2-3 yıl arası minox ve finasterid kullanan biri olarak, minox ve finas'ın verdiği etkinin bir yere kadar olduğunu söylemek istiyorum.

Ben normalde tedavimi yaptıktan sonra saçımın açık yerlerini dakikalarca aynada kontrol eden biriyim. Miraclenin losyonu ve Invincible'nin karışımından önce sadece minox ve finas kullanırdım. Zaten etkisi 1. yıldan sonra azalma değil de olanı koruma aşamasındaydı. Neredeyse 3 aydır forumumuzda yeni araştırmalar sonucu şu şekilde tedavi yapmaktayım.

Miracle günde 3 kere losyon
Invincible nin minox+dut+azelaik asit karışımı günde 3 kere
Keto şampuan haftada 2
Finasterid 1 mg 3 günde bir.
Azelderm krem+ketoral krem günde iki kere
Karanfil suyu hemen hemen hergün saçımı yıkayorum.

Gelelim TÜY'e. Neden bir tane tüy için başlık açtım. Şöyle açıkliyim.
Alın ön çizgimin hemen altında 1 cm aralıkla iki normal saç ve aralarında bulunan bir tüy vardı. minox ve finas bu tüye hiç bir zaman etki edemedi, yani bu tüy 2-3 yıl boyunca hiç bir zaman ne döküldü, ne kalınlaştı, nede inceldi.

Son tedavimden sonra, hatta miracle ile skype de konuşurken bu tüyden bahsettim, eğer o tüye etki ederse son tedavinin işe yaradığını o zaman anlarım dedim. Neyse tedaviden bir ay sonra o takip ettiğim tüy tamamen kayboldu. Her tedavide gözlerim aşina olduğu için o tüyü arıyordum. ve bir ay boyunca o tüy geri gelmedi. 1 ay sonunda tüyün tekrar çıktığını farkettim ve ilk çıktığında normal tüy şeklindeydi. Demekki bu tedavide pek işe yaramayacak dedim. Fakat tüy uzadıkça kalınlaşmaya başladı ve dün tüye bakınca tamamiyle saç olduğunu ve baya uzadığını iyice farkettim. ve İnanın makasla ucunu kestim şuan kestikten sonra 1 cm boyunda duruyor. Halen daha o tüy takibim altındadır.

Buradan size aktarmak istediğim ANALİZ şudur. Bu tedaviler kesinlikle oral olarak her gün aldığım 1,25 mg finasdan etkilidir. Ve bu tür tedaviler sonucunda saçları daha çok dökülen kişiler kesinlikle endişe etmemeli ve tedaviye devam etmelidir, ki kesinlike dökülen ince tüy ise daha kalın olarak geri dönüyor, tüy değil normal saç ise zaten onda kesinlikle endişe etmeyin normal dökülen saç zaten sağlıklı bir şekilde geri dönecektir.

Bu arada benim agresif tedavi yapmamın nedeni, yaşımın 33 olmasıdır. 20 li yaşlarda olsam bu losyonları günde 3 kere değil 1 yada 2 kere kullanırdım. Çünkü benim dökülme serüvenim 12 yıla dayanıyor. Normal bir genç folikül normal tedaviler ile geri gelebilir fakat benimkilerin normal tedavi ile geri gelmeyeceğinin farkındayım.

Dip not: Ben bir MÜSLÜMAN'ım yukarıdaki yazımda en küçük bir yalan dahi yoktur. Rabbim'in üzerine yemin ederim.