merhaba arkadaşlar, kendi çapımda araştırma yapmaya çalışıyorum bir süredir belki faydam dokunur diye.
birkaç hafta önce arrector pili (folikülü tutan) kaslarının aga’lı bireylerde kontrolsüz kasılıp gevşediği ve bu düzeltilebilirse tedavi olarak kullanılabileceği hakkında bir makale/yazı/çalışma okumuştum.

dht’nin indüklediği pgd2 ise bildiğiniz üzere aga’lı bireylerin scalpında çok yüksek. tersi olan pge2 ise istediğimiz düzeyde değil ve laksatif bir etkisi var yani kasları gevşetiyor. arrector pili kaslarının kontrolsüz kasılması yüksek pgd2 ve ona göre düşük pge2 ile orantılı olabilir mi? botox ve vertex/şakaklarda meydana gelen gerilimin olduğunu biliyorduk ama masaja yanıt alamamıştık. bunun sebebi gerilimin tüm skalpta değil de sadece arrector pili kaslarında olduğunu söyleyebilir miyiz? birkaç arkadaş seti veya advancell kullandıklarında derinin direk gevşediğini söylüyor. oral hint yağı kullanımım sonucunda o kadar bariz olmasa da benzer bir sonuç almıştım ve saç derim sarımsı renginden bembeyaz olmuştu. tesadüf mü bilemiyorum ama en kötü forumdaki aktifliği artırırız fena olmaz. ve androjenlere bulaşmadan bu işi çözebilmek en büyük sorunumuzdu direkt prostaglandin üzerine yürüsek pgd2 dibi boylasa oral hint yağı, topikal saf risinoleik asit pge2 ile de o dokuda pge2 tavan yapsa androjen baskılamays gerek kalır mı değerli üstadların yorumlarını bekliyorum. çünkü hepimizin çekincesi yan etki ve prostaglandin üzerinden yürümek daha stabil ve sağlıklı olur diye düşünüyorum.