Sayfa 1/3 123 SonSon
23 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Sac dökülme hikayem

Yeni Üye

Sac dökülme hikayem

Merhaba arkadaşlar,

Sorunumu biraz ordan biraz burdan anlatabilirim,cunku uzun bir süreç.
    30 yasindayim,ince telli ve yagli bir sac yapim var,malum kendimi bildim bileli sacim dökülüyor. Bayanin aksesuari saci,cok canimi sıkıyor bu durum. Daha once bir donem yine takmıştım,dermatologa gittigimde tum değerlerim normaldi,bunun uzerine erkek tipi dokulme dedi. (Insanlara hanlar hamamlar kalir,bize nurtopu gibi dokulen saçlar genetik miras kaldi ) Bunun üzerine %5 minoksidil verdi ama ömür boyu kullanamayacagim icin ve şok dökülmeden korktuğum için baslamadim.

Sacimi 7 yıldir boyatmam,duzlestirici,jole sprey,sac kremi vs kullanmam, sigara icmiyorum,sls-paraben vs icermeyen şampuanlar kullanirim. Buna ragmen sonuc malum.

9 ay once genel anestezi ile ameliyat geçirdim ve tabi dökülmem costu,kaslarim kirpiklerim bile dökülmeye başladı.

Eylul ayinda zeytinyağlı defne sabununa basladim ancak 2 ay kullandım, cunku dökülmem daha da artti sanki. Yaglanmayi azaltti,keçelesme olmadi ama. Kasinti oldu.Bu surecte yagli,mayali vs bir suru maske denedim ancak dökülmede azalma yoktu ve yagli maskeler daha fazla döküyordu. Yalnızca sacimi uzattilar sanırım. Omuzlarımi gecti saclarim.Gecen aysonu tekrar yukarda bahsettigim şampuana döndüm.  Bu kez içine cam terebentin,defne tohumu,bal ilave ettim.

Bu arada genetik dokulmenin altında DHT faktorunun bulunduğunu okudum nihayet. Sivilce izlerim de bir türlu geçmez benim. 1 yıldır duran izlerim var. O kadar dikkat etmeme rağmen.Surekli DHT baskilama ile ilgili yazilar okumaya basladim. Saw palmetto hapi kullanmayi dusundum ama Türkiye'de bulunanlarin yag asidi orani en fazla %40 olanina rastladım, o da bilindik bir marka degildi.
    Proscar'a baslamayi düşündüm,ancak bayan oldugum icin emin olamadim,ayrica şok dökülme yaşamaktan da korkuyorum açıkcası.
    Bu 2 hap konusunda da yardim lütfen...

15 gundur isirgan otu kurunu sacima uyguluyorum ve içiyorum. Geçtiğimiz h.sonu yaki otu ve lavanta da ilave etmeye basladim. Cogu kişi 1-2 uygulamada gözle görülür sonuc aldığını yazmisti,bende oyle olmadi maalesef. Kahvaltılarda zaten siyah cay yerine yeşil cay içiyordum,nane yiyordum aylardir. (Faydalarını bilmeden). 10 gündür de sabahları defne tohumu cigniyorum,sarimsak yutuyorum,çörek otu çiğniyorum,kabak çekirdeği yiyorum,gunde 5mg biotin almaya basladim.Bir suredir beslenmeme dikkat etmiyordum artik etmeye basladim.

Birde son günlerde fark ettigim ve beni üzen bir seyde dökülen saclarin arasinda minicik ve uzunlu kisali tüy gibi saçların olması. Sanki yeni cikan saçlarda gelisimini tamamlayamadan dökülmüş gibi

Saçlarımı yikarken ve tararken o kadar hassas davranıyorum ki bebege davranir gibi. Ilik suyla yikiyorum. Sacimi duşta da tarasam cikinca da tarasam dökülme miktari değişmiyor. Dalgali oldugu icin kurutup tarayamam da. Sac kurutma makinası soguk akim ile kullaniyorum fakat tamamen kurutmuyorum yine de.Kalbim o kadar hizli atiyor ki sacima dokununca dökülecek diye anlatamam
    Sanki saçlarım derime uhu ile yapistirilmis gibi hemen dökülüyor.

Son 3-4 duştan sonra saydim,100-100-130 cikti. Gun icinde dökülenler haric. Perma taragi ile tariyorum halbuki.

Yarin tekrar dermatologa gidecegim,en azindan testlerimi tekrar yaptıracağım.

Forumda erkek üyelerin deneyimleri ve paylasimlari cok daha fazla.
    Bu yüzden bayan olarak bu yaptıklarımda yanlis uygulamalar var mi?
    Neler önerirsiniz? Merak icinde bekliyor olacagim.

Moderatör Kazakcemil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Meramınızı çok güzel anlatmışsınız, size tavsiyem ilk yapmanız gereken saç dökülmesinin tedavi edilebilir bir rahatsızlık olduğuna inanıp çok fazla kafaya takmamanız ve rahatlamanız, inanın gerisi bir şekilde gelecektir burda arkadaşlar adım adım size tavsiyelerde bulunacaktır, bazen çok fazla ve karışık tedavi metodu benimsemek yerine 2-3 işe yarar ana tedavi belirlemek çok daha hızlı bir şekilde sonuca götürebiliyor önce çerçeveyi belirlemek gerekir diye düşünüyorum.
    1- Soğan-Sarımsak Suyu+Elma Sirkesi+Z.Yağı Mix
    2- Karanfil Suyu+Karbonatla durulama
    3- Ketokonazol şampuan ( haftada 2 )
    4- Destek Tedaviler: a)Scalp Masaj b)Oral Destek : Çörek otu+Kefir+Doğal Elma Sirkesi+Zerdeçal Karışımı

13.06.2017 tarihinde güncellendi

Yeni Üye
    Hizli dönüşünüz icin tesekkur ederim. Metodlar konusunda bu kadar karistirmam zaman kaybetmekten korktugumdan oldu aslinda. Sirayla denemeye sabredemiyorum seyreklesme gördükçe. Benim de isteğim işe yarar tedavileri belirleyip artik daha fazla sac kaybetmeden uzerinde devam etmek. Umarim yorumlarinizla belirleyeceğim bunları da.

SaçımınDoktoru Üyesi Muzdarip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Fitooströjen içeren gıdalar tohumlar bitkiler tüketebilirsiniz

("Seden" hesabima giris yapamadığım icin buradan devam edeceğim)
    Dermatologla gorustum, "benim bile dökülüyor,büyütme" v.b komik dialoglardan sonra elinde büyüteçle gözlerime bakti,anlam verememistim o esnada,sonrasında ben biotin kullandigimdan bahsedince "aa devam et o zaman bende çinko yazacaktim" dedi !#!# sonra zar zor cinsiyet hormonu,tiroid,eser elementler tahlilleri istediğimi söyledim,talep etti. Ama bu esnada da recete yazmaya devam ediyordu. Sonra baktim ki kimyasal etkilere maruz kalmış saçlar icin olan sampuan ve krem yazmis(saçımda boya dahi yok), advantan s losyon yazmis (sac derimde dermatit belirtisi de yok). Hal boyle olunca doktora ne yazık ki guvenim kalmadi tabi. Sonuclari göstermek için gitmeyi düşünmüyorum. Ya baska doktor araştıracağım ya da kendim basimin caresine bakacagim : (
    Geleyim tahlil sonuçlarıma; DHT 285.4 cikti,referans araligi 23-266 görünüyor.
    D vitamini 15.59 cikti,referans araligi 20-50.
    Istememe ragmen demir dışındaki eser elementlere bakilmamis ne yazik ki...

İyi bir endokrin doktoruna görünmenizi öneririm.

Alıntı denizdeniz Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    İyi bir endokrin doktoruna görünmenizi öneririm.
    Istanbul'da avrupa yakasinda oturuyorum. Oneriniz var midir? Bir de sanirim direkt endokrin bolumune muayene olamiyoruz diye biliyorum.

Size özel mesaj gönderdim.

İsim:  20171226_200833.jpg
Görüntüleme: 1372
Büyüklük:  134.8 KB (Kilobyte)

Yeni cikan 2 fazli elseve sprey ile yaptım. Milkshake gibi oldu

Farkli bir doktora gittim,baska tahliller yaptı.
    Sonuclar ve referans araliklari;
    Fsh 12.75 (3.85-8.78)
    Total Testesteron 59.38 (10-75)
    Serbest Testesteron 3.69 (0-4.6)
    Lh,prolaktin,17-alfa-Hidroksiprogesteron normal araliklarda cikti. 1 tahlil daha kaldi sonuçlanmasi gereken,ciktiginda dr a gidecegim ama umudum yok ne yazik ki...
    Birde onceki tahlillerde Ferritin 28 cikmisti,referans araligi 11-306 olmasina ragmen sac dökülmesi icin 28 yeterli olamayabilir mi acaba ?(kac dr a sordum ne demek istediğimi anlamadi bir türlü)

FSH icin 18 Aralık ta aslanpencesi cayi kürüne baslamistim. (Hatta aslanpençesini bu kez baska aktardan aldim) Tahlillerden 3 gun once bıraktım sonra devam ettim. 27 Aralik ta da miracle losyon ve Perfectil SNH tablete basladim. Miracle losyonu nemlendirme icin karanfil suyu denedim birkac kez,dun aksamda madensuyu ile denedim. Diger yazdigim tedavilere de devam ediyorum. . Ancak dokulme sayisinda hic degisiklik yok ne yazik ki hemen sonuc alan gruptan olmayi cok isterdim.

Sayfa 1/3 123 SonSon