Sayfa 1/5 123 ... SonSon
42 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Döngü Yaşayan Kişilerde Asıl Suçlu Minoxidil midir?

Döngü Yaşayan Kişilerde Asıl Suçlu Minoxidil midir?

Forumda minoxil konusunun açıldığı her ortamda döngü meselesi ve bu husustaki kaygılar mutlaka dile getiriliyor. Fakat bu mevzu ile alakalı asıl husus gözden kaçırılıyor. Döngüye gerçekten sebep olan minoxidil maddesi midir? Bu madde dost mudur yoksa düşman mı?

Bu sorunun cevabını kendi yaşadığım tecrübe ile izah etmeye çalışayım.

Sakallarımın seyrekliğinden ötürü, iki yıldır, saçıma uyguladığım minoxtan parmağımda arta kalanı sakallarıma sürmekteyim. Ve bu iki yıl zarfında sakallarımın her geçen gün daha da kalınlaştığını ve boş olan yerlerin sakalla dolduğunu sevinerek ifade etmeliyim. Minox sakallarımda hiçbir zaman etkisini azaltmadı ve bu süre zarfında yüzüm sakalla doldu. Sakallarımda ne dökülme yaşadım nede döngü gibi bir durumla karşılaştım. Hala da kullanmaya devam ediyorum. Peki saçlarımda neler oldu?

Tabi ki herkesin yaşadığı hazin son beni de yakaladı ve sakallarımı gürleştirerek hevesimi ve azmimi arttıran minox, saçlarımda birinci yılın ardından etkisini kaybedip bana verdiklerini geri almaya başladı. Bu durum akla doğal olarak şu soruyu getiriyor. Ne oluyor da aynı madde yüzde sakal fışkırtırken, saçlarda aynı etkiyi göstermiyor?

Bu noktayı izah etmeye çalışan bir çok teori var fakat en temelde burada da asıl problemin androjenler olduğu ortada. Minox zamanla androjenlerin saldırısı karşısında yenik düşüyor ve saçlar tekrar yıkıma başlıyor. Minox sayesinde çıkan saçlarda -androjenlerden ötürü- etkinin azalması ve tamamen kaybolması sonucu, hızlı bir şekilde dökülüyor ve bizler minox'un dökülmemesi gereken saçlarımızı döktüğünü zannediyoruz. Sonra minox'u düşman ilan edip yaygarayı basıyoruz. Oysa bu saçlar zaten androjen saldırısından ötürü ha döküldü ha dökülecek, o güne kadar minox sayesinde kafamızda durmakta.

Dolayısıyla minox karşısında aşırı ön yargılı olmak ve -androjenlerin etkisini göz ardı ederek- bütün suçu minox'a yıkmak doğru değil. Ben güçlü antiandrojenlerle bu durumun oluşmasının engelleneceğini düşünüyorum. Her mevzu da olduğu gibi bu mevzuda da bir takım istisnalar olabileceğinin farkındayım, fakat genel olarak bilinçli bir antiandrojen takviyesi ile bu işin üstesinden gelinebilineceğine inanıyorum.

Not: Minox'a karşı tolerans geliştirme gibi bir ihtimalden bahsedildiğini ve bu sebepten ötürü minox'u ana tedavi olarak değil de takviye amaçlı ve düzensiz olarak/ara vererek kullanmak gerektiğini de yeri gelmişken belirtmiş olalım.
    Konu saçmasaç tarafından (25.03.2016 Saat 01:36 ) değiştirilmiştir.
    Saf Spirolacton + Dermapen

pejocu
    Guest
    minox 1 yıl sonra etkisini kaybetsin istersen proscarı kutuyla iç yeşil çay iç heryerden androjenleri bloke et minox sürdüğün zaman 2 3 gün içinde yine aşırı dökme yapıyor bu ilaç belli bir süreden sonra damarlarda hasar yapıyormuş ve belli bi süreden sonra damarları büzüştürüp kan akışını engelliyormuş ve saç kökleride kansız kalıp beslenemiyormuş 4 sene önce bir siteden okuduğum birşey tekrar bulamam kesin böyle demiyorum ama mantıklı yada buna benzer bişey bence androjenler değil

SaçımınDoktoru Üyesi Yalova22 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    Istanbul/Yalova
    Güzel makale. Teşekkür ederiz. Minoxidil her halükarda saçları canlandırır korur. Bende Minoxidili masum olduğunu düşünüyorum.

Ancak, dökülme tipi genetik ise hiç şansımız yok Ne yaparsak yapalım asla güzel saçlarımız olmayacak . Belki biraz görüntüyü toparlayabiliriz, ama bundan fazlası değil.

Ben bundan dolayıda üzgünüm :/

Buna vücutta reseptörlerde meydana gelen downregülasyonun neden olduğunu düşünüyorum,sonuç olarak ilaç etken maddesi zamanla etkisini kaybediyor.Bu minoksidilin tam olarak etki mekanizması belirlenmeli çünkü reseptöre bağlı etki yapıyormuş gibi bir durum var ortada,sadece potasyum kanalıyla açıklanamaz çünkü kanallarda downregülasyon olmuyor.
    Tabi sakaldaki etkisi de zamanla azalabilir ancak sakalın dökülmesine neden olan bir faktör olmadığından farkedilmez.

Bazı kalp ilaçlarına karşı refleks taşikardi olduğu gibi buna karşı da refleks vazokonstrüksiyon olabilir belki şimdi aklıma geldi.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Alıntı Yalova22 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel makale. Teşekkür ederiz. Minoxidil her halükarda saçları canlandırır korur. Bende Minoxidili masum olduğunu düşünüyorum.

Ancak, dökülme tipi genetik ise hiç şansımız yok Ne yaparsak yapalım asla güzel saçlarımız olmayacak . Belki biraz görüntüyü toparlayabiliriz, ama bundan fazlası değil.

Ben bundan dolayıda üzgünüm :/
    ne yaparsak yapalım güzel saçlarımız olmayacaksa burda durmanın hiçbir kimse açısından bir anlamı olduğunu düşünmüyorum toparlıyabiliriz bundan fazlası değil diyorsunuz sitedeki onca sonucu gözden kaçırmış olmalısınız
    33 mg Ru 58841 - Sabah

Minoksidil 1,6ml günde - Sabah-Akşam

5000 mcg biotin - Günde tek tablet

SaçımınDoktoru Üyesi
    Konunuzu okudum minoksidil etkisini kaybetmiyor hocam zaten çıkan zayıf saçlarınız hep birlikde dökülüyor, minoksidil zaten tam anlamıyla güçlü bir saç çıkartamıyor ve burda saçları dökülenlerin aynı şekildede geri çıkıyor forumda bir sürü örnek var bu konu hakkında. Minoksidil güçlü bir takviye olabileceğini herkes anladı bence aralıklarla uzun aralıklarla bir şok cihazı olarak kullanmak hem döngüyü ''0''lar. hemde güzel bir destek olur, Ama inşAllah ben hiç bulaşmam onu kullanırsamda şok cihazı gibi kullanmak en doğrusu bence..
    33 mg Ru 58841 - Sabah

Alıntı interlove Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    ne yaparsak yapalım güzel saçlarımız olmayacaksa burda durmanın hiçbir kimse açısından bir anlamı olduğunu düşünmüyorum toparlıyabiliriz bundan fazlası değil diyorsunuz sitedeki onca sonucu gözden kaçırmış olmalısınız
    Güzel saç/Sık saç sahibi olmak başka, saç sahibi olup kel olmamak başka... Sanırım buradaki herkesin derdi "saç sahibi" olmak ve kellik kategorisine girmemek. Yoksa isterseniz en kaliteli ekimi bile yaptırsak bir Burak Özçivit saçlarına sahip olamayacağımız aşikar.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Alıntı W.S.10 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Güzel saç/Sık saç sahibi olmak başka, saç sahibi olup kel olmamak başka... Sanırım buradaki herkesin derdi "saç sahibi" olmak ve kellik kategorisine girmemek. Yoksa isterseniz en kaliteli ekimi bile yaptırsak bir Burak Özçivit saçlarına sahip olamayacağımız aşikar.
    Şimdi burada dökülmenin başındaki insanları düşünelim hiçbirisi saçlarının dökülmesini istemez, Ama saç dökülmesi ilerlemişs nw6-7 olmuş insanlarda saç sahibi olmak ilk öncelik olur.
    33 mg Ru 58841 - Sabah

Alıntı interlove Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Konunuzu okudum minoksidil etkisini kaybetmiyor hocam zaten çıkan zayıf saçlarınız hep birlikde dökülüyor, minoksidil zaten tam anlamıyla güçlü bir saç çıkartamıyor ve burda saçları dökülenlerin aynı şekildede geri çıkıyor forumda bir sürü örnek var bu konu hakkında. Minoksidil güçlü bir takviye olabileceğini herkes anladı bence aralıklarla uzun aralıklarla bir şok cihazı olarak kullanmak hem döngüyü ''0''lar. hemde güzel bir destek olur, Ama inşAllah ben hiç bulaşmam onu kullanırsamda şok cihazı gibi kullanmak en doğrusu bence..
    Minox etkisini kaybediyor demedim hocam, androjen baskısından ötürü saçlar dökülmeye başlayınca biz minox'un etkisini kaybettiğini zannediyoruz dedim. Tabi bu noktada minox'a karşı tolerans geliştirme gibi bir ihtimalden bahsedildiğini de hatırdan çıkarmamak gerek. Bu sebepten ötürü minox kullanımı hususunda en yararlı kullanım şekli, sizin bahsettiğiniz gibi ana tedavi olarak değil de, takviye amaçlı ve ara ara kullanmak. Bu hususta size katılıyorum.
    Konu saçmasaç tarafından (24.03.2016 Saat 19:21 ) değiştirilmiştir.
    Saf Spirolacton + Dermapen

Sayfa 1/5 123 ... SonSon