Herkese merhaba,
Çözüm bulmam gereken büyük problemlere sahibim. Yardımlarınıza ihtiyacım var.

2 yıl önce günlük olarak oral dutas kullanmaya başlamıştım. Yaklaşık 6 ay sürdü.
Kullandığım dönemde sabah ereksiyonunun seyrekleşmesi hariç, ciddi ve kayda değer bir yan etki gözlemlemedim. Kullandığım süre boyunca dikkat çekici bir ilerleme kaydetmediğimden ve
hormonları daha fazla tehlikeye atmamak adına dutas vs diğer bütün tedavileri bıraktım.
Kaderime razıydım. Rutin kontrol için Gittiğim üroloji doktorundan detaylı bir kan tahlili yapmasını istedim.
Ayrıca psa değerimede baktırdım herşey normal aralıklardaydı. Total Testosterone ortalama üstü sayılabilirdi.
2017nin sonbaharında anlam veremediğim şekilde libido kaybı, ereksiyon olamama, sperm hacminde düşüş, sabah ereksiyonların olmaması gibi sorunlar baş gösterdi.
Bir çoğumuzun Aklına Post finas sendromu gibi gelebilir. Fakat bu çok zor bir ihtimal arkadaşlar.
Çünkü yan etkileri gözlemlediğim dönemde saçla falan hiç bir işim yoktu.
Dutas kullandığımı bile unutmuştum. işinde gücünde biriydim.
Sosyal hayat, düzenli ilişki, çeşitli aktiviteler anlayacağınız her şey yolundaydı.
Bir çok doktor gezdim ve tahliller yaptırdım. Sorunun psikolojik olduğu söylendi. Fakat psikolojik olduğunu düşünmüyorum. Ereksiyona yardımcı olan ilaçlar önerildi. Afilta kullandığım ilk 1 haftalık dönemde her şey normale döndü. Daha sonra tekrar başa döndüm ve aynı sıkıntıları yaşadım. Dün gittiğim bir üroloji doktoru benden yine kan tahlili istedi. Tahlilde total testosterone 52.66 olarak ölçüldü. Referans değerleri 10.4-34.7 olması gerekirken. Sizce problem ne olabilir arkadaşlar ? Total testosteronu dht ye çeviren enzim olan 5 alfa redüktazın çalışma mekanizması zarar mı gördü ? Yoksa damarlarımda halen dutas mi dolaşıyor ? Veya dutas penisin damar yapısına zararmı verdi ? Veya sorun bambaşka bir şey yanlış yerdemi arıyorum ? Çok fazla soru işareti ve değişken var. Benzer şeyler yaşayıpta çözüme ulaşabilen veya benzer şeyler yaşayan kişilerden yardım bekliyorum. Bu yaşadığım şeylerin, şöyle bir faydası dokundu. hayatta saçtan daha önemli şeyler olduğunun farkettim. Keşke deneme yanılma yöntemini seçmeseydim. Şu anda saç kıl umrumda değil, fiziksel olarak kendimi çok kuvvetli hissediyorum. Fakat bozuk bir psikolojiye sahibim. Ve Tek istediğim zararın bir noktasından geri dönebilmek. Her şey istediğiniz gibi olsun.