11 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Azelaik Asit'in saç dökülmesine etkisi konusunda yapılan bilimsel araştırmalar

Hybrid View

Azelaik Asit'in saç dökülmesine etkisi konusunda yapılan bilimsel araştırmalar

Sitede bir çok kişi azelaik asiti gerek krem gerek minoxla toz halinde bir şekilde kullanıyor. Yerli ve yabancı bir çok sayfada saç dökülmesine olumlu etkisi olduğu söylenmekte. Lakin bununla ilgili hiç bilimsel bir çalışmaya rastlamadım. Daha önce sitede dutasterid, finas, minox gibi temel ilaçlar için yapılan bir çok bilimsel çalışma yayınlandı. Ama azelaik asit için böyle bir şeye rastlamadım. Genel olarak DHT'yi topikal olarak engellediği (her iki enzimi inhibe ederek) söyleniyor. Bununla ilgili bilimsel verilere ulaşan olursa ve bizi haberdar ederse azelaik asit konusunda en azından bilimsel kaynaklara sahip olabiliriz. Muhtemelen ''toz halini nerden temin edebilirim'', ''saçlarımda kepek yaptı'' gibi başlıkla alakalı olmayan ve konuyu amacından uzaklaştıran paylaşımlar olacak ama lütfen bu konuda biraz dikkat... Bilimsel verilere odaklansak ve sitede sanki değeri pek bilinmemiş bu topikal anti-androjen hakkında bilimsel bir bilgi deposu oluştursak çok iyi olacak. Zira bence azelaik asit geleceğin saç dökülmesini engelleyici ürünleri arasında bir gün bir numara olabilir. Benden söylemesi...

Alıntı illegal Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ''....azelaik asit ile kombine edilen çinko sülfat, insan derisinin androjen ile ilişkili patolojisinin tedavisinde etkin bir madde olabilir.'' denmiş. B6, çinko sülfat ve azelaik asitin tek başına etkisiz olduğunu ama beraber kullanıldıklarında 5 alfa-redüktaz aktivitesini %90 inhibe ettiklerini yazıyor ayrıca. Ayrıca B6'nın azelaik asitin değil de çinkonun etkisini arttırdığı deneyde gözlenmiş.

SaçımınDoktoru Üyesi Muzdarip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Odin Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ''....azelaik asit ile kombine edilen çinko sülfat, insan derisinin androjen ile ilişkili patolojisinin tedavisinde etkin bir madde olabilir.'' denmiş. B6, çinko sülfat ve azelaik asitin tek başına etkisiz olduğunu ama beraber kullanıldıklarında 5 alfa-redüktaz aktivitesini %90 inhibe ettiklerini yazıyor ayrıca. Ayrıca B6'nın azelaik asitin değil de çinkonun etkisini arttırdığı deneyde gözlenmiş.
    Biz emilim arttırıcı ve pgd2(yanlış olmasın) inhibitörü olmasından dolayı kullandık. Minox ile beraber kullanan çok insan var. Miracle hoca başka bi konuda bunun açıklamasını yapmıştı sanırsam.

Alıntı Muzdarip Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Biz emilim arttırıcı ve pgd2(yanlış olmasın) inhibitörü olmasından dolayı kullandık. Minox ile beraber kullanan çok insan var. Miracle hoca başka bi konuda bunun açıklamasını yapmıştı sanırsam.
    Yukarıda paylaşılan deneysel çalışmada 5 alfa-redüktaz aktivitesini inhibe etme özelliği olduğu belirtilmiş. Bana kalırsa emilim arttırma özelliği az da olsa var ama en önemli noktası dht'yi engellemesi. Üstelik çinko ve B6 ile birlikte Dht'yi %90 inhibe ettiği belirtilmiş. Bu finasteridten çok daha iyi, max kullanılabilecek dutasterid miktarı etkisi ile eşdeğer gözüküyor. Üstelik topikal olduğu için jinekomasti, libido düşüklüğü gibi yan etki problemi yok sanırım. Sitede bu üçlüye önem verilmemesine şaşırdım açıkçası.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Ben bu karışımı denemek için yalvar yakar b6 toz formunu + çinko sülfat toz formunu + azelaik asit toz formunu temin ettim ancak tam aksine sadece azelaik ile karıştırdığım minoxa göre daha az etki aldım. Ve saç derisinin sağlığını ciddi anlamda bozdu. Bu formül internette biraz daha farklı şekilde zix adı altında geçiyor. Ben söylediğim karışımı minoxla çözdüm yabancı forumlarda çinko sülfat ve minoxun kötü etkileşime girdiğine dair kaynaksız bir kaç mesaj okumuştum. Belki bu yüzden verim alamamışımdır.

SaçımınDoktoru Üyesi caglar103 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    yaklaşık 7 senedir bu tedavinin içindeyim. saçıma azelaik asitten daha faydalı bir madde olmadı. azelaik asitsiz minox düşünemiyorum.
    - Azelaik Asitli Minox
    - Miracle Losyon
    - Pazartesi ve Perşembe Konazol Şampuan

SaçımınDoktoru Üyesi
    Bu arada %90 dht blokajı yaptığı belirtilen çalışma ''In vitro'' bir çalışma yani laboratuvar ortamında yapay koşullar ile denenmiş. Yani canlı insan denekleri üzerinde denenmemiş. Çinkonun ciddi oranda testo arttırdığına dair çalışmalarda var dikkatli kullanmak lazım. Bende sizin gibi scalpta topikal olarak pratikte %90 dht blokajı ile bu sorunu çözeceğimi umuyordum ancak uygulamada böyle olmuyormuş test etmiş oldum Ama azelaik bence minox ile sinerjik çalışıyor.

Çünkü çinkonun etkisi doz bağımlı. Buyrun: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/6200703

Alıntı ozan35 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bu arada %90 dht blokajı yaptığı belirtilen çalışma ''In vitro'' bir çalışma yani laboratuvar ortamında yapay koşullar ile denenmiş. Yani canlı insan denekleri üzerinde denenmemiş. Çinkonun ciddi oranda testo arttırdığına dair çalışmalarda var dikkatli kullanmak lazım. Bende sizin gibi scalpta topikal olarak pratikte %90 dht blokajı ile bu sorunu çözeceğimi umuyordum ancak uygulamada böyle olmuyormuş test etmiş oldum Ama azelaik bence minox ile sinerjik çalışıyor.
    Hocam dutasterid, proscar da testo arttırıyor. Nedeni malum; testo dht'ye dönüşmeyince birikiyor. Bu da testonun artmasına neden oluyor. Zalım testo

Bu Konudaki Etiketler