42 sonuçtan 41 ile 42 arası

Konu: Döngü Yaşayan Kişilerde Asıl Suçlu Minoxidil midir?

Threaded View

Döngü Yaşayan Kişilerde Asıl Suçlu Minoxidil midir?

Forumda minoxil konusunun açıldığı her ortamda döngü meselesi ve bu husustaki kaygılar mutlaka dile getiriliyor. Fakat bu mevzu ile alakalı asıl husus gözden kaçırılıyor. Döngüye gerçekten sebep olan minoxidil maddesi midir? Bu madde dost mudur yoksa düşman mı?

Bu sorunun cevabını kendi yaşadığım tecrübe ile izah etmeye çalışayım.

Sakallarımın seyrekliğinden ötürü, iki yıldır, saçıma uyguladığım minoxtan parmağımda arta kalanı sakallarıma sürmekteyim. Ve bu iki yıl zarfında sakallarımın her geçen gün daha da kalınlaştığını ve boş olan yerlerin sakalla dolduğunu sevinerek ifade etmeliyim. Minox sakallarımda hiçbir zaman etkisini azaltmadı ve bu süre zarfında yüzüm sakalla doldu. Sakallarımda ne dökülme yaşadım nede döngü gibi bir durumla karşılaştım. Hala da kullanmaya devam ediyorum. Peki saçlarımda neler oldu?

Tabi ki herkesin yaşadığı hazin son beni de yakaladı ve sakallarımı gürleştirerek hevesimi ve azmimi arttıran minox, saçlarımda birinci yılın ardından etkisini kaybedip bana verdiklerini geri almaya başladı. Bu durum akla doğal olarak şu soruyu getiriyor. Ne oluyor da aynı madde yüzde sakal fışkırtırken, saçlarda aynı etkiyi göstermiyor?

Bu noktayı izah etmeye çalışan bir çok teori var fakat en temelde burada da asıl problemin androjenler olduğu ortada. Minox zamanla androjenlerin saldırısı karşısında yenik düşüyor ve saçlar tekrar yıkıma başlıyor. Minox sayesinde çıkan saçlarda -androjenlerden ötürü- etkinin azalması ve tamamen kaybolması sonucu, hızlı bir şekilde dökülüyor ve bizler minox'un dökülmemesi gereken saçlarımızı döktüğünü zannediyoruz. Sonra minox'u düşman ilan edip yaygarayı basıyoruz. Oysa bu saçlar zaten androjen saldırısından ötürü ha döküldü ha dökülecek, o güne kadar minox sayesinde kafamızda durmakta.

Dolayısıyla minox karşısında aşırı ön yargılı olmak ve -androjenlerin etkisini göz ardı ederek- bütün suçu minox'a yıkmak doğru değil. Ben güçlü antiandrojenlerle bu durumun oluşmasının engelleneceğini düşünüyorum. Her mevzu da olduğu gibi bu mevzuda da bir takım istisnalar olabileceğinin farkındayım, fakat genel olarak bilinçli bir antiandrojen takviyesi ile bu işin üstesinden gelinebilineceğine inanıyorum.

Not: Minox'a karşı tolerans geliştirme gibi bir ihtimalden bahsedildiğini ve bu sebepten ötürü minox'u ana tedavi olarak değil de takviye amaçlı ve düzensiz olarak/ara vererek kullanmak gerektiğini de yeri gelmişken belirtmiş olalım.
    Konu saçmasaç tarafından (25.03.2016 Saat 01:36 ) değiştirilmiştir.
    Saf Spirolacton + Dermapen