Konunuz ilgimi çekti, bende diş hekimiyim, bu dediklerinizde doğruluk payı yüksek ama eklenmesi gerekenler var sadece dil değil burda olay, dilin doğru konu landırılması ile beraber aynı zaman da doğru nefes alma(burun yoluyla) ve doğru yutkunma yapma ile alakalı şeyler de var, hatta tek taraflı çiğneme ve çok taraflı çiğneme bile çok etkiliyor çeneleri, ağız sadece dil postürü nedeniyle bozulmaz, komplex bir mekanizma var. Ama dil postürünü düzelterek, burundan nefes almaya dikkat ederek çene gelişimi optimal düzeyde bırakılabilir, ama eklenmesi gereken şeyler var mesela dış gelişimini çok etkileyen çene egzersizleri küçüklükten beri diş gelişimime çok dikkat ederdim, nasiptir ki diş hekimi oldum, dilimi devamlı üst damağımda konumlandırırdım, bu bende alışkanlık haline geldi ve burundan solumaya mecbur kaldım böylelikle, çene yüz gelişimin gerçekten iyi. 20 lik dişler çoğu insan da çıkmaz veya çıksada ideal olarak oklüzyona gelmez bende hepsi çıktı ve aksiyal veya palatinal olarak doğru konumdalar şükürler olsun. Ama bakımı zor oluyor bu seferde, her gün fırçalamak zorundayım, sadece alt çenemde anterior bölde kaninlerde rotasyonum var, küçük yaşlarda çocuklarınıza sakız, ayva,meyvelerle falan çiğneme egzersizleri yaptırırsanız bunlar da çene gelişimini stimule edecektir. Yazım karışık olabilir �� sabahın köründe uyandım konuyu görünce deneyimlerimi yazayım dedim, sorularınız olursa yardımcı olurum