PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : bir sorum var 30 dan sonra kellik

Bushido
02.09.2017, 17:54
Merhabalar öncelikle sorum şu 30 yaşından önce saçlarında açılma alın çizgisinde ve şakak bölgelerinde gerileme olmayan bir kişinin 30 undan sonra saçlarını kaybetme durumu ile hiç karşılaştınız mı ?

Kendimden örnek vericem benim babam 60 yaşında halen gayet ideal saçları var abim 33 yaşında onun da öyle ben 30 yaşındayım benimde saçlarımda açılma vs yok sadece günlük dökülmeler oluyor bu bazen 3-4 oluyor bazen 10-20 bazen 30 a kadar bile çıkabiliyor.

Son 4-5 aydır saçlarımı yıkarken her elime gelen saç tanesi ile büyük bir depresyona sürükleniyorum moralim bozuluyor hayata iyi yaklaşamıyorum. Sizce saçlarımın bu yaştan sonra aşırı bi şekilde dökülme ihtimali varmıdır ?

Ben bu konuda çok fazla araştırma yapmadım ama internetten birçok ünlünün vs gençlik resimlerine baktığımda saçı 20-25 yaşları arası neyse o çizgide devam ettiğini gördüm minyatürleşme ve hacim olarak azalma oluyor ama kellik görünmüyor gibi geldi bana tabi ani büyük stres ve depresyon durumları hariç bu konudaki düşünceleriniz nedir ?

Son olarak aile yapımdan bahsetmem gerekirse
Babam - 65 yaşında saçları var
Abim - 33 yaşında saçları gayet iyi durumda
Amcam - saçları iyi durumda
Dedem - 80 yaşında onun da 60-70 de baya saçları vardı
Dayım anne tarafından - Kel (18 kuzenim var 7 teyzem var kuzenlerimden sadece 1 tanesi kel onun da babası kel)

Aklıma gelen kişiler bunlar ayrıca genetik saç durumu babadan geliyor bildiğim kadarıyla bu bilgide doğrumudur ? Babamın saçı neyse benimkide o olcaktır değil mi ileride babamın gençlik resimlerinde ki saç rengi ile benimki aynı saç yapısı da aynı ben kumralım oda öyleymiş gençken şuan siyah ve beyaz saçları benimde öyle olacak mı ?

Kısacası tekrardan 30 yaşına kadar ideal normal ve sıradan saçlarla yaşıyan bir insanın 30 undan sonra çok büyük ekstrem durumlar olmadan saçlarını kaybetme ihtimali varmıdır ?

Son olarak şuan saçlarım olmasına karşın saçlarımın dökülmesi beni çok korkutuyor yaşı genç olup ya da benimle aynı yaşlarda olup bu sorunları yaşıyanları çok iyi anlıyorum Allah kolaylık versin çok zor bir durum.

kabuto
02.09.2017, 20:40
Merhabalar öncelikle sorum şu 30 yaşından önce saçlarında açılma alın çizgisinde ve şakak bölgelerinde gerileme olmayan bir kişinin 30 undan sonra saçlarını kaybetme durumu ile hiç karşılaştınız mı ?

Kendimden örnek vericem benim babam 60 yaşında halen gayet ideal saçları var abim 33 yaşında onun da öyle ben 30 yaşındayım benimde saçlarımda açılma vs yok sadece günlük dökülmeler oluyor bu bazen 3-4 oluyor bazen 10-20 bazen 30 a kadar bile çıkabiliyor.

Son 4-5 aydır saçlarımı yıkarken her elime gelen saç tanesi ile büyük bir depresyona sürükleniyorum moralim bozuluyor hayata iyi yaklaşamıyorum. Sizce saçlarımın bu yaştan sonra aşırı bi şekilde dökülme ihtimali varmıdır ?

Ben bu konuda çok fazla araştırma yapmadım ama internetten birçok ünlünün vs gençlik resimlerine baktığımda saçı 20-25 yaşları arası neyse o çizgide devam ettiğini gördüm minyatürleşme ve hacim olarak azalma oluyor ama kellik görünmüyor gibi geldi bana tabi ani büyük stres ve depresyon durumları hariç bu konudaki düşünceleriniz nedir ?

Son olarak aile yapımdan bahsetmem gerekirse
Babam - 65 yaşında saçları var
Abim - 33 yaşında saçları gayet iyi durumda
Amcam - saçları iyi durumda
Dedem - 80 yaşında onun da 60-70 de baya saçları vardı
Dayım anne tarafından - Kel (18 kuzenim var 7 teyzem var kuzenlerimden sadece 1 tanesi kel onun da babası kel)

Aklıma gelen kişiler bunlar ayrıca genetik saç durumu babadan geliyor bildiğim kadarıyla bu bilgide doğrumudur ? Babamın saçı neyse benimkide o olcaktır değil mi ileride babamın gençlik resimlerinde ki saç rengi ile benimki aynı saç yapısı da aynı ben kumralım oda öyleymiş gençken şuan siyah ve beyaz saçları benimde öyle olacak mı ?

Kısacası tekrardan 30 yaşına kadar ideal normal ve sıradan saçlarla yaşıyan bir insanın 30 undan sonra çok büyük ekstrem durumlar olmadan saçlarını kaybetme ihtimali varmıdır ?

Son olarak şuan saçlarım olmasına karşın saçlarımın dökülmesi beni çok korkutuyor yaşı genç olup ya da benimle aynı yaşlarda olup bu sorunları yaşıyanları çok iyi anlıyorum Allah kolaylık versin çok zor bir durum.

Hocam mesela babamın saçlar 35 gibi gitmeye başlamış baba tarafı herkes saçlı, anne tarafında sadece dayısı kel imiş şu an kendisi de NW4 gibi, yani babadan kesin geçtiğini söyleyemezsin hatta X kromozomunun rolünün daha büyük olduğu söyleniyor. Cüneyt Arkın'ın babasının da saçları yok ama adamın tek teli bile dökülmemiş şu yaşına kadar yani biraz da şans faktörü mevcut. Ayrıca günde 50-150 tel normal kabul ediliyor kafanıza takmayın.

loser32
02.09.2017, 23:17
babadan gelseydi ben bu sitede olmazdım :D Benim baba hala gür saçlı benden çok saçı var.Dayımların biri benden 2 yaş diğeri benden 5 yaş büyük neredeyse dökülme tiplerimiz aynı yani bende anne tarafından geliyor.Açılma farkettiğiniz anda özellikle şakak ve tepelere dikkat edin açılmaya başladığını hissettiğiniz anda tedavilere başlayın.Şanslısınız beni daha 19 yaşında vurdu sitede benden küçüklerde var.Keşke 30 umda vursaydı diyorum bende en azından o yaşa kadar çoktan aile babası olurum muhtemelen :D

sorunvar
03.09.2017, 01:51
30 undasın saclarının olduguna dua et.burdaki cogu kişinin 25'e bile gelmeden yanları acılıp gidiyo.

Fatih
03.09.2017, 10:04
Benim babamın 30-35 arası efsane dökülüyor. 30 yaşına kadar cüneyt arkın gibi saç varmış.

Kelcocuk
03.09.2017, 13:12
30 undasın saclarının olduguna dua et.burdaki cogu kişinin 25'e bile gelmeden yanları acılıp gidiyo.

18ime gelmeden olan bile var mesela ben şu genetik işi çok karmaşık kendimden örnek vereyim dayılarım resmen bonus kafa 5 dayım var hepsi kıvırcık hepsi gür amcam kel babamda öyle misal ben doğarken saç tipimi dayılarımdan almışım ama sonra 6 7 yaşımdayken saç tipim ince telli oldu

Bushido
03.09.2017, 15:02
Benim şuan şakak ve ön saç çizgim 17 yaşımda ne durumdaysa 30 yaşımda da aynı saç yoğunluğumda tabiki bir düşüş var ama tepe bölgelerinde ya da başka bölgelerde açılma vs yok. Benim bahsettiğim şey ise çok daha farklı

Misal ben 18-20 li yaşlarda birinin saçlarına baktığımda özellikle şakak ve alın bölgesinden 25-30 yaşına kadar saçlarının gideceğini tahmin edebiliyorum çünkü bu 20 yaşından sonra net bi şekilde belli oluyor. Benim sorduğum şey bi insan kel kalacaksa saçlarında açılma olacaksa zaten bu 20 yaşından sonra belli olmaz mı ? 30 yaşına kadar ideal bi saç çizgisi ile gelmiş bi insanın ideal bi saç yoğunluğunda olan bi insanın saçlarının 30 dan sonra ekstrem şeyler hariç yoğun stres vs hariç kaybedilmesi mümkün mü?

Bana bunu söylerseniz sevinirim burdaki çoğu kişiye bakıyorum saçlarım 25 imden sonra gitti diyenler var bir kişi gördüm 30dan sonra dökülmeye başladı diyen ama 30 dan öncede saç durumu zaten pekte ideal seviyede değilmiş ki. Saç kendini 25 yaşına kadar zaten bariz bi şekilde belli etmez mi ?

nofear515
03.09.2017, 22:56
24 yaşındayım önlerde hiç saç kalmadı nerdese,babamın benim yaşımda önlerde saçı varmış gene ama onunda 30lu yaşlarda hiç kalmamış,dayılar zaten sırma saçlı,bir tek babam kel sülalede,belli olmuyor amcalarından bile alabilirsin ölmüş gitmiş akrabalarından bile kel kalabiliyorsun,ve bu süreç çok hızlıda ilerleyebiliyor,1 2 senede kel kalan çok tanıdığım var

DoktorCan
03.09.2017, 23:30
%90 dayıdan gelir saç genleri... eğer babanız da kel olsa inanın 30 u göremezdiniz bile. Eskiler ne iyi bilirmiş; oğlan dayıya kız halaya diye

Muzdarip
04.09.2017, 14:55
%90 dayıdan gelir saç genleri... eğer babanız da kel olsa inanın 30 u göremezdiniz bile. Eskiler ne iyi bilirmiş; oğlan dayıya kız halaya diye

Alakası yok gökhan anne tarafının 7 kat soyunu biliyorum nerdeyse hepsinin ölürken bile saçları gür

Name
04.09.2017, 15:05
Hiçbir dayıda veya amcada hatta babada olmasa bile taşıyıcılık yoluyla geçebilir bunları çok düşünmemek lazım. Kişi kendini baz almalı, dökülmeniz varsa tedaviye odaklanın bence.

Bushido
04.09.2017, 15:33
Bana sunu diyebilcek olan var mi burda 30 yasima kadar gunluk dokulen sacim 20 yi gecmiyordu saclarimda hicbir seyrelme yoktu 30 yasima kadar hic sac sorunu yasamadim sakak cizgim ideal seviyedeydi sac yogunlugumda. Ama 30 umdan sonra sac dokulmelerim fazlasiyla artti gunluk 150-200 e yakin sac dokulmesi oldu ve artik kel kaldim diyen biri var mi hic aranizda ? Babanizdan amcanizdan ornek olarak degil kendinizden ornek olarak vermenizi istiyorum cunku bunu belki de onlar 25 yasinda yasamaya baslamistir ama umursamamistir 30 olunca 30 a geldik oldu demislerdir.

Ben bi saat once dusa girdim elime gelen sac sayisi 2-3 tel falandi dusta. Hayatim boyunca elimi dusta sacima attigimda 5-10 tel sacin ayni anda sacima geldigini hatirlamiyorum.
Saydigimda bazen gun icinde kafami lavaboya egip sacimla oynadigimda maksimum 4-5 tel sac geliyor lavaboya ikinci kez yaptigimda ise hic gelmiyor bazen bu 10-20 tel ide bulabiliyor.

Ben isin genetik mevzusunda degilim ben isin yaş Mevzusundayim

kabuto
04.09.2017, 16:06
Alakası yok gökhan anne tarafının 7 kat soyunu biliyorum nerdeyse hepsinin ölürken bile saçları gür

Hocam kelliğe yol açan en fazla gen bölgesi X kromozomundaymış.

ultaran38
04.09.2017, 20:36
genlerin dayıdan gelmesi eksik bir bilginin sonucudur. anne üzerinden dedenin genlerinden gelir. ancak bu gen aktarımı ile illa bizim de kel olacağımız anlamına gelmiyor.

Odin
04.09.2017, 23:59
30 yaşına kadar saçlarında minyatürleşme, incelme, dökülme yoksa bu, saçlarının güçlü olduğu anlamına gelir. Çünkü erkek tipi saç dökülmesi en geç 25 yaşında kendini gösteriyor. 35 yaşına kadar devam ediyor. 30 yaşına kadar dökülmeyen saç durup dururken dökülmez. Belli sebepleri vardır; stres, aşırı yetersiz beslenme, hastalık, ilaç kullanımı, cilt ve saç hastalıkları vs. Ama bu erkek tipi saç dökülmesi değildir. Bunun yanında erkek tipi saç dökülmesi farklı düzeylerde olabilir; hafif geçiren ya da agresif geçiren de var. Ben 31 yaşındayım. Saçlarım hala var, şekil alıyor, uzatabiliyorum. Ama bu erkek tipi saç dökülmesi yaşamadığım anlamına gelmiyor. Çünkü 18 yaşımdan itibaren belirgin bir saç kaybım var. Dökülecek saç 7 yaşında bile bellidir. Saçın yapısından anlaşılabilir. Örnek vermek gerekirse şakakların alt tarafına doğru saçlar diğer saçlara oranla daha inceyse bu ilerde yüksek olasılıkla dökülme olacaktır. Dökülmeyecek saçların en önemli özelliği ense saçı ile üst bölge arasında saç kalitesi arasında bir farklılık olmamasıdır. Saçlar arasında saç kalitesi farkı varsa dökülme muhakkak gerçekleşiyor. Ama tecrübelerime göre 30 yaşına kadar dökülme yaşamayan sonraki süreçte dökülme yaşamaz. Senin yaşadığın algıda seçiciliktir. Her insanda olan dökülme sayısını algıların değiştiği için farkına varmadan seçiyor. Ve sen de bunu son zamanlarda artma oldu şeklinde yorumluyorsun.

kabuto
05.09.2017, 07:51
Bana sunu diyebilcek olan var mi burda 30 yasima kadar gunluk dokulen sacim 20 yi gecmiyordu saclarimda hicbir seyrelme yoktu 30 yasima kadar hic sac sorunu yasamadim sakak cizgim ideal seviyedeydi sac yogunlugumda. Ama 30 umdan sonra sac dokulmelerim fazlasiyla artti gunluk 150-200 e yakin sac dokulmesi oldu ve artik kel kaldim diyen biri var mi hic aranizda ? Babanizdan amcanizdan ornek olarak degil kendinizden ornek olarak vermenizi istiyorum cunku bunu belki de onlar 25 yasinda yasamaya baslamistir ama umursamamistir 30 olunca 30 a geldik oldu demislerdir.

Ben bi saat once dusa girdim elime gelen sac sayisi 2-3 tel falandi dusta. Hayatim boyunca elimi dusta sacima attigimda 5-10 tel sacin ayni anda sacima geldigini hatirlamiyorum.
Saydigimda bazen gun icinde kafami lavaboya egip sacimla oynadigimda maksimum 4-5 tel sac geliyor lavaboya ikinci kez yaptigimda ise hic gelmiyor bazen bu 10-20 tel ide bulabiliyor.

Ben isin genetik mevzusunda degilim ben isin yaş Mevzusundayim

Önemli olan kaç tel saç döküldüğü değil kaç telin kendini yenlieyip geri çıkabilmesidir, günde 1 tel dökülse bile saç kendini yenileyemiyorsa kel kalırsınız

Bushido
05.09.2017, 14:31
Hocam iste bende bunu diyorum
Dokulecek sac zaten 18-25 yas arasi kendini her sekilde belli ediyor 30 una kadar gelmis bi sac 30 dan sonra kolay kolay agresif dokulme yasamaz yasasa bile bu buyuk bi stres saglik sorunu vs den sebep olur.
Tesekkur ederim benim icin gayet yeterli bir cevap oldu

tarun
05.09.2017, 21:37
40 kadar saçlarım iyidi ,annemi hastalığı sonrasında kaybı beni mahvetti saçlarım hızla döküldü
hiç aklıma gelmezdi bu yaştan sonra saçımın bu kadar döküleceği ama oluyormuş işte

scofield
05.09.2017, 23:38
babamın tepesi 40 ından sonra gitti,şener şen in 50 sinden sonra gitti saç her yaşta gider

kabuto
06.09.2017, 19:34
30 yaşına kadar saçlarında minyatürleşme, incelme, dökülme yoksa bu, saçlarının güçlü olduğu anlamına gelir. Çünkü erkek tipi saç dökülmesi en geç 25 yaşında kendini gösteriyor. 35 yaşına kadar devam ediyor. 30 yaşına kadar dökülmeyen saç durup dururken dökülmez. Belli sebepleri vardır; stres, aşırı yetersiz beslenme, hastalık, ilaç kullanımı, cilt ve saç hastalıkları vs. Ama bu erkek tipi saç dökülmesi değildir. Bunun yanında erkek tipi saç dökülmesi farklı düzeylerde olabilir; hafif geçiren ya da agresif geçiren de var. Ben 31 yaşındayım. Saçlarım hala var, şekil alıyor, uzatabiliyorum. Ama bu erkek tipi saç dökülmesi yaşamadığım anlamına gelmiyor. Çünkü 18 yaşımdan itibaren belirgin bir saç kaybım var. Dökülecek saç 7 yaşında bile bellidir. Saçın yapısından anlaşılabilir. Örnek vermek gerekirse şakakların alt tarafına doğru saçlar diğer saçlara oranla daha inceyse bu ilerde yüksek olasılıkla dökülme olacaktır. Dökülmeyecek saçların en önemli özelliği ense saçı ile üst bölge arasında saç kalitesi arasında bir farklılık olmamasıdır. Saçlar arasında saç kalitesi farkı varsa dökülme muhakkak gerçekleşiyor. Ama tecrübelerime göre 30 yaşına kadar dökülme yaşamayan sonraki süreçte dökülme yaşamaz. Senin yaşadığın algıda seçiciliktir. Her insanda olan dökülme sayısını algıların değiştiği için farkına varmadan seçiyor. Ve sen de bunu son zamanlarda artma oldu şeklinde yorumluyorsun.

Bu kanıya nereden vardınız acaba ? Babamın saçları çok kalın ve gürmüş eskiden saç çizgisi de aşağıdaymış 35ten sonra saçları gitmiş. Büyükbabamın saçları ise şu senede bile babamınkinin 100 katı sadece beyazladı, ince telli bir saç yapısı var. Millet boşuna kel kalır mıyım diye genetik test yaptırmıyor, bu kadar basite indirgemeyin.

Invincible
06.09.2017, 22:50
Yanış hatırlamıyorsam 3 dönem var saç dökülmesinin şiddetlendiği. 20'lerin başı, 35'ler ve 50'ler.