Merhaba, 26 yaşında bayanım. Saç problemim 4-5 sene öncesine dayanmakla beraber sadece yağlı olması ve dönemsel fazla dökülmesi dışında son bir yıldır yıkıcı sonuçlarla karşı karşıyayım. 18 yaşımdan bu yana adt düzensizliğim vardı ve dr lar doğum kontrol haplarını öneriyorlardı, hiç kullanmadım. Son iki yıldır bunu testere dişli aslan pençesiyle çözdüm. Fakat hormonlarım tam düzelmediğinden saç dökülmem devam etti. Biraz prolaktin yüksekliği var ama asıl yüksek olan bir böbrek üstü bezi hormonu olan dhea so4. Sınırın çok üstünde ve erkek tipi saç dökülmemin asıl sebebinin olduğunu düşünüyorum, çünkü bu bir androjen. Endokrinoloji dr u oral antiandrojenleri yan etkilerinden tavsiye etmedi, hiç bir müdahale edemem dedi.

Saçlarımın rengi koyu siyahken açıldı, saç tellerim tüy formuna geçti ve tepe bölgesinde açılmam var. aşırı yağlanma zaten yıllardır mevcut. Tedavi olarak minoksil vs hiç bir kimyasalı kullanmadım. Buradaki losyonlar daha uzun vadeli sonuçlar vadediyor diye düşünüyorum. Bir haftadır her boş vaktimde okumaya çalışsam da yine de bu başlıkla önerilerinizden özellikle de bayan arkadaşlarımın tecrübelerinden istifade etmek istiyorum.
Oral antiandrojenler erkekler için olduğu kadar kadınlar için de zararlı olduğunu düşünüyorum. Ama bu dhea so4 hormonunu anti androjenle düşürüp saçlarıma fayda sağlamış olur muyum? yoksa sadece topikal mi düşünmeliyim ve topikal olarak ilk hangi losyon/ krem/ şampuanı önerirsiniz