3 sonuçtan 1 ile 3 arası

Konu: Anne sütü ve doku sağlığı.

SaçımınDoktoru Üyesi

Anne sütü ve doku sağlığı.

Tekrar selam, şu bilgi havuzuna bir kaç tespit daha atmak istiyorum.

Halamın en büyük oğlu 2 yaşına kadar süt içmiş, hatta 2 yaşında çocuğu emzirmeye devammı edeceksin diye halamın üstüne gülmüşler o da öyle kesmiş sütten. Şimdi babası ve dayıları kel olmasına ramen halamın oğlunun saçları acayip sıkıdır. 30 yaşında, liseden beri jöle sürer, tost ve kolayla beslenir, market şampuanlarıyla yıkar kafayı. Fırça gibi saçlar kafada duruyor.

Çoğumuz kel olmamıza ramen dedemiz saç çizgisi bozulmamış halde vefat etmiştir. Büyüklerimden öğrendiğime göre o nesilde iyi emzirilmiş. Aslında iyi emzirmeye mecburdular çünkü mama vs. alma lüksü yoktu. Anne iyi beslenir sütüyle çocuğu besler, bu şekilde gitmiş yani.

Gelelim bize. Babannem, babam ve amcamı şehire göç döneminde doğurup büyütmüş ve köy hayatından çıkınca uzun emzirme popüleritesindende kopmuş. Babam ve amcam uzun süre emzirilmemiş bireyler olarak kel/yarı kel durumdalar.

Ben daha emmeye devam ederken annem kız kardeşime gebe kalmış ve sütüm kesilmiş. Bende fazla emzirilmemiş bir birey olarak saç dökülmesi sorunu yaşayan bir bireyim.

Daha genel bir şey söyleyeyim; Sadece saç değil, anne sütünü yeterli almış bireylerde doku sağlığı en üst seviyede oluyor. Kemik yoğunluğu, kas onarımı, organ sağlığı ve genel doku kalitesi bariz şekilde önde oluyor.

Bir kaç bilgide spor dünyasından; Bir basketbol hocası, ebenveynden gelen boy uzamasıyla ilgili soruları cevaplarken ameliyatsız, doğal ve sağlıklı maksimum boy uzamasını almak için çocuğun normal doğumla dünyaya gelmiş olup maksimum süreyle anne sütü içmiş olması gerektiğini sçylmiiti.

Bir vücut geliştirme hocası genetik üzerine konuşurken, hormon dengesi ve kas yoğunluğu anne sütüyle çok etkili demişti. İyi emzirilmiş bir insan bu işte çok avantajlı olur şeklinde açıklaması vardı.

Bu nokta öok önemli; Bakara 233. Ayet: Emzirmeyi tamamlamak isteyenler için anneler çocuklarını iki tam yıl emzirirler.

Yani burada tamamlanmış emzirmenin 2 tam yıl olduğu bildiriliyor. Bundan azı tamamlanmamış emzirme olarak tanımlanabilir. Kötü yaşam ve beslenme şartlarına ramen suriyelilerin saçlarına bakarak bunu görebilirsiniz. Onlarda çok uzun süre emzirirler.

Son söz; İstisnalar kaideyi bozmaz. Bireyin emzirilmesinin spor başarısını, akıl ve beden gelişimini etkilediğine ilişkin çok fazla bilgiyle karşılaşmıştım.

Moderatör kami - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    emzirme genel bağışıklık sistemini güçlendirir ki buna scalp bağışıklığı da dahildir. bu tür bireyler otoimmün rahatsızlıklarına daha nadir yakalanmaktadır.
    Kontrol altında topikal finasterid kullanmaktayım.
    Belirttiğim herhangi bir görüş veya düşünce, medikal anlam veya değer taşımamaktadır, bununla birlikte bütün sorumluluğun karşı tarafa ait olduğunu beyan ederim.

Diğer forumlarda "kami" ismi altında bulunan hiçbir hesap bana ait değildir.

Doktor kontrolü altında olmadan herhangi bir şey kullanmanızı tavsiye etmiyorum. Üstte de yazdığım gibi, bütün sorumlulukların karşı tarafa ait olduğunu bildirmek isterim. İyi forumlar.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Alıntı kami Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    emzirme genel bağışıklık sistemini güçlendirir ki buna scalp bağışıklığı da dahildir. bu tür bireyler otoimmün rahatsızlıklarına daha nadir yakalanmaktadır.
    Her anlamda kaliteli bir nesil için normal doğum ve anne sitünü önemsemeliyiz.