakıyorsanız onlar 80 yakıyor, düzen çok farklı işliyor. O 7000 kalori olayı genelde, +200 olayı uzun süre spor yapan sporcularda geçerli. Temiz kilo alımının temel noktası kilo çarpı× kompleks karbonhidratlar ve yeterli protein alımıdır.
    4 senedir fitness yaparım, sana tavsiyem kilo başına 2 veya 3 gram kompleks karbonhidrat al, protein bakımından zengin yiyecekler tüket, karbonhidrat tüketmeden kilo alman çok zor.

SaçımınDoktoru Üyesi
    biz ne bilelim kardeş saç forumuna yazarsa bizde saçla ilgili bilgi paylaşırız

Forum - Saç Dökülmesi Tedavileri - Saç Dökülmesi Hakkında Sohbet

Bu konunun burada ne işi var?

Sayfa 1/2 12 SonSon