9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Scalp'ı iyi bir forma kavuşturmak istiyorum.

SaçımınDoktoru Üyesi

Scalp'ı iyi bir forma kavuşturmak istiyorum.

Merhaba

Scalp kalitesini artırmanın peşinde hayli koştum ama istediğim yüzde yüz kaliteye ulaşamadım.

Sebze ve lifli gıda tüketimi.
    Vitamin, mineral, çinko-magnezyum vb. ihtiyaçları karşılamak.
    Kardiyovasküler sistemi çalıştıran egzersizler.
    Dolaşım sistemine zarar veren şeker ve un grubunu beslenmenin dışında bırakmak.
    Bağırsak sağlığını probiyotik ve yukarıda belirttiğim beslenme düzeniyle iyileştirmek.
    Karaciğer sağlığını korumak.

bunlar fitness yaşam tarzımla beraber hayatıma girip genel olarak cilt kalitemi aynı zamanda scalp kalitemi artırdı ama tam olarak o androjenlerden vurgun yemeden önce ki ergenlik öncesi kaliteye ulaşamıyorum

içeriden yapılacak hemen her şeyi yaptım ve bunları yapmadan önce ki durumla şimdi ki durum arasında dağlar var ama enflamasyon scalpı tamamen terk etmiyor.

istanbul'dan bursa'ya taşındığımda çeresel faktörler (su ve hava kalitesi) değişecek ve yine iyi olacak

ondan sonra galiba mücadele etmem gereken sadece androjenler kalacak diye düşünüyorum

acaba bu son vuruşu androjenlerle mücadele ederek mi yapacağım?

Öncesi ve sonrası halini görme şansımız var mı?

SaçımınDoktoru Üyesi
    Alıntı anil1098 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Öncesi ve sonrası halini görme şansımız var mı?
    Resimde anlaşılacak bir durum değil, saçlı deri daha esnek daha temiz oluyor ve deri altında ki iltihap azalıyor. Bunu resimleyemiyorum. Scalpta ki iyileşme böyle oluyor

Kesinlikle masajı öneririm. Masaj öncesinde saçı kaşımadan duramazdım fakat şuan saçlı deri çok rahat 1 hafta yıkamasam da kaşıntı olmaz. Masajın yanına dermaroller da eklenebilir. Tek başına masajla ilgi çalışmalara bakalım:
    2012 yılında hong kong üniversitesinde yapılan çalışmaya göre masajla çok başarılı sonuçlar elde edilmiş.
    bu arkadaşlar çalışmalarında 100(50 erkek, 50 kadın) saç dökülmesi problemi yaşayan, 100(52 erkek, 48 kadın) de saç dökülmesi problemi yaşamayan 2 grup oluşturup günlük 20 dakikalık seanslar halinde tam 300 günlük bir masaj terapisi başlatıyorlar.
    Saç dökülmesi problemi yaşamayan insanlarda dökülme %1-2 civarındayken saç dökülmesi problemi yaşayanlarda bu erkeklerde yaşa göre %60 ila %80 arasında kadınlarda ise %20 ila %40 arasında değişiyor. 300 günlük terapinin ardından ise bu oranlar %3'lere kadar iniyor. Çalışmanın linki
    https://www.omicsonline.org/detumesc...8.php?aid=4590

örneğin başka bir araştırmada saç dökülmesi problemi olmayan 9 erkek üzerinde günlük 4 dakika kadar 24 haftalık bir masaj terapisi yapılıyor ve saç kalınlığı 0,085mm'den 0,092mm'ye çıkıyor.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26904154

Şu çalışmada da ortalama olarak toplam 36 saatlik bir masaj terapisinden sonra dökülmede stabilizasyon ve büyüme sağlandığı belirtiliyor.
    https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6380978/
    Şu da sadece masajla sonuç almış bir kişinin hikayesi:
    https://www.jdmoyer.com/2015/04/13/hair/#more-7720

Moderatör kami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    en fazla ivme kazandırır. sitokinler androjenler tahribiyata yol açıyor
    Kontrol altında topikal finasterid kullanmaktayım.
    Belirttiğim herhangi bir görüş veya düşünce, medikal anlam veya değer taşımamaktadır, bununla birlikte bütün sorumluluğun karşı tarafa ait olduğunu beyan ederim.

Diğer forumlarda "kami" ismi altında bulunan hiçbir hesap bana ait değildir.

Doktor kontrolü altında olmadan herhangi bir şey kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Üstte de yazdığım gibi, bütün sorumlulukların karşı tarafa ait olduğunu bildirmek isterim. İyi forumlar.

Sizin saçınızın öncesi ve sonrasını merak etmiştim.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Anıl hocam saç miktarında değişme yok, o anlamda sadece dökülmeyi yavaşlatıyor bu faktörler.

SaçımınDoktoru Üyesi
    @Benedict hocam masaj yapıyorum. Bunlara ek olarak bacakları duvara dikip kan akışını artırarak yapıyorum

Moderatör kami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    scalp kondisyonu ve sağlığınız iyi düzeydeyse zix etki yapabilir bir deneyin istersiniz
    Kontrol altında topikal finasterid kullanmaktayım.
    Belirttiğim herhangi bir görüş veya düşünce, medikal anlam veya değer taşımamaktadır, bununla birlikte bütün sorumluluğun karşı tarafa ait olduğunu beyan ederim.

Diğer forumlarda "kami" ismi altında bulunan hiçbir hesap bana ait değildir.

Doktor kontrolü altında olmadan herhangi bir şey kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Üstte de yazdığım gibi, bütün sorumlulukların karşı tarafa ait olduğunu bildirmek isterim. İyi forumlar.