Sayfa 1/3 123 SonSon
29 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: 36 yaşındayım propecia + minoxil tedavisine başladım

Yeni Üye

36 yaşındayım propecia + minoxil tedavisine başladım

Merhaba arkadaşlar;

Yaklaşık 1,5 hafta önce propecia ve minoxil tedavisine başladım. Elimden geldiğince sonuçları buradan sizlerle paylaşacağım.

Saçlarımı 20 li yaşlarda kaybetmeye başladım. 2003 yılında gittiğim doktor o zaman propeciaya başlamam gerektiğini söylemişti. Reçeteyle gittik eczaneye aldık. 3. Günü akşam babam eve geldiğinde ilacı kullanmamam gerektiğini ve yan etkilerinden bahsetti. O günden sonra da kullanmadım. Tekrar o ana dönsem kesin bir yıl kullanırdım. Gerçi o zamanlar bilgiye bu kadar kolay ulaşamıyorduk ve sanırım ilaçta yeniydi.

Üniversite yıllarında iyi döküldü. Mezun oldum askere gittim geldim. 2009 yılında saç ektirdim. Zamanın şartlarına göre çok iyi bir ekim oldu. Ki o zamanlarda ektirenlerin bir çoğunun saçı tutmuyordu. Tabi zaman geçti olan saçlar tekrar döküldü.

Şimdi böyle bir tedaviye karar verdim bakalım nasıl sonuçlanacak göreceğiz. Burdan ara ara paylaşımlarda bulunacağım.

İlk 1,5 haftada gözlemlediklerim ;

* saçım daha az yağlanmaya başladı
    * üç günde bir kulaklarımı kulak çöpüyle temizlerim. İlginçtirki kulağım eskisi gibi kirlenmiyor.
    * herhangi bir yorgunluk yok
    * cinsel anlamda herhangi bir değişiklik yok
    * depresyon anksiyete gibi bir durum yok ( ki olursa burdan bir şeyler bekliyorum çünkü 5 yıldır anksiyete - panik atak tedavisi görüyorum ve bunun için de günde 1 ilaç kullanıyorum. Gerçi son 2 yıldır çok az panik atak veya anksiyete geçirdim. Biraz da bu durum saç tedavisine başlamama destek oldu)
    * iştahta herhangi bir değişiklik yok

Beni tek düşündüren konu saçlarım oldukça döküldü. Bu tedavi saçlarımı çıkartabilir mi ondan şüpheliyim. Tabi ki beklentim ergenlik yıllarımdaki gibi bir saç görüntüsü değil. Ama en azından saç derisinin olduğunca görünmemesi bile benim için büyük başarı olacaktır.

Herkese selam ve sağlıklı günler....

SaçımınDoktoru Üyesi
    Selamlar, konunuzun takipçisiyim. Öncesi sonradı fotoğraf çekerek arşivlemenizi tavsiye ederim. Mutlaka yapmalısınız gelişim olup olmadığını gözlemlemek adına. Mümkünse en geç iki haftada bir de yeni foto çekmenizi tavsiye ederim.

Mümkünse buraya da birkaç foto ekleyebilirseniz, belki tecrübeli arkadaşların verebilecekleri tavsiyeler olur. Hatta ben de tavsiyede bulunayım size.
    - haftada iki kez 3-5 dk bekleterek, ketokonazol içerikli bir medikal şampuan kullanmanız (eczanelerde en kolay bulunanı ketoral isimli bir tanesi)
    - ikinci olarak ise, dayanabilme yapabilme durumunuza göre öncelik sırasına göre, insülin iğnesi, dermastamp veya olmadı dermaroller ile saç derisinde iğneleme yapmanız. ( forumda insülin iğnesi veya lanset ile iğnelemenin deri kondüsyonu açosından çok etkin olduğu tavsiye ediliyor, ben de lanset ile iğneleme yapıyorum. Umarım fayda gçrürüm)

Geçmiş olsun, tedavinizde başarılar diliyorum

Yeni Üye
    Merhaba,

Resim de paylasabilir misiniz? Aşamaları gözlemlemek için iyi bir başlangıç olur.

SaçımınDoktoru Üyesi erkutsek - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Propecia ve proscar hakkında o kadar çok olumsuz yorum var ki korkuyor insan, olumlu yorum yazan da var fakat işin içinden çıkmak çok zor. Şuan sadece kulak üstü ve şakak'ta sorun yaşıyorum fakat ileride tepeye doğru giderse açılma o zaman son çare kullanmak zorunda kalacağım sanırım

Yeni Üye
    Şu anda dışarıdayım eve gittiğimde resimleri ekleyeceğim. Ve evet tavsiyelerinize açığım.

İlaçları kullandığım sürece haftalık olarak değişiklikleri veya stabil olan şeyleri paylaşacağım.

Yeni Üye
    iki arkadaşım fotoğraf istemişti onları yükledim aşağıda görebilirsiniz. Dediğim gibi yaşım 36 bu kadar açık alanda
    ne kadar başarılı bir sonuç elde edebilirim bilemiyorum. Sizlerde kendi fikrinizi söylerseniz çok mutlu olurum. En azından
    benim de kafamda bir kaç şey cevaplanmış olur.

[IMG]httpsi.hizliresim.comZXrMdA.jpg[/IMG]

[IMG]httpsi.hizliresim.comv60XZR.jpg[/IMG]

Yeni Üye
    Evet malesef inanılmaz şevk kırıcı yorumlar da var insana motivasyon sağlayan yorumlar da. Tabi ki hepsini okuyup bir karar verdim.
    resimlerde de gördüğünüz gibi benim saçım oldukça açık. sadece denemek istiyorum. zaten beni zorlayan bir yan etki olursa keserim ve buradan da paylaşırım.

Yeni Üye
    Merhaba ;

dediğiniz şampuanı kullanıyorum. Ancak dermaroller tarzı bir işe girermiyim emin değilim. Dediğim gibi panik atak hastalığım için
    devam eden bir tedavi sürecim var. Dermaroller kullanarak minoxilin daha çok kana karışıp çarpıntı yapabileceğini düşündüm. Belki
    biliyorsunuzdur biz panik atak hastalarının kabusu çarpıntı çok şükür 3 sene oldu çarpıntılarım yok. Ama ileriki süreçte düşünüyorum.

tavsiyeleriniz ve iyi dilekleriniz için teşekkür ederim.

Yeni Üye
    2 hafta oldu son durumumu anlatayım

* saçlarımın dökülmesi durdu. ( günde iki defa minoxil + 1 propecia kullanıyorum)

* saçlarım daha sağlıklı canlı görünmeye başladı.

* yeni saç çıkışı gözlemlemedim ancak saçlarımdaki canlılık ve yağlanmanın bitmesi beni umutlandırdı.

* cinsel anlamda her hangi bir sorun yok. Sertleşme ve doyum süreci stabil

* psikolojik olarak stabilim bir değişiklik yok

* iştahım normal

* saçlarıma dokunduğumda önceki duruma göre daha sert hissediyorum. Bu da canlı görünmesine sebep oluyor sanırım.

Şimdilik gözlemlerim bunlar

Sağlıklı günler herkese

SaçımınDoktoru Üyesi
    Merhaba, tekrar fotoğraf bağlantıları hatalı sanırım. Tekrar paylaşabilir misiniz?

Sayfa 1/3 123 SonSon