6 sonuçtan 1 ile 6 arası

Konu: Farklı bir hikaye (RESİMLİ)

Yeni Üye

Farklı bir hikaye (RESİMLİ)

Hocalarım öncelikle selamlar herkese, oldum olası ince telli saçlara sahip 22 yaşında bir kardeşinizim. Saçlarım gayet yeterli düzeyde gürdü ve her şey normaldi. 4 yıl önce kemoterapi aldım, testis kanseri ve bir testisimi kaybettim. Saçlarım bir güzel döküldü yerine yenileri geldi biraz daha sert de kıvırcığımsı da olsalar gelmişlerdi. Sonradan eski halini aldı saçım.
    Son 6 ayda ise saçımda seyrelmeler başladı, genel bi seyrelme durumu var ama tepe çok daha fazla seyreldi. ben de bu forumları okumaya başladım falan ve doktora göründüm geçen hafta. Serbest Testosteron, karaciğer enzimleri, ferritin, çinko, b12, kreatinin aklınıza ne gelirse baktırdım. Hepsi gayet düzgün çıktı ancak doktor hanımefendi saç dökülmemi çok önemsemedi, bir durum yok geçiçidir, saçınızın değişme dönemidir biraz da stres yaptıysanız dökülmeyi, bundan kaynaklıdır dedi. Metabolizmanı bozmamıza gerek yok geçiçi dedi ancak sadece saçıma şöyle bir bakarak dedi, ellemeden. Dermatoloji bu arada.
    Şimdi ben doktor hanıma pek güvenemedim erkek tipi bir dökülme olabileceğini düşünüyorum. Babam 52 sinde ve saçlı gayet. Anne tarafımda da dedemde kellik varmış anneanne tarafımda da kellik yok, dayım yok o yüzden ona bakamıyorum. Aklıma gelen diğer bir durum ise şu oldu, saç ömrünün yaklaşık 3-4 yıl olmasından dolayı, benim de saçlarım 3.5 yıl önce yeniden çıktılar, acaba saçlarım dökülme dönemine girdi de yenileri mi gelecek. Bu arada berberime de saç konusunda danıştım senin saçın dökülmüyor abi diyor.
    Saçlarımın fotoğraflarını yükleyeceğim önden ve vertex olmak üzere. Şu kardeşinize yardım ederseniz sevinirim.
    Şu an 1 hafta kadardır uyguladıklarım, Zigavus Forte şampuan içerisine çam terebentin ve badem yağı. 1 aydır haftada bir konazol şampuan(kepeklenmem de olduğu için). bemiks evigen bepanthen üçlüsüne de başladım. Perfectil multivitamin. Bolca protein ağırlıklı beslenme(bu her zaman vardı). Keçiboynuzu Pekmezi sabah akşam. Kabak çekirdeği günde bir avuç.
    Her türlü yardımlarınıza açığım üstatlar. Şu genç kardeşinizi saçsız bırakmayın, eczacılık öğrencisiyim yemin ediyorum size hayatımı saç dökülmesine karşı güvenli alternatiflere adayacağım.
    https://i.hizliresim.com/lQo86k.jpg
    https://i.hizliresim.com/Z5raPZ.jpg
    https://i.hizliresim.com/7BOprW.jpg

SaçımınDoktoru Üyesi
    Öncelikle çok çok geçmiş olsun. Çok komplike şeyler yaşadığınızdan dolayı açıkçası herhangi bir şey kullanmanızı önermem. Saça cidden önem veriyoruz bu konuda sonuna kadar hak veriyorum fakat yaşadığınız şeyler kolay şeyler değil. Ayrıca saçlarınız gayet güzel gözüküyor. Saç yoğunluğunuzun bu şekilde olduğu eski zamanlardaki fotoğraflarla karşılaştırma yapmanız daha sağlıklı olur. Tekrardan geçmiş olsun.
    Dökülmem tüm kafada. Şuan kafamda bir açılma yok fakat koruma için tedaviler uyguluyorum.
    Dökülmelerim 16 yaşında başladı. Şuan 22 yaşındayım.

Her gün 4/1 proscar (Başlangıç 01.08.2022)
    Her akşam Balık Yağı, D3K2
    Cyclo Progynova, Aldactone Losyon (Her Akşam 2ML, Başlangıç 25.10.2022)
    Ayrıca günlük kardiyo ve ağırlık antrenmanları yapmaktayım.

Yeni Üye
    Alıntı yankialk Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncelikle çok çok geçmiş olsun. Çok komplike şeyler yaşadığınızdan dolayı açıkçası herhangi bir şey kullanmanızı önermem. Saça cidden önem veriyoruz bu konuda sonuna kadar hak veriyorum fakat yaşadığınız şeyler kolay şeyler değil. Ayrıca saçlarınız gayet güzel gözüküyor. Saç yoğunluğunuzun bu şekilde olduğu eski zamanlardaki fotoğraflarla karşılaştırma yapmanız daha sağlıklı olur. Tekrardan geçmiş olsun.
    Hocam teşekkür ederim, çok şükür geçmişte kaldı o günler. Saçlarımda son 6 ayda açılmalar gördüğüm için buradayım, eskiye oranla kaybım olduğunu görüyorum. Son 6 aydır saçımın dökülmesinin arttığının da farkındayım. Son 1 aydır beni rahatsız eden bir seyrelme durumuna geldi. Herhangi bir kimyasal kullanmayı zaten düşünmüyorum ancak koruyucu tedavilerle eğer bir gün saç ekimine gideceksem bu süreyi uzatmanın peşindeyim.

Yeni Üye
    Hocalarım yok mudur bir tahmini, tavsiyesi olan. En azından alternatif bir tedavi ve ya doktor önerisi?

SaçımınDoktoru Üyesi
    Vertexde seyrelme var. Gözüken o. Forumda bahsi geçen tedavilerden uygun olduğunu düşündüğünüz bir veya birkaçını seçerek bir tedavi oluşturup, 3-4 ay düzenli kullanmanızı tavsiye ederim. Her saç dökülmesi kişiye has, bu etkenler işe yaramazsa , o zaman da farklı etkenler denemeyi düşünürsünüz. Antiandrojek etksisi olan, hormonal yanetkileri olan tedavilerden kaçınınız. İhtiyacınız da yok şu an için. Seti, cell, kafein vs gibi etkenleri bi araştırın. Hepsinin forumda konuları, başlıkları mevcut.

Yeni Üye
    Hocalarım peki saçın yenilenme dönemidir gibi bir durum olabilir mi? Biliyorum sizlerde bu durum pek mümkün değil ancak benim saçlarım 3.5 yıl önce hep birlikte çıktılar, bildiğiniz bebek saçı gibiydiler. Seyrelmeler de şakaklar açılıyor gibi değil, saçım genel seyreliyor. Tabi fotolarda vertekste açılma görüyoruz o da var. Bilen birisinden saçımı yorumlamasını rica ediyorum, doktora güvenemedim yeni bir doktora daha görünmeyi de düşünüyorum.