Sayfa 1/2 12 SonSon
13 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Saçlı deride iltihaplı sivilce

SaçımınDoktoru Üyesi

Saçlı deride iltihaplı sivilce

Selam 6 seneyi aşkındır saç dökülmem var 1 haftadır saç diplerinde küçük uçları beyaz iltihaplı sivilce var ve saçlarım daha çok dökülmeye başladı. Ne yapacağımı şaşırdım böyle durum yaşıyan varmı ketoral şampuan kullanıyorm şuan bir faydası olmadı napcamı şaşırdm losyonları bıraktım buna ney sebep olmuş olabilir?
    Topikal: cell losyon miracle losyon minioxil dermaroller sirkeli suyla durulama

Oral:biotin ısırgan yaki otu d vitamini

SaçımınDoktoru Üyesi bahtsiz - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    folikülit olabilir.
    sürekli kafa derisine tedavi uygulama, çabuk yağlanma, gözeneklerin kapanması, aşırı masaj , dermaroller , cilt derisinin tahrişi gibi şeyler etki edebiliyor. benim de geçen aylarda başıma geldi saçımı 2-3 gün sadece suyla yıkamıştım ve masaj yapıyordum sabah akşam. yağ bezesinin yakınlarında önce kırmızı sivilce oldu 1 gün sonra sivilce iltihaplandı hafta sonuna da denk geldiği için doktora da gidemedim 3. gün doktora gittim enfeksiyonu şırınga ile sıkarak temizlediler folikülit olduğunu söyledi antibiyotik krem ve hap yazdı kullandım 1 hafta içinde geçti ama o sivilceli bölgedeki saçlarım döküldü 1.5 ay olacak o bölgeden hala saç çıkmadı 1 cm kare alan kel şuan. eğer önem gösterilmese o bölgedeki saç kökleri ölüyormuş. Seninki ne durumda bilmiyorum eğer dediğim gibi tedavi vs yöntemleri yapıyorsan bundan olmuştur.

Yeni Üye
    Merhaba,

Sivilce bir kaç tane mi yoksa onlarca mı?

Ben de geçtiğimiz aylarda dermaroller kullanımı sonrası -sanırım iyi dezenfekte edilmemesinden tetiklenerek başlayan - bir sivilcelenme sorunu olmuştu. Konunun detaylarını aşağıda daha önce açmış olduğum konuda bulabilirsiniz. Fotoğraflar falan da var. Sizin durumda benzer ise, mevcut halimden hızlıca bahsedip, kendimce tavsiyelerimi vereyim.

https://www.sacimindoktoru.com/showthread.php?t=4779

Düzgün dezenfekte edememeden kaynaklı bu tahriş durumunun başladığını düşünüyorum. (Doktor da sanırım bakteri kaynaklı bir durum olduğunu söylemişti tam emin değilim bundan) Dermatoloğa gittiğimde, 1 haftalık antibiyotik, advantan s solüsyon ve cleocin-t losyon verdi. 1 haftada hemen geçti fakat, geçti sivilceler diyip, tekrar etkenleri kullanmaya devam edince tekrar nüksetti. O süre zarfında seti ve cell kullanıyordum. Sonrasında tekrar doktora gittim, doktor bu sefer 1 ay kullanmak üzere salisilik asitli bir tonik yazdı. Sanıyorum etkenlerdeki alkol biraz olayı karmaşıklaştırıyor. Tonikli tedaviye devam ederken, etkenleri teker teker deneme, birlikte deneme vs. gibi kombinasyonları birlikte deneyerek baktığımda, sanırım cell deki taşıyıcı dokunuyor olduğu kanaatine vardım. (Benzer başka bir arkadaşta cell bir soruna sebep olmamış. Bir sre sonra kendiliğinden geçmiş bu durum, benim durumda biraz aksilik oldu)
    Sonrasında tedavimi seti + kafein olarak değiştirdim. Devam eden dökülme daha iyi bir hal aldı, oldukça azaldı denebilir. Genel durum 10 kadardır oldukça iyi durumda, tekrar nüksetme vs. olmadı. Deri giderek önceki durumuna kavuştu denebilir sanırım.
    Toplamda sorunu tam analiz edip, duruma uygun tedaviye geçişimdeki süre 2 ay kadar sürdü. Dökülme, sivilcelerin pik yaptığı zamanlarda acayip fazla oldu. Hemen aksiyon alırsan kısa sürede üstünden gelirsin.

Sendeki durum da bendeki gibi benzer şekilde ortaya çıktıysa, naçizane şunları tavsiye edebilirim. Forumdaki daha tecrübeli arkadaşlar da hatalıysa düzeltebilirler veya ek tavsiye verebilirler.

- Hemen bir dermatoloğa görün.
    - Sivilceler geçtikten sonra bir süre gözle durumunu tekrar nüksetme durumuna karşı.
    - Bu süreçte kullandığın etkenleri teker teker falan deneyerek sana dokunan bir şey var mı onu tespit etmeye çalış. Durumuna göre tedavinde bir güncelleme ihtiyacı olabilir belki bir süreliğine. Belki bir süre sonra rutin tedavine dönebilirsin.
    - Dermarollerı sorunu bulup, stabilite sağlayana kadar kullanma sakın. Benim durumda miracle bey, tamamen iyileştikten sonra, insülin iğnesi kullanmamı önermişti fakat el becerim zayıf olduğu için beceremedim ben onu. Onun yerine dermastamp aldım. (Dermarollerın dönerek geziyor olmasının deriyi bir nevi yırtarak yıprattığını, ve bendeki bu duruma sebep olduğunu düşünüyorum.) Dermastamp'ı da 5 gün önce ve dün akşam olmak üzere 2 defa uyguladım kafama. İlkinde biraz kibarca, sonrasındakinde biraz daha sert uyguladım. Şimdilik bir sıkıntı olmadı.

Umarım çok karıştırmadan, sorularına yeterli cevaplar verebilmişimdir.
    Endişelenecek birşey yok, kısa sürede düzeltebileceğinizi düşünüyorum.

Şimdiden geçmiş olsun.

SaçımınDoktoru Üyesi
    cevabın için teşekkür ederim. Minik minik 10 15 tane sivilce vardır ama kaşıntı durumum yok acıda birazcık var. sanki geçiyo başka yerde çıkıyor gibi. Daha önce hiç başıma gelmemişti. Minox cell ve miracle losyon kullanıyorum sanırım cellden sonra oldu galiba bilmiyorum. ama daha önceden kullanmıştım celli böyle bir sorun olmamıştı anlamadım. şuan herşeyi bıraktm saçlarım çok dökülüyor neden birden böyle oldu anlamadım. İnşllah foliküit değildir.

SaçımınDoktoru Üyesi
    benim 1 tane değil birden fazla var sivilce böle minik ama iltihaplı kaşıntı felan yok şuanlık ağrıda veya acıda az. Folikülit mi bilmiyorum daha önce hiç başıma gelmemişti böyle birşey. ketoral şampuan kullanıyorum sadece ama sivilcelenme olduğundan beri saçlarm daha çok dökülüyor gibi

SaçımınDoktoru Üyesi
    Fotoğraf eklemenizi öneririm. Keza folikülit büyük ve tek olabildiği gibi küçük ve çoklu da olabilir.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Saçlı derinin aşırı kurumasına bağlı oluşabiliyor kullanılan şampuanlar önemli bu konuda. Benim gözlemim o sivilce sebebi ile dökülen bölgelerden saç çıkıyor
    Cell gece / seti sabah.

SaçımınDoktoru Üyesi
    ketoral yapabiliyor, yeni bende de 2 tane çıktı, ilk ketoraldan şüphelendim, malesef ki nizorali depolarda bekletiyolarmis yeni fiyat politikasından ötürü, ketoral sampuan deriyi cok kurutuyor, bir süre daha gozlemleyecegim, nizoral bulursam çöpe atacağım.

SaçımınDoktoru Üyesi
    ya, acaba şeyden olabilirmi losyonlar alkol çözeltili günde 2 kez kullanmak durumunda kalıyordum ve 2 gün saçımı yıkamadım için saç yağlanıyor. Şuan tüm losyonları bıraktım dökülme berbat losyonda süremiyorum sivilce olcak diye elim kolum bağlı kaldım. yada losyonlara devam etmelimiyim.

SaçımınDoktoru Üyesi
    sizde çıkan sivilceler iltihaplımı nasıl yoksa normal sivilcemi irinsiz olanlardan ve 1 tanemi var çoklumu var

Sayfa 1/2 12 SonSon