Sayfa 1/2 12 SonSon
17 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Androgenetik Alopesi -Zor işler bunlar-

Hybrid View

Yeni Üye

Androgenetik Alopesi -Zor işler bunlar-

Merhaba,

Bu forumu daha once de okumuş ve miracle denemiş biri olarak hem deneyimimi paylaşmak hem de fikirlerinizi almak istedim;

Öncelikle 32 yaşındayım ve kadınlarda saç dökülmesine sebep olabilecek hastalıkları zaten taşıyorum. Pcos ve tiroid…
    Bunun dışında ailem de pek gür saçlı sayılmaz,bir kaç istisna tabiki var
    Yaklaşık 17 yaşımdan beri Pcos ile uğraşıyorum 8 yıla yakın hormon tedavisi için dkh kullandım. O zamanlar DHea-So4 seviyem üst sınırı geçiyordu.Yıllar içerisinde hormon seviyem sınır aralığına geriledi. Pcosun bütün belirtileri de yok oldu.Bir tanesi hariç Saç dökülmem yıl be yıl arttı.Gençliğimden beri çok gür saçlara sahip olmadığım için başlarda çok da rahatsız etmedi.Tabi ki herkes gibi çareler aradım,otlar ,yağlar,vitaminler…Yanlış anlaşılmasın ,nebatat benim için kimyasaldan önceki çözüm ancak bir değişme ,gelişme olmadı.5-6 yıl once troid fonskiyonu bozukluğu da bulundu.O zamandan beri de tiroid seviyem kullandığım ilaç sayesinde olması gerektiği gibi.
    Defalarca endokrinolog ve kadın doğum uzmanlarının kapılarını aşındırdım. Artık erkeklik hormon seviyem sınırlar içerisinde ama onlara göre üst sınıra yakın( Normal aralık 95-511 ug//dl benimkisi 380 ), pcos görüntüsü çok hafif belirginlikte.
    Doktorların söylemlerine göre '' bu hafif görüntü saç dökmez, troid ilacını da düzenli kullandığına göre saçının dökülmemesi lazım''
    Bir türlü cevap bulamadığım için görüştüğüm başka bir endokrinolog ise herkesin saçı hormon seviyelerine farklı tepki verebilir.Erkeklik hormonu seninkinin iki katı olan ancak saçı dökülmeyen hasta var. Yani hassasiyetle alakalı,stres hormununa da bakalım dedi . Sonuçta kortizol hormonu da çok hafif yüksek çıktı.Stres kaynaklı yükselebilirmiş. Zaten bir bu eksikti dedim güldüm
    Gittiğim cildiye uzmanı da erkek tipi saç dökülmesi dedi ve Propecia %7 köpük ve xpeciaya benzer bir takviye Verdi.Gram işe yaramadı desem yeridir.Bende kendi tedavimi kendim yapmaya karar verdim.

Miracle 3 yıl once kullandığımda elseve arginine ile haızrlıyordum.Saça doku da verdiği ve yağı emdiği için 2 3 gün yıkamadan çok rahat geziyordum. Ancak dökülmeye etkisi pek olmamıştı.
    5-6 yıl once 4-5 ay süreyle %5 minoxil kullanmıştım.Ancak o zaman saçlarım daha gür olduğu için farkı pek anlıyamadım .Herhalde kayda değer bir netice alsaydım aklımda kalırdı diye düşünüyorum.

1 aydır miracle losyon + biotin+demir+omega 3 kullanıyorum.Dökülmede yine azalma yok. Malum zaten 1 günde yağlanıyor saçlar.Şampuanı da Prozinc kullanıyorum. Memnun muyum ? Eh işte market şampuanından hallice olduğunu düşünüyorum.Bitince destek için Sebamed anti hair loss kullanmayı düşünüyorum.Şu an Mİracle losyonu garnier ile hazırlıyorum ve inanılmaz yağlı bir görüntü oluşturduğu için her sabah saç yıkıyorum.İnatla kullanıyorum ama dökülme biraz da mı azalmaz ?? Bu arada çinko biotin diğer vitaminler normal seviyede. Sadece demir düşük. Onun için de zaten takviye alıyorum ve 6 ay devam etmeye karar verdim.

Sonuçta sevgili arkadaşlar sonuç yok Sanırım denemediğim sadece saç mezoterapisi kaldı.Sizlerden gelebilecek fikir ve tavsiyelere açığım.
    Acaba tekrar minoxile başlamalıyım ve hatta içine finasteride koymalı mıyım ?

Selamlar &Sevgiler Herkese

SaçımınDoktoru Üyesi
    Selam bende 31 yaşındq pkolu bayanım aynen bende 17 yaşımdan beri saç döküyorum insanın 14 yıldır hergün en az 100 saçının dökülmesi normal mi yaa gitgide açılıyo tepem ne lanet bi hastalık bu pko.ben şuan dermaroller aldım 1.5mm haftada bir uyguluyorum daha yeni birde minoksa başlamayı düşünüyorum artık başka çarem kalmadı.endokrine gittim bende sözde hormonlar normal dedi ferritin düşüklüğüm var kan hapı içiyorum,d vitaminimde 26 çıktı ayda bi şişe içiyorum damlasını,başkada ne yapabilirim bilmiyorum ölmeden önce şu saçlarımın dökülmediğini bi görebilecekmiyim acaba?bitek hamileyken hiç dökülmedi okadar sizin seyrelme dereceniz nedir?

Yeni Üye
    Derma roller ben de aldım 0.5 mm ancak o bile kafa derimi kıpkırmızı yaptı.Fayda gördüm mü ? Maalesef hayır.Tabii belki de daha uzun kullanılmalı bilemiyorum.Ben çok uzun süre kullanmadım.
    Türkiyede insanlar yeterince güneş ışığı almadığı için d vitaminimiz düşük. O zaman bütün kadınların saçı aynı oranda dökülmeliydi. Ama tabi eksik olanı takviye etmek doğru bir hareket. Keza demir de mutlaka takviye alınmalı.Her ay kaybedilen demir bazılarımızın vücudunu fazla etkiliyor olabilir. Seyrelme derecem bence nacizhane Son 2-3 aydır önden saç derisi görülüyor .

SaçımınDoktoru Üyesi
    Buarada 4 5 aydır yasmin içiyorum ama zerre faydası olmadı sanki dahada açıldı tepem.birde saçımdaki yağlanma için prozinc mor kutu kullandım 2ay iyi geldi yağlanmaya ama saçımı iyice seyreltti gibi hissettim

Yeni Üye
    Alıntı yssm Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Buarada 4 5 aydır yasmin içiyorum ama zerre faydası olmadı sanki dahada açıldı tepem.birde saçımdaki yağlanma için prozinc mor kutu kullandım 2ay iyi geldi yağlanmaya ama saçımı iyice seyreltti gibi hissettim
    Bildiğim kadarıyla pcos için en etkili hap diane 35. Yasmindeki hormon muhteviyatı daha düşük.Emin olmamakla birlikte bir araştırın derim.Çünkü vakti zamanında doktordan daha hafif yan etkileri olan (öldürmeyen süründüren bir dkh talep etmiştim.Yasmin daha hafiftir ancak diane 35 kadar yan etkileri azaltmayabilir demişti. Zira benim dianeyi topical kullanmaya çalışmamın sebebi fiziksel ve mental olarak yarattığı ağır yan etkiler.Ben de prozinc mor kutu kullanıyorum şu an .Tahmin ediyorum ki saçınızı oldukça yumuşattığı için öyle geliyordur.

Bitkisel yöntemleri de denediniz mi ? Isırgan otu,karanfil melek otu gibi karışımlar ?

Yeni Üye
    Finasterid i bayanlara topikal bile onermiyorlar ileride hamile kalindiginda cocugun cinsel organlarinin gelisiminde sakatlik cikartabiliyormus hatta prospektuste bile hamile kadinlar ciplak elle dokunmasin yaziyor minox iyi bir alternatif olabilir

E vitamini, A vitamini, D vitamini, bakir vs bunlar normal mi demir ne kadar dusuk ve bu tahlilleri dogum kontrol kullanirken mi yaptirdiniz asil onemli soru o cunku dkh D vitamini ve demiri yukseltiyor hatta dkh la ayni anda demir hapi kullanmayin diyorlar

Demir eksikligi kendi basina bile bir sac dokulmesi sebebidir bence bunun ustune yogunlasin adet dongun ne alemde duzenli mi tuylenme sivilce gibi sorunlar varmi

Yeni Üye
    Alıntı sosin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Finasterid i bayanlara topikal bile onermiyorlar ileride hamile kalindiginda cocugun cinsel organlarinin gelisiminde sakatlik cikartabiliyormus hatta prospektuste bile hamile kadinlar ciplak elle dokunmasin yaziyor minox iyi bir alternatif olabilir

E vitamini, A vitamini, D vitamini, bakir vs bunlar normal mi demir ne kadar dusuk ve bu tahlilleri dogum kontrol kullanirken mi yaptirdiniz asil onemli soru o cunku dkh D vitamini ve demiri yukseltiyor hatta dkh la ayni anda demir hapi kullanmayin diyorlar

Demir eksikligi kendi basina bile bir sac dokulmesi sebebidir bence bunun ustune yogunlasin adet dongun ne alemde duzenli mi tuylenme sivilce gibi sorunlar varmi
    Doğrudur. Finasterid ve dutasterid içerikli avodartı da bu sitede ilk defa okudum.Daha once Aldactone ve androcuru doktorlardan duymuştum. Hatta doctor saç dökülmem için Aldactone deneyelim dedi.2 aylık kullanım sonucunda da bacaklarımda uyuşma garip karıncalanmalar yaşayınca bıraktım.

Yeni Üye

Pardon mesajınızın tamamını cevaplamamışım.Kan değerlerime yılda en az 2 kere baktırıyorum.Demirim düşük ancak yüksek olduğu dönemlerde de bu şekilde dökülme vardı.Artı 2 aydır demir takviyesi de alıyorum. Dökülme 3 tel azalsın dişimi kırıcam Sonuçta kapılar hep minoxa çıkıyor...

Yeni Üye
    Alıntı Arges Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Pardon mesajınızın tamamını cevaplamamışım.Kan değerlerime yılda en az 2 kere baktırıyorum.Demirim düşük ancak yüksek olduğu dönemlerde de bu şekilde dökülme vardı.Artı 2 aydır demir takviyesi de alıyorum. Dökülme 3 tel azalsın dişimi kırıcam Sonuçta kapılar hep minoxa çıkıyor...
    Anladim d vitamini dusukse mutlaka yukseltin kansere kadar yolu var bi doktor bana d vitamini eksikligi gizli kanser sebebidir demisti hergun kas agrisi anksiyete cekilmiyodu hic birinden eser kalmadi cok sukur 1,5 ay oldu sadece dokulme azaldi diyebilirim

Kadinlik hormonlarindan hangisi yuksek hangisi dusuk bilmiyorum lh fsh dengeleme ostrojen progesteron arttirmak/azaltmak icin bir cok bitki ve takviye var gercekten ise yarayan bunlari kullanmakta faydali olabilir

Birde demir(serum) yani kanda bulunan demir degeri yuksek ciksa dahi ferritin(vucuttaki demir deposu) 40in altindaysa sac dokulmesini arttiriyor minimum 70 olmali diyor doktorlar

Yeni Üye
    Anladim d vitamini dusukse mutlaka yukseltin kansere kadar yolu var bi doktor bana d vitamini eksikligi gizli kanser sebebidir demisti hergun kas agrisi anksiyete cekilmiyodu hic birinden eser kalmadi cok sukur 1,5 ay oldu sadece dokulme azaldi diyebilirim

D vitaminin Damla olarak suyuma damlatıyorum 3-4 aydır. Mutlaka yükselmiştir.

Kadinlik hormonlarindan hangisi yuksek hangisi dusuk bilmiyorum lh fsh dengeleme ostrojen progesteron arttirmak/azaltmak icin bir cok bitki ve takviye var gercekten ise yarayan bunlari kullanmakta faydali olabilir

Bahsettiğiniz bitki ve takviyeler hakkında bilgi paylaşabilir misiniz ? Ben ısırgan, saw palmetto ,hayıt ,aslan pençesi… Bunlar hormon/ adet düzensizliği için veriliyor ancak ben de döngüde bir sorun yok.
    Bitki de olsa bozuk olanı düzeltelim derken düzgün olanı bozmak da istemiyorum açıkçası.

Birde demir(serum) yani kanda bulunan demir degeri yuksek ciksa dahi ferritin(vucuttaki demir deposu) 40in altindaysa sac dokulmesini arttiriyor minimum 70 olmali diyor doktorlar
    Evet ferritin düşük ancak benim dökülmem maalesef ferritin yüksekken de oluyordu. Erkek tipi dökülme zaten.Ama dediğim gibi her halükarda demir takviyesine devam ediyorum.Mutlaka yükseltmenin faydası olacaktır.

Bu arada görüş ve tavsiyeleriniz için teşekkür ederim.

Sayfa 1/2 12 SonSon