Sayfa 1/3 123 SonSon
23 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Kabak Çekirdeği Yağı ve DHT

Moderatör LahmacuN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Lightbulb Kabak Çekirdeği Yağı ve DHT

Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  pumpkin-seed-oil.jpg
Görüntüleme: 341
Büyüklüğü:  50.2 KB (Kilobyte)
ID:	398

KABAK ÇEKİRDEĞİ YAĞI
    Kabak çekirdeği yağı özellikle, prostat büyümesinden kaynaklanan idrar zorluğuna karşı kullanılmaktadır. Prostat büyümesi, testosteron hormonunun yetersizliği veya testosteronun dihidrotestosteron hormonuna dönüşmesi sonucu oluşmaktadır. Dihidrotestosteron salgısı, prostat hücrelerinin çoğalmasına, büyümesine ve bozulmasına neden olur. Genellikle 40 yaşını aşmış erkeklerde prostat bezi büyümeye başlar yani testesteron hormonu artık dihidrotestesterona dönüşme eğilimi gösterir. Oluşan bu duruma tıp dilinde prostatik hiperplazya denir. Prostat bezinin büyümesi idrar yollarına baskı yapar. Bu durum hastanın idrara çıkmasını oldukça zor hale getirebilir. Prostat bezi büyümesi 60 yaşını aşmış erkekler arasında en çok rastlanan sağlık problemidir.

Kabak çekirdeği yağı 'nın yapısında, vücut içerisinde testesteronun, kendisinin çok daha güçlü bir formu olan dihidrotestesteron hormonuna dönüşmesini engelleyen Cucurbitacin adındaki bir aminoasit türevi kimyasal bir madde bulundurmaktadır. Kabak çekirdeği yağında bulunan Cucurbitacin maddesi testosteronun dihidrotestosteron hormonuna dönüşmesini engelleyerek Prostat büyümesini durdurmaya yardımcı olduğu bilimsel çalışmalarla kanıtlanmıştır. Yapılan bir çok araştırmada Prostatik Hiperpilasia hastalığına karşı kabak çekirdeği yağı ile çok başarılı sonuçlar elde edildiği belirtilmektedir.

Kabak çekirdeği yağının bu şekilde bir prostat koruyucu role sahip olmasının bir diğer önemli faktörü de yapısında bulunan yüksek miktardaki çinko mineralinin de etkisi vardır. Çinko, tıp dünyasında prostat büyüklüğünü azaltmak amacıyla kullanılan en yaygın mineraldir Ayrıca çinkonun bağışıklık sisteminin düzenli çalışabilmesi için gerekli olduğu ve yaraların iyileşmesinde etkisi olduğu ve insülin hormonunun da yapısında bulunduğu bildirilmektedir. Kabak çekirdeği yağının protein içeriği; bedene dışarıdan alınması şart olan (fenilalanin, triptofan, metiyonin) gibi temel (esansiyel) amino asitler açısından çok zengindir. Kabak çekirdeği güçlü aminoasitler olan alanin, glisin ve glutamik asit bakımından da çok zengin bir yiyecektir.

Kabak çekirdeği bileşenindeki bazı maddeler, bağırsak parazitlerini öldürdüğü ve temizlediği bilimsel olarakta ispatlanmıştır. Kabak çekirdeği yağı için kullanılan tohumlar ısıl işleme tabi tutulmadan soğuk sıkma yöntemi ile üretilmiştir.Bu sayede tohum yapısındaki enzimler ve faydalı mineraller ısıdan kaynaklı bozulmaya maruz kalmazlar.

KABAK ÇEKİRDEĞİ YAĞININ FAYDALARI
    Kabak çekirdeği; prostat büyümesi (BPH) nedeniyle idrar şikayetlerinin azaltılmasına yardımcı olur.
    İdrar tutukluğuna iyi gelir.
    Mide bulantısına iyi gelir.
    Kandaki kolesterolü düşürür.
    Kısırlık probleminde görülen hormonsal dengeyi düzenler.
    Kabak çekirdeği yağının kalbin ve böbreklerin antioksidan kapasitesini artırdığı görülmüştür.
    Mesane iltihabının iyileşmesinin hızlandırır.
    Kabak çekirdeği yağı; bağırsak kurtlarına ve şeritlerine karşı çok etkilidir. Çocuklarda güvenle kullanabilir.
    Bağırsak faaliyetlerini hızlandırıcı etkisi vardır.
    Kemik erimesi olanlara yararlıdır.
    Kabak çekirdeği içerisindeki amino asitlerden dolayı antidepresan (depresyon giderici) etkisi vardır.

KABAK ÇEKİRDEĞİ YAĞININ HARİCEN KULLANILDIĞI YERLER
    Hassas, zarif ciltler için doğal nemlendiricidir.
    Cildi düzgünleştirir, yumuşatır ve yaşlanmasını yavaşlatır.
    Kullanım Bilgisi: Tercihen hergün, öğleden önce, aç veya tok karnına, 1 tatlı kaşığı kullanınız.

Arkadaşlar kabak çekirdeğinin DHT blokladığını biliyordum. Ama bunun nasıl olduğunu bilmiyordum. Kabak çekirdeği yağını araştırırken bu yazıya denk geldim. Televizyonda ünlü doktorlar bu yağı prostat açısından öneriyorlar. Ben bunu bizim açımızdan ele almak istiyorum. İkinci paragrafı özellikle okumanızı istiyorum.

Bu da malum doktor.

Konu LahmacuN tarafından (31.08.2014 Saat 18:16 ) değiştirilmiştir.
    Tedavim
    1) Avodart(Hergün)
    2) Minoxil (Akşam Hergün)
    3) Nizoral Şampuan(Haftada 4 Defa)

Moderatör
    kabak çekirdeği bende çok fazla dökülme yapıyordu öyle böyle değil

Banned
    yağlı olduğu için fazla yağlanma yapıyordur. Yağlanma da saçların düşmanı bence...

Moderatör LahmacuN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Normalde çiğ kabak çekirdeği benim tedavimde vardı. Fakat yüzümde aşırı sivilceler çıkmaya başlayınca 1 hafta sonra bırakmak zorunda kaldım. Şuan 100 gramlık hap formu 250 gramlık yağ şeklinde satılan formuna göre daha pahalı. O yüzden 250 gramlık yağ formunu almayı düşünüyorum. Günlük 1 çay kaşığı tüketmeyi planlıyorum.

Yurtdışında çok yaygın kullanılıyor. Saw palmettodan sonra en çok kullanılan doğal DHT blocker.
    Konu LahmacuN tarafından (01.09.2014 Saat 13:30 ) değiştirilmiştir.
    Tedavim
    1) Avodart(Hergün)
    2) Minoxil (Akşam Hergün)
    3) Nizoral Şampuan(Haftada 4 Defa)

Moderatör
    Alıntı LahmacuN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Normalde çiğ kabak çekirdeği benim tedavimde vardı. Fakat yüzümde aşırı sivilceler çıkmaya başlayınca 1 hafta sonra bırakmak zorunda kaldım. Şuan 100 gramlık hap formu 250 gramlık yağ şeklinde satılan formuna göre daha pahalı. O yüzden 250 gramlık yağ formunu almayı düşünüyorum. Günlük 1 çay kaşığı tüketmeyi planlıyorum.

Yurtdışında çok yaygın kullanılıyor. Saw palmettodan sonra en çok kullanılan doğal DHT blocker.
    beta sitosterol olarak geçiyor zix hazırlarken saw palmetto veya beta sitosterol kullanılıyor hatta ama anlayamadıgım şekilde benim dökülmemi arttırmıstı neden bilemiyorum

Günlük bir avuç çiğ olarak yemeye çalışıyorum.

SaçımınDoktoru Üyesi Tıbbiyeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı 1dost Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Günlük bir avuç çiğ olarak yemeye çalışıyorum.
    aynen ben de yaklaşık 3 aydır günlük 1 avuç çiğ yiyorum

SaçımınDoktoru Üyesi fhm001 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bende her gun 30 gram tuketiyorum ustune siyah antep uzumu sulu sulu cekirdegiyle iyi geldigine eminim

Moderatör Kazakcemil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bugün migrostan aldım çiğ kabak çekirdeğini, 150 gr.ı 8,5 tl, çok pahalı geldi bana sizin daha ucuza malettiğiniz bir yer var mı arkadaşlar çiğ kabak çekirdeğini.

Moderatör
    Alıntı Kazakcemil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bugün migrostan aldım çiğ kabak çekirdeğini, 150 gr.ı 8,5 tl, çok pahalı geldi bana sizin daha ucuza malettiğiniz bir yer var mı arkadaşlar çiğ kabak çekirdeğini.
    kuruyemişçi dururken migrosa gerek yok

Sayfa 1/3 123 SonSon

Bu Konudaki Etiketler