Merhabalar arkadaşlar ben 22 yaşındayım ve 18 yaşından beri saç dökülmesiyle savaşıyorum. Önceden minoxil ve proscar kullanmıştım belirli bir süre faydasını gördükten sonra döngüler yüzünden kazancımdan fazlasını kaybettim. Proscarın da yan etkilerini minimum şekilde yaşamış olsam da burada okuduklarım beni kullanmaktan dışarı itti. Şu aralar saç dökülmesini tamamıyla yenmenin yolunu düşünürken bu işin döngü yaşamadan kullanacağımız minoxilde yattığını anladım ve döngüyü nasıl aşabileceğimi düşünmeye başladım. Aşağıda size daha önce duymamış olma ihtimaliniz olan kendim evde yaptığım spreyleri anlatacağım.

Minoxil+10 tane Avodart Kapsül+10 tane prostagood kapsül

Minxoil+ Avodart ı hemen hemen hepinizin duyduğunu varsayıyorum ben bu karışıma ek olarak prostagood kapsül ekledim bunu yapmamdaki sebep prostagoodun ''Saw palmetto''
içermesiydi. Saw palmetto palmiye agacından elde edilen doğal bir ürün ve aynı zamanda saç sağlığı açısından da çok faydalı bir ilaç. Prostagoodu hiçbir zaman oral kullanmadım bu konuda bir fikrim yok

ikinci karışımım

Minoxil+10 tane prsocar hap

Proscar hapı 1/5 şeklinde oral olarak kullanmak çok riskliydi içtiğimiz hapın saça etki etmeden önce cinsel sallığa etki etmesi ve saça etki etmesi için çok uzun süre kullanmamız gerekmesi beni bu fikre itti. Bu kullanımı yabancı forumlarda da görebilirsiniz ve aynı zamanda şu aralar ülkemizde özellikle instagramda popüler olan ve satılan ''Mavi su'' denilen ama içerigi verilmeyen solüsyonun bu tarif ile yapıldığını düşünüyorum. Tek fark onların mavi rengi benim ulaştığım maviden çok daha fazla yanı onlar 10 proscar haptan fazlasını atıyorlar ama ben o kadar fazla atmanın doğru olacağını düşünmüyorum. (Proscar hapları ezmenizde fayda var.)

Miracle losyon

Miracle losyonu hafta 1 kez kullanıyorum. Yapımıyla ilgili bir çok kişinin kafası karışık olduğu için kendim nasıl yaptığımı anlatacağım. Ben kolanya kullanmaya karşıyım. Garnier Tonik kullanıyorum garnier toniğin içerisine etken maddeleri kattıktan sonra ek olarak 15 ml saf alkol ve 3.5 ml gliserin ekliyorum ki çözünmeyi garantiye alabiliyim. Aynı zamanda gliserin tonigin hızlı bir şekilde saçımda kurumasını engelliyor ve saçımı nemlendiriyor.

losyonları kullanımın aşağıdaki gibidir
1. gün MİN+DUT+PROSTAGOOD
2.GÜN MİN+ PROSCAR
3. BOŞ
4.GÜN MİN DUT PROSTAGOOD
5.Gün PROSCAR
6.Gün boş
7.Gün Miracle Losyon

Bu kullanıma Challange losyon ekleyip her gün onuda kullanabilirsiniz ben yapıyordum ama losyonum bitti. Challange losyonu temin etmek için de miracle hocamızla iletişim kurmanız gerekmektedir.

DÖNGÜYÜ YENMENİN YOLU
Yukarıdaki spreylerle beraber %90 ihtimalle saç çıkışı yaşayacaksınız ama asıl nokta bunları korumakta. Minoxil ve içerisine katılan ilaçlarla kazanılan saçlar 6-7 aylık bir süre boyunca sağlıklı dursalar da aslında gözüktükleri kadar sağlıklı olmuyorlar. Kafamdaki sağlıklı saç tanımım çekince gelmeyen ve güçlü bir köke sahip saç. Bunu elde etmek içinde çıkan saçlarımızın köklerini hem DHT hormonundan korumamız hemde iyi beslememiz gerekiyor. Spreyler DHT konusunu çözecektir fakat saçlarımızı güçlendirmek için en iyi yollardan birisi PRP ve Mezoterapi. 3 seans 4 seans prp ve 2 seans mezoterapi yaptırdım. Bu süre boyunca saç dökülmemin azaldığını gözlemledim ve yaptırmaya devam edeceğim. Özellikle döngüden 1. ay önce ve döngü ayında yogun bir şekilde yaptırmayı planlıyorum.

ŞİMDİ SIRA GELDİ TEDAVİMİN DOĞAL KISMINA

1-Ablamın dökülen kaşlarını için gratisten bir multivitamin almıştı. İşe yaradığını gözlemleyince bana da tavsiye ettin. Bu multi vitaminin adı SHN. Kullanmaya başladığım günden beri vücüt kıllarımın kalınlaştığını söyleyebilirim.

2- Sabah 1 akşam 1 olmak üzere günde 2 bardak yeşil çay içiyorum. Poşet yeşil çay değil kendim demliyorum. Yeşil çayı bu forma ilk geldiğim yıllarda (sanırım 2015) okumuştum ve çay lan bu ne işe yarayabilir ki o kadar spreyler ve ilaçlar işe yaramıyor çay nasıl yarayabilir ki demiştim. Hayatımda yaşadığım en büyük yanılgılardan biriymiş meğer. Yukardaki tüm tedavileri yapmadan sadece günde 3 barda yeşil çay içerek bile saç dökülmenizi yavaşlatabilirsiniz. Yeşil çay mucizevi bir şey bizim için kesinlikle tedavinizde bulunmalı.

3-Dermastamp, dermaroller, İnsulin ignesi hangisine sahipseniz fark etmez kullandığınız spreylerin emilimini artırmak ve aynı zamanda saç derisini uyarıp canlandırmak için hepsi çok iyidir. Ben haftada 2 veya 3 kez minoxil günlerinde dermastamp kullanıyorum.

4- Son olarak anneannelerimizin dedelerimizin zamanında saç dökülmesini durdurmak için bulduğu doğal bir antibiyotik var. Sarımsak!!! 2 yıl öncesinde soğan sarımsak kürünü uygulamayı denemiştim ama koku yüzünden devam ettirememiştim ama bu ikisinin ne kadar faydalığı olduğunu o zaman anlamıştım. Günde 1 diş sarımsak yutmayı bana 70 li yaşlarda bir hocam önermişti. Bol su ile yutun ve boğazınızda takılmaması için küçük parçalara ayırmanızda fayda var.

5- Saç masajı
Saç masajı en az uyguladığım yöntemlerden bir tanesi ama işe yaradığına şüphe yok. Saç masajı ile ilgili verebileceğim en önemli 2 ipucu var. Bunlardan birisi saçlarını ıslakken yapmanız ve parmak uçlarınız yerine avuç içinizi kullanmanız ben saç masajını genelde bir sonraki maddede yazacağım karışımdan sonra yapıyorum.

6- Karanfil suyu kürü. Su içerisine 10 tane karanfil atıp kaynatıyorsunuz ve bunu boş bir minoxil ya da başka bir şişeniz içerisine koyup günlük veya 2 günde bir olarak kullanıyorsunuz. Saç sağlınız için güzel bir etki bırakabilir. Su içerisine ek olarak yeşil çay ve tarçın çubugu da atmışlığım var ama ek bir fayda görmedim.

7- D vitamini

Yukarıda bir multivitamin kullandığımı söylemiştim ama buna destek olarak D vitamini damlası da kullanıyorum çünkü d vitamini oranınızı 1 kez yükseltseniz bile kendisi düşmeye devam ediyor. D vitaminin düzenli olarak kullandığım zamanlarda saç dökülmemin yavaşladığını gözlemledim o yüzden günde 5-15 damla arası kullanıyorum.

Son olarak her şeyi toplaramak gerekirse Doğal yöntemlerin hepsini her gün uygulamıyorum hatta bazılarını 1 er hafta es geçtiğim bile oluyor ama genel olarak hepsi hayatımın bir parçası. Bunun çok fazla sorusunun geleceğine emin olduğum yan etki konusuna açıklık getireyim. min+Proscar spreyini yapma amacım oral olarak kullanımda karşılaşabileceğiniz yan etkileri azaltmak. Bu azaltma kelimesinin altını çizmekte fayda var çünkü tamamıyla yan etkilerden kurtulmanın bir yolu yok. Bunun dışında min+dut u da çok uzun süre önceden de kullanmışlığım var ve onun hiç yan etkisi görmemiştim. Şu an yan etki durumumu değerlendirmem gerekirse önceden oral olarak kullandığım proscarın yan etkileri hala üzerimde var ama yavaş yavaş azalıyor. En ağır şekilde yaşadığım yan etki bir çoğunuzun önem vermediği unutkanlık oldu. Ben her şeyi istisnasız hatırlayan b12 seviyesi ortalamanın üstünde biriydim ama proscardan sonra basit şeyleri bile unutmaya başladım umarım kullandığım spreyle bu yan etki tekrar aşırı şekilde tetiklenmez. Son olarak okuyup buraya kadar gelen herkese teşekkür ederim. Herhangi bir yazım hatam olduysa özür dilerim. İkinci kez okuyup düzeltmeye vaktim yok malesef. Umarım hepiniz için faydalı olabilecek bir yazı yazmışımdır.

Dip not:
Yüzme crossfit basketbol gibi sporları aktif olarak yapıyorum ve sağlıklı beslenme konusundan hiç ödün vermiyorum. Hayatımda zararlı şekerli ürünlere yer vermiyorum.
Son olarak günlük saç dökülmem günde 5 tel gibi minimum bir sayı.