Sayfa 1/2 12 SonSon
17 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: sagittal synostosis, kafatası büyümesi ve aga arasındaki ilişki

Moderatör kami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

sagittal synostosis, kafatası büyümesi ve aga arasındaki ilişki

tekrardan merhaba sevgili üyeler, uzun zamandır araştırma yapmaya vaktim mevcut değil lakin dün internette gezinirken böyle bir paylaşım gördüm. sagittal synostosis isimli çocuklarda görülen bir rahatsızlık anladığım kadarıyla kafatasında kontrolsüz büyüme ortaya çıkıyor. altta da paylaşacağım linkte bu teoriyi öne süren kişi bu rahatsızlığın aga ile benzer olduğunu iddia etmiş, örnek olarak paylaştığı fotoğraflarda bu rahatsızlıktan muzdarip olan çocuklarda galea üzeri mpb paterni oluşmuş, bildiğiniz üzere dht kemik büyümesinde büyük rol oynamakta, yaşlandığımızda bile kemikte zayıflamayı engelleyip sürekli kemik güçlenmesi sağlasa da teoriye göre bazı bireylerde kemik güçlenmesi yerine bone remodelling ismi verilen kemikte şekil değişikliğine yol açtığı iddia edilmişti. bu tür bir genişleme damarlanma ve folikül yatağını birbirinden itebilecek gibi görünüyor ki kan dolaşımı en önemli durumlardan birisi bunu bilmekteyiz, öbür problem de bu tür bir büyüme scalp dokusunu gerip yine o dokuya stres bindirip kan akışını azaltacaktır diye düşünüyorum lakin daha çok veriye ihtiyacımız olduğu bir gerçek. bu teori daha önce çok destek görüp aynı zamanda pek eleştirilmişti. paul taylor ise bu teoriyi makalesi ile öne sürmüştü. yorumlarınızı beklemekteyim, ne kadar absürt gelse de bu tür paylaşımların hem başka bakış açılarından bakabilmeyi hem de forumdaki araştırmacı ve dayanışmacı ruhu öne çıkardığına inanıyorum. fotoğrafları ve orijinal gönderinin linkini de aşağıya bırakıyorum. bütün üyelere iyi günler dilerim, saygılarımla...
    https://static1.squarespace.com/sta...76536/Sagittal Suture CT Lateral?format=1000w
    https://static1.squarespace.com/sta...Synostosis Example Top Down View?format=1000w
    https://static1.squarespace.com/sta....86049/Sagittal Top Down View?format=1000w
    https://static1.squarespace.com/sta...ostosis Example Photo Front View?format=1500w
    https://static1.squarespace.com/sta....g?format=2500w

https://www.hairlosstalk.com/interac...ansion.119188/

ek olarak parietal kemiğinin aga'lı bireylerde çok dikkat çektiği de sürekli belirtiliyor.
    https://media.gq.com/photos/5582c6ea...-201307-08.jpg
    https://www.liveabout.com/thmb/W0YoR...0037d51d19.jpg
    https://www.liveabout.com/thmb/uV7_F...f7728b2400.jpg
    Kontrol altında topikal finasterid kullanmaktayım.
    Belirttiğim herhangi bir görüş veya düşünce, medikal anlam veya değer taşımamaktadır, bununla birlikte bütün sorumluluğun karşı tarafa ait olduğunu beyan ederim.

Diğer forumlarda "kami" ismi altında bulunan hiçbir hesap bana ait değildir.

Doktor kontrolü altında olmadan herhangi bir şey kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Üstte de yazdığım gibi, bütün sorumlulukların karşı tarafa ait olduğunu bildirmek isterim. İyi forumlar.

sanırsam fotoğraf linklerini düzgün paylaşamamışım kusuruma bakmayınız üstte paylaştığım orijinal linkten fotoğrafları inceleyebilirsiniz.
    Belirttiğim herhangi bir görüş veya düşünce, medikal anlam veya değer taşımamaktadır, bununla birlikte bütün sorumluluğun karşı tarafa ait olduğunu beyan ederim.

Doktor kontrolü altında olmadan herhangi bir şey kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Üstte de yazdığım gibi, bütün sorumlulukların karşı tarafa ait olduğunu bildirmek isterim. İyi forumlar.

Yeni Üye
    Ekilen saç nasıl büyüyebiliyor peki ?

dediğim gibi teoriyi savunmak gibi bir niyetim yok lakin açıklanması çok kolay bir durum. ilk olarak scalp(galea) dışı kıllar daha uygun bir bölgede yıllarca yeterli oksijen ve doku özellikleriyle büyümekte, dökülen saçlar ise çocukluktan beri o bölge kadar uygun bir ortamda büyümüyor, hareketsiz ve damarlanmanın çok daha az olduğu bir bölgede büyümelerine rağmen senelerce dökülme tetiklenmiyor, ki daha iyi ortamda senelerce büyümüş bir soğancık takdir edersiniz ki daha dayanıklı olacaktır. ikinci olarak özellikle eski teknik daha geniş doku ile yapılan ekimlerde enseden alınan doku sağlıklı doku olduğundan damarlanma süreci daha düzgün gelişecektir, düzgün dokunun diğer dokuyu olumlu etkilediği yönde çalışmalar da mevcuttur. son olarak ekimden sonra finasterid/minoxidil gibi preparatlar kullanılmadığı takdirde dökülme son derece olasıdır, görülmektedir. vücut doğal olarak kendini koruyan yapıları yok etmez, özellikle doku elverişli ise. soğancığın büyüdüğü dokudaki durum birçok genin açılıp kapanmasına bile yol açılabilir bunun için rei ogawa’nın çalışmalarına bakabilirsiniz.

Masaj yapmak bu gerginliği azaltmada faydalı olur mu?
    Birde masaj yaparken deriyi bükmeye zorlamak zararlı olur mu, sert masaj yapmaya başladığımdan beri scalp bölgemde acılar iyice arttı. Scalpım çok sert zorlamadan yumuşamayacak gibi.

Alıntı umut07 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Masaj yapmak bu gerginliği azaltmada faydalı olur mu?
    Birde masaj yaparken deriyi bükmeye zorlamak zararlı olur mu, sert masaj yapmaya başladığımdan beri scalp bölgemde acılar iyice arttı. Scalpım çok sert zorlamadan yumuşamayacak gibi.
    ben büküm öneriyorum, yine de bir süre bekleyip gözlemleyebilirsiniz. gerginliği azalması ve doku altı fibröz kalsifikasyon temizleyip bölgeyi elverişli daha kanlı canlı hale getirmeye yarıyor.

Moderatör muros - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bunu kendi gözlemimle saçları dökülen insanların genellikle yaş ilerlemisiyle kafa şeklinin bozulduğunu hatta bazılarından sanki kafa içinden kafa çıkacak gibi bir şekil alması en iyi açıklıyor diyebiliriz.

SaçımınDoktoru Üyesi
    bence de asil sebeplerinden birisi kafatasi büyümesi ve yüzey alaninin değişmesi, ekilen saclarda dökülüyor ki, ekilen saç köklerinin anajen faz ömrü uzun olduğu için dayanim suresi farkli olabilir.

hep dikkatimi çeken teori şu idi

provitamin d’yi yeterince ütilize edemeyen bünye->vitamin d eksikliği kalsiyum yönlendirmesini aksatır, kalsiyum olmaması gereken şekilde ve yerlerde kullanılmaya başlar-> dht kemik kütlesi artırıcı etki gösterir-> kemiklerin kuvveti için kullanılması gereken kalsiyum kafatası şeklinde değişiklik yapılacak biçimde kullanılır (bone remodelling)-> aynı kalsiyum damarlarda ve scalp(galea) altı birikir, galea dışı bölgede sirkülasyon daha olumludur lymph sistemi kalsiyumun birikmesini önler-> kalsiyum gereksiz yerlere gitti, kemik güçlenemedi agalı bireylerde kemik yoğunluğu %5 daha az, kalp krizi riski artmış vaziyette, kardiyovasküler sistem kalsifiye olmaya daha müsait lakin kalsiyum düzgün biçimde kullanılamadı-> kalsifikasyon fibröz kemikleşme kıl soğancıklarını damardan iter, damarlar zaten kalsifike olmuş vaziyette. kıl soğancığı yeterli oksijen besin alamaz üstüne galea altı doku kalınlaşır galea gergin hal alır foliküle uygulanan basınç stres artar folikül görevini yapamayacak duruma gelir bölge kılsızlaşır ve yüzet alanı artar (kubbeleşme) böylece güneş ışığı ile temas artar ve daha çok d vitamini metabolize edilmesi sağlanır.

tabi ki teori bunlar üstüne sabaha kadar tartışılır lakin gerçekten ilgi çekici bir durum, her şey bir yapboz gibi oturuyor adeta.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Alıntı kami Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    hep dikkatimi çeken teori şu idi

provitamin d’yi yeterince ütilize edemeyen bünye->vitamin d eksikliği kalsiyum yönlendirmesini aksatır, kalsiyum olmaması gereken şekilde ve yerlerde kullanılmaya başlar-> dht kemik kütlesi artırıcı etki gösterir-> kemiklerin kuvveti için kullanılması gereken kalsiyum kafatası şeklinde değişiklik yapılacak biçimde kullanılır (bone remodelling)-> aynı kalsiyum damarlarda ve scalp(galea) altı birikir, galea dışı bölgede sirkülasyon daha olumludur lymph sistemi kalsiyumun birikmesini önler-> kalsiyum gereksiz yerlere gitti, kemik güçlenemedi agalı bireylerde kemik yoğunluğu %5 daha az, kalp krizi riski artmış vaziyette, kardiyovasküler sistem kalsifiye olmaya daha müsait lakin kalsiyum düzgün biçimde kullanılamadı-> kalsifikasyon fibröz kemikleşme kıl soğancıklarını damardan iter, damarlar zaten kalsifike olmuş vaziyette. kıl soğancığı yeterli oksijen besin alamaz üstüne galea altı doku kalınlaşır galea gergin hal alır foliküle uygulanan basınç stres artar folikül görevini yapamayacak duruma gelir bölge kılsızlaşır ve yüzet alanı artar (kubbeleşme) böylece güneş ışığı ile temas artar ve daha çok d vitamini metabolize edilmesi sağlanır.

tabi ki teori bunlar üstüne sabaha kadar tartışılır lakin gerçekten ilgi çekici bir durum, her şey bir yapboz gibi oturuyor adeta.
    ekleme yapayım, aromatizasyon şekli östrojenden ziyade dht ye daha yoğun olduğunda kemik zayıflaması olur, çünkü östrojen kemik yapısının korunmasında kalsiyumun devreye alınmasında ana regülatördür, östrojenin saça iyi gelmesinin başlıca sebeplerinden birisi de bana göre bu, dolaylı olarak kan akışına da katkı sağlıyor, bir çalışma vardı bulamadım, bulursam paylaşırım, saç dökülmesi yoğun olan bireylerde duruş ve postür bozukluğunun süreç sonuç olarak fazla olması, türkiyede testosteron seviyeleri üzerine bir çalışma yapmıştık bodyforumda, çoğunlukla bireylerin testosteron seviyeleri hipogonadal seviyeye yakın çıkmıştı, bunda birçok faktör var, yetersiz beslenme, fitalatlar, xenoestrogenler vs vs., sonuç olarak vücut ana mekanizmayı korumak için hücresel dht yi artırarak kompanse ediyor, bu da toplumsal olarak kollektif yatkınlığımızı kanıtlıyor diye düşünüyorum,

Sayfa 1/2 12 SonSon