Sayfa 1/6 123 ... SonSon
54 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Saç dökülmesi savaşım (Bugra)

Yeni Üye

Saç dökülmesi savaşım (Bugra)

Not: Konuyu 'Hikayeni Anlat' bölümüne açmam gerektiğini biliyorum fakat o başlık altında hata veriyor. Aslında bu girdiyi bir hafta önce yapmak istiyordum fakat yeni farkettim durumu Moderatör arkadaşlar ilgili başlığa taşıyabilirlerse sevinirim.

Herkese Selamlar,

30 yaşındayım, bir ay içinde 31 yaşıma gireceğim. Uzun yıllardır ufak ufak devam eden saç dökülmem, son 2 yıldır biraz hızlandı, son 1 yılda ise çok ilerledi. Bu dönem zarfında dönem dönem minoxil kullandım. Fakat disiplinsiz kullanmam sebebiyle pek fayda göremedim. Açıkcası faydasının bile pek düzenli takibini yapmadım.

Bu gidişe dur demeye karar verip, yaklaşık 2 hafta kadar önce, Miracle losyon ve Minoxil+Dutasterid kullanarak savaşa başladım. 2 haftalık bir sürenin henüz erken olduğunun farkındayım. Fakat saç dökülmem devam ediyor.

Bir hafta önce, hastenede bir dermatoloğa muayene oldum. Kendisi saç dökülmemin ilerlediğini (tip 4 dedi yanlış anlamadıysam) belirtti. (Ben de farkındayım zaten ilerdiğinin ) Bir şey kullanıp kullanmadığımı sorduğunda, düzensiz de olsa minoxil kullanıdğımı belirttim. Proscar(Finasterid) kullanabileceğimi, bunun orta uzun vadede etkili olacağını, yan etkisinden de bahsederek anlattı. Kendisinin bir arkadaşının 5 yıl boyunca bir sıkıntı yaşamadan kullandığını ve saçlarının oldukça iyi durumda olduğu örneğini verdi. Eğer denemek istersem (ki zaten ben de finasterid kullanmaya başlamayı düşündüğüm için doktora gitmiştim ) 2 ye bölerek bile kullanabileceğimi, Amerika'da 2.5 mg'ın da tedavi için verildiğini söyledi. Ben fazla olmaz mı diye sorduğumda ise 4'e bölerek de kullanabilirsin dedi. Bugün itibariyle 1/4 Proscar'ı da eklemiş oldum tedavime. Bu arada tahlil falan yaptırmam gerekir mi emin olmak için diye sordum, yan etki görürsem, düşük ihtimal ve bırakıldığında bir süre sonra düzeldiğini, bir şeyle karşılaşırsam bırakmam tavsiyesinde bulundu. Dermaroller ile ilgili ise, kullanılabileceğini, saç derisinin kan dolaşımına katkısı olacağını öğrendim. Minoxil'i ise ilk dönemde kullanmamın faydalı olacağı, bir süre sonra hafta 2-3'e indirebileceğimi belirtti. (Miracle losyon ile ilgili bir şeyden bahsetmedim )

Son durumda 2 haftadır uyguladığım tedavimi şu şekilde özetleyebilirim:
    Miracle Losyon (Sabah, Akşam) (Neutrogena siyah nokta toniği ile hazırlıyorum, diğer ilaçlar 1'er kutu şeklinde)
    Minoxil + Dutasterid (Akşam) (Sabahları biraz aksatıyorum)
    Dermaroller (4 günde bir)
    1/4 Proscar (Bugün başladım)
    Ketoral şampuan (Haftada 2 kez)
    Sebamed AntiHairloss şampuan

Aşağıya bir kaç hafta önce tedaviye başlamadan önce çektiğim bir kaç fotoğrafımı ekliyorum. Biraz acele ve kötü çekmişim farkındayım ama hiç yoktan sizlere ve bana bir referans noktası verecektir, ilerleyişi (olursa inşallah ) takip edebilmek adına.

Proscar (Finasterid) kullanımıyla ilgili ise şunları söylemek istiyorum, bu forumda, başka mecralarda çok zor durumda kalmadıkça kullanılmaması gerektiğiyle ilgili uyarılar yapıldığının farkındayım. Ama son çıkışa yaklaştığımı düşündüğüm için bunu da denemek istedim. Bir hafta kadardır kullanıyorum. Herhangi bir test yaptırmadan kullanmaya başladım bu sebeple içim pek rahat değil. Hastanede hangi testi yaptırmalıyım?

İlave olarak son 2 yıldır, (bazı dönemler biraz gevşek de olsa) spor yapmaya (ağırlık çalışması) çalışıyorum. Başladığım dönemde çok zayıf sayılabilecek bir adam iken, biraz biraz toparladığımı düşünüyorum. Sanırım 8-9 kg'a yakın kas kütlesi eklemişimdir. Sizce bu durumun (ağırlık çalışmalarının testosteron seviyesinin artışında biraz etkisi olduğunu biliyorum) son senelerdeki hızlı saç dökülmesine bir etkisi (tek sebep olamaz tabi ama az da olsa hızlandırıcı bir etkisi?) olmuş olabilir mi?

Bu bilgiler ışığında tedavim ile ilgili, ne kadar yol katedebileceğimle ilgili vs. değerli yorum ve tavsiyelerinizi bekliyorum.
    Okuduğunuz için çok teşekkür ederim.
    Saygılarımla.
    Eklenmiş Resmin önizlemesi Eklenmiş Resmin önizlemesi Sac2.jpg‎   Sac1.jpg‎  

SaçımınDoktoru Üyesi
    Görseller açılmıyor hizliresim.com a yukleyip atin lütfen

Yeni Üye
    Alıntı Sartre Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Görseller açılmıyor hizliresim.com a yukleyip atin lütfen
    Tekrar selam,

http://i.hizliresim.com/AzAlaQ.jpg
    http://i.hizliresim.com/0z75dV.jpg

SaçımınDoktoru Üyesi
    oral proscara başlama oral olduğu için daha etkili olacak diye düşünüyorsun ancak öyle değil.
    Güncel tedavim:
    Sabah akşam dekort
    Sadece akşam zyrtec
    Haftada 4-5 gün avodart
    Sabah akşam saç masajı
    kabuklu yer fıstığı, kabuklu ceviz ve bitter çikolata
    Sabah akşam 2-3 adet sarımsak
    Haftada 2 dermastamp 1.5mm aradaki günlerde 1mm de bastığım oluyor
    Minoxil'i fiyatının yüksek ve tansiyon ilacı olmasından ötürü bıraktım.

Proscar, Avodart ve Minoxil'le ilgili soru sormayın cevap vermeyeceğim.

SaçımınDoktoru Üyesi dht58 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Topikal finas daha etkilidir mi diyorsun hocam? Siz kullandiniz mi peki

Son çıkışı finasterid ile yapmanızı kazanım açısından hiç bir avantajı yoktu keşke topikaller ile başlayıp sonra gerekirse oralı düşünürdünüz ki oral finasın bunca tecrübemde hiç bir avantaj ve üstünlüğünü görmedim bu kadar tecrübemde balarılar diliyorum bu arada.
    Karma Peptid, AdvanCell, Setipiprant, Saf kafein, RU58841 dönüşümlü olarak kullanıyorum minoxidil haftada 1-2 olacak şekilde kullanırım bazen haftayıda atlarım. Bu tedaviden önce Miracle vardı ve gerektiğinde etki tazelemek için tedaviye ekleyeceğim Ana amacım en hafif doğal ve yan etkisiz tedavileri deneyip aktarmak. Deneyimlerime göre en sorunsuz ve sağlıklı tedaviler sırasıyla Peptid, Setipiprant Cellagance Saf Kafein ve RU58841

Mesajlara elimden geldiğince dönmeye çalışıyorum .

Yeni Üye
    Alıntı Miracle Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Son çıkışı finasterid ile yapmanızı kazanım açısından hiç bir avantajı yoktu keşke topikaller ile başlayıp sonra gerekirse oralı düşünürdünüz ki oral finasın bunca tecrübemde hiç bir avantaj ve üstünlüğünü görmedim bu kadar tecrübemde balarılar diliyorum bu arada.
    Yorumlarınız için teşekkür ederim. Açıkcası, finasterid kullanma kararını biraz aceleye getirip almıştım. Sizin dediğiniz gibi topikal uygulamadan verim alamama durumunda daha sonra tedaviye dahil etmek çok daha mantıklı olacak. Proscar'ı 8.gün sonunda tedaviden çıkartmış oldum.

Teşekkürler.

Hocam rica ediyorum bana bir mesaj atarmisiniz

Yeni Üye
    Arkadaşlar selamlar,

Yaklaşık 2 ay kadar önce Cell + Seti kullanmaya başladım. Bu süreçte (https://www.sacimindoktoru.com/showthread.php?t=4779) bu linkte belirttiğim üzere, saç derimde yoğun bir inflamasyon/sivilcelenme ile karşılaştım. Aralıklarla durum nüksediyor maalesef. En kısa sürede deriyi eski sağlığına kavuşturabilmeyi umut ediyorum.

Bu yaşadığım sorundan dolayı olabilir, kullandığım etkenlerden maalesef pek verim alamadım. Saç derisinin durumundan dolayı mevcut tedaviye dermaroller ve masajı ekleyemiyorum. (En azından tamamen geçtiğine emin olana dek)

Kısa bir özet geçmek gerekirse, kullandığım etkenler ve inflamasyon/sivilceler için kullandığım ilaçlar şu şekilde.

Sabah - saat 7 civarı : Ketoral şampuan + Cell + Seti (1.5 ml + 0.75 ml) (Ketorali bugün kullanmaya başladım, bir süre günlük kullanmayı düşünüyorum)
    Akşam - saat 18 - 19 civarı : Cell + Seti (1.5 ml + 0.75 ml)
    Gece - 24 - 01 civarı : Gazlı bez ve salisilik asitli tonik ile saç derisini silme + Cleocin-T solüsyon (Bu ikisi doktorun verdikleri)

Bunlar ve yukarıda belirttiğim durumlar üzerinden hareketle, tedavime neler ekleyebilirim? Örneğin, saçın az olduğu ve sürülmesi kolay olan şakak ve vertex gibi yerlere azelderm krem eklemeli miyim?

İlave ekleyebileceklerimle ilgili tavsiyelerinizi yorumlarınızı bekliyorum. En kısa zamanda bir durum fotoğrafı eklemeye çalışacağım.

Teşekkürler.

Yeni Üye
    Merhabalar,

Bugüne kadar tedavimden kısaca bir özet geçip, bunun üzerinden tecrübeli arkadaşlarımın fikirlerini almak isterim.

Haziran - Temmuz - Ağustos 2018 : MinDut + Miracle losyon , dermaroller kullanımı, saçlar biraz kalınlaşmaya ve toparlanmaya başlamıştı, şakaklarda oluşan tüyler hafiften kararmaya başlamıştı.
    Eylül - Ekim 2018 : 2 ay kadar etkenleri çok çok düzensiz kullanabildim. 2. tedaviye başlayana kadar çok fazla saç kaybettim. (Maalesef kıyaslayabilecek resim yok)
    20 Ekim 2018 : Seti ve Cell kullanarak güncel tedaviye başladım.
    20 Ekim 2018 - 20 Aralık 2018 : Bu iki aylık periyodun başlangıcında, tek bir sefer dermaroller uygulaması yaptım. Saç derimde epeyce bir tahrişe sebep oldu. (Yukarıdaki bir mesajımda özet geçmiştim) Saç derimdeki sivilceler sebebiyle, bu süre zarfında Seti + Cell 'in yanında dermatoloğun yazdığı tonik, cleocin ve advantan solüsyonları kullandım. Sivilcelerin çok şiddetlendiği dönemlerde saç dökülmem arttı diyebilirim. Bu iki aylık periyodun aralarında 7-8 gün sivilcelerin yoğunluğundan dolayı hiç bir etken kullanamadım.
    20 Aralık 2018 - 2 Ocak 2018 : Sadece Seti kullanımı
    2 Ocak - 26 Ocak 2018 : Seti + %5 Kafein kullanımı : 1 aydır saç derimdeki iltihaplanmadan kurtuldum diyebilirim. 15-16 gündür de, 5-6 günde bir olacak şekilde hafif hafif şiddetini arttırarak 2.5 mm sabit iğneli dermastamp kullanmaya başladım tekrar. 10 gün kadardır ise günlük 10-15 dk kadar masaj uygulamaya çalışıyorum.

Ekteki resimleri sadece tepe bölgelerinden ve flaşlı olarak paylaşabiliyorum şu an için. Sivilcelenmenin yoğun olduğu dönemlerde çok takıntı yaptığım çok fazla foto çekmişim alakalı alakasız, kadrajı yamuk yumuk, bir baktım galeride 500 civarı resim olmuş Şu kısıtlı zamanımda ancak aralardan bunları seçip yükleyebildim. Zaman bulduğumda şakak ve ön bölgeyi de paylaşacağım.

Fotoğraflar, saçlarımı kestirdiğim birkaç gün içerisinde çekildi diyebilirim. 31 Aralık ve 24 Ocak tarihindeki saç kesimi öncekilere kıyasla biraz daha kısa.

10 Aralık 2018 - Tepe : https://drive.google.com/open?id=1Ep...iT4zthylwhGD6d
    31 Aralık 2018 - Tepe - 1 : https://drive.google.com/open?id=1kl...Jo5_FT_BZR14xR
    Tepe - 2 : https://drive.google.com/open?id=1xb...I0CYogsrLD07Zp
    24 Ocak 2018 - Tepe : https://drive.google.com/open?id=1Rq...aJ7wgYtKB_BM7-

Sizce durum nasıl? Tedaviyle ilgili neler tavsiye edersiniz?

Not : Miracle'a da, her türlü sorumda yardımcı olduğu için, sıkılmadan yardımcı olmaya çalıştığı için ayrıca teşekkür ediyorum.

Sayfa 1/6 123 ... SonSon