Olaya farklı bir alternatif yaklaşım da yapabiliriz. Biliyorsunuz finasterid steroid vb. total testosteron miktarını artıran etkenlerin östrojeni de artırmasının sebebi aromataz enzimidir özellikle yağ dokuda bulunur.Testosteron'un östrojen'e dönüşümünü katalizler.Yani testosteron miktarı arttığında bu enzimin substratı arttığı için haliyle ürünü olan östrojen de artıyor ve bu östrojen de bahsettiğimiz yan etkilere sebep oluyor.Diyeceğim o ki,aromatazı inhibe etmek de bir başka alternatifimiz olabilir tabi önce iyi bi araştırmak gerekli ben surda bi gedik açayım sadece
En basitinden,yağ dokusunda bulunan bir enzim olması üstünden gidersek;düzenli spor yapan ve yağ dokusu az olan kişilerde bu enzimin aktivitesinin daha az olacağı çıkarımını yapıp spora bir yeşil ışık yakalım en masumundan
Çinko'nun aromataz enzimi inhibe ettiği iddaaları var , araştırmak lazım.Kabak çekirdeğinde hem cucurbitacin isimli 5AR inhibesi yapan bi madde var hem de tam bi çinko deposu.Yani tam 12 den vurabilir hedefi ama ben yine de çok kullanımının yan etki yapacağını düşünüyorum şu anda günlük 1 avuç çiğ kabak çekirdeği tüketirim kafi geliyor.
Üzüm çekirdeğinin aromataz inhibitörü olduğunu da duydum ama bu çok havada bi bilgi olabilir hakkında pek bi şey bulamadım üstünkörü bi baktım internete.
Daha çok şey bulabiliriz bu konu hakkında araştırmak lazım.Kaldı ki ben bu işi biraz daha doğal gıda takviyeleriyle yapmak isterim hap dediğimiz şey tedavi amaçlı olduğu için etkisi de yan etkisi de büyük oluyor doğal ürünler ise daha çok mevcut sağlığı koruyucu gözüyle bakabiliriz.Etkisi tabi daha az olur ama yan etkisi de (dozajı abartmadıkça) az olur.