PDA

Orijinalini görmek için tıklayınız : Saçları Belirli Bir Yapıda Cımbızlamak Saç Büyümesini 5 Kat Artırıyor

Denizz
31.10.2015, 21:56
Merhaba arkadaşlar, son 1 aydır saç dökülmem arttığı için nette dolaşırken bu siteyi buldum. Daha önce gördüğüm bir haberi sizle paylaşmak istedim, haber aşağıdadır.

Kısacası farelerde kılları belirli yönde ve yakın aralıklarla cımbızlamanın 450 ila 1300 yeni kılın çıkardığı büyük geri dönüşüme tanık olmuşlar. Bu yöntemi ben sakallarımda denedim. Seyrek ve bazı bölgeler boşluktu. Bunun için yüz için olan epilatörlerden vardı evde onu sakallarımın yanağımın üst tarafına doğru olan kısımlarına ve boşluk olan yerlere uyguladım. 5 aydır 2-3 haftada bir uyguluyorum. Hergün yapamıyorum çünkü kıl kökten alındığı için uzaması 2-3 haftayı buluyor.

Sonuç ise muazzam. Minoxil kullanırken bile bu etki olmamıştı bırakınca da eski haline dönmüştü. Şimdi bu yöntemle çıkardığım kıllar gayet kalın ve siyah. Epilatörle almayı bıraktığım zaman geri dönüş olur mu minoxil gibi bilmiyorum. Ama 3 haftada bir yapıldığı için birazcık acıtsa da zahmetsiz ve yan etkisi sıfır olan bir yöntem.

Bu yöntemi saçlarımda da denemek isterdim ama o zaman sanırım bir 6 ay kadar kel kalmayı göze almam gerek sonuçta kıllar kökten alınınca geç uzuyor ve uzayınca hemen uygulamayı tekrar yapmak gerekiyor. Belki denemek isteyen olabilir. Yardımım dokunursa sevinirim. Haber ise aşağıda.

Hiç kimse saçlarını kaybetmeyi istemez, fakat acı gerçek şu ki bazılarımız kel kalacak. Ancak ufukta “bu bazılarımızı” sevindirecek mutlu haberler gözüküyor.

University of Southern California (USC)’dan araştırmacıların yaptığı yeni bir çalışma; birbirine çok yakın olan saç tellerini belli bir paternde cımbızlamanın şaşırtıcı bir şekilde yeniden büyüme sonrasında saç yoğunluğunun arttığını ortaya koydu.

Araştırma ekibinin farelerde yaptığı deneyde; farenin arka bölgesinden belli bir düzen ve yoğunluk içerisinde tek tek 200 kıl dikkatli bir şekilde çekildi (yolundu). Deney sonucunda; bu cımbızlamanın; aynı bölgede yaklaşık 5 kat artan bir yoğunlukla 1200 civarında yeni saç büyümesini tetiklediği görüldü.

Henüz daha başındayken, araştırmacılar; Cell ‘de yayınlanan bulgularında yöntemlerinin kellik ya da saçkıran tedavisinde yeni bir yol olacağını söylüyorlar.

Daha önce yapılan araştırmalar, erkeklerin %50’ye yakınının 40-49 yaşları arasında kelliğin değişik formlarını yaşadıklarını gösteriyor. Androjenik alopesi olarak bilinen erkeklerin kellik dokusu İngiltere’deki 6.5 milyon erkeğin ve ABD’de 35 milyondan fazla erkeğin maruz kaldığı bir durum.

Peki, nasıl oluyor da bir saç telinin yolunması 5 katı saçın büyümesine sebep oluyor?

Araştırmacılar, saçların yolunmasının sebep olduğu travmanın bir bağışık tepkisini tetiklediğini söylüyor. Foliküller; coşturucu protein salgısı aracılığıyla bir tür acı verici sinyal gönderir. Bu sinyaller bağışıklık hücrelerini acı bölgesine hücum etmeleri için uyarır.

Araştırmacılar bu durumu şöyle izah ediyorlar; bu bağışıklık hücreleri; folikülün çekildiği sinyallere ve çevredeki foliküllere cevap olarak “şimdi yeni saçın büyüme zamanı” mesajını taşıyan bir molekül salgılarlar.

Makalenin yazarlarından Phillip Murray; acı çekildiğinde saçların nasıl iletişim kurduğunu anlamaya yönelik bir keşifte bulunduklarını söylüyor.

İlginç bir şekilde, saçın yeniden oluşumu büyük oranda cımbızlama bölgesine bağlı. Ekip farenin arka kısmındaki bölgeden 200 kılı 6 mm’yi aşan bir çaptaki genişlikte çektiklerinde, herhangi bir büyümenin olmadığını gözlemlediler.

Ekip aynı işlemi 3-5 mm çapındaki dairesel bölgede kılları tek tek çekerek uyguladıklarında, 450 ila 1300 yeni kılın çıktığı büyük geri dönüşüme tanık oldular. Bazı durumlarda, bu yeni kılların cımbızlanan (yolunan) bölgenin dışında da çıktığı görüldü.

Araştırmacılar, saç foliküllerinin basitçe tek tek çekilmeye cevap oluşturmadığına, ancak birbirleri arasında iletişim kurduklarına ve gerekli olan bağışıklık tepkisinin düzeyi hakkında etkin bir grup kararı verdiklerine inanıyorlar.

Eğer foliküller birbirlerinden çok uzaksalar, grup olarak kolektif bir şekilde sinyal alamıyorlar. Dolayısıyla da bağışıklık tepkisi oluşmuyor ve saç büyümesi meydana gelmiyor. Fakat, birbirine çok yakın olan saçlar cımbızlanırsa, foliküller güçlü bir bağışıklık tepkisi için koordine olup beraberce çalışabiliyorlar ve çokça yeni saçın büyümesini tetikliyorlar.

Çalışmanın öncülerinden USC ‘den gelişim biyoloğu Cheng-Ming Chuong; sonuçların canlandırıcı ilaç alanında geliştirici olabileceğini söylüyor.

Ekip, henüz bu yöntemin kellik tedavisinde nasıl kullanılabileceğine dair bir taslak çizmediler, ancak mümkün gözüküyor. Bekleyip görelim.

Kaynak : Saçları Belirli Bir Yapıda Cımbızlamak Saç Büyümesini 5 Kat Artırıyor » BilimFili.com | Bilimsel Bilgi Kaynağı (http://bilimfili.com/saclari-belirli-bir-yapida-cimbizlamak-sac-buyumesini-5-kat-artiriyor/)

Denizz
08.11.2015, 22:58
Var olan kılın kalınlaştığı ya da daha hızlı büyüdüğü söylenmiyor, yeni kılın çıktığı söyleniyor, bence güzel bir gelişme, kimsenin yorum yapmaması şaşırtıcı.

piranha
08.11.2015, 23:14
Prevalence of male pattern hair loss in 18-49 year old men. - PubMed - NCBI (http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/9865198) 98de yapılmış bir çalışma, kanıt istense gösteremem sanırım ama vücut kıllarında yolunca vs geri çıkışta bir artış oluyor diye biliyorum ben de fakat mesele saça gelince şahsen bunun işe yarayacagını sanmıyorum zaten dhtden pgd2den darbeyi yemiş saça bir de fiziksel hasar vermek mantıklı gelmiyor paylaştıgınız kaynakta "molekül" denilmiş çalışmanın yapıldıgı zamana bakarak dermarollingle elde edilebilen WNT'ye refer ediliyor diye düşünüyorum sonuç olarak saçlarınızı yolmayın bir araştırmayla paylaşımınız için teşekkürler :)

Denizz
09.11.2015, 00:59
Attığınız linkte saç yolunması ile ilgili bir şey görmedim. Saça yararı olmaz konusunda aynı fikirde değilim sizle, çünkü paylaştığım linkte şöyle diyor:

Araştırmacılar, saçların yolunmasının sebep olduğu travmanın bir bağışık tepkisini tetiklediğini söylüyor. Foliküller; coşturucu protein salgısı aracılığıyla bir tür acı verici sinyal gönderir. Bu sinyaller bağışıklık hücrelerini acı bölgesine hücum etmeleri için uyarır.Birbirine çok yakın olan saçlar cımbızlanırsa, foliküller güçlü bir bağışıklık tepkisi için koordine olup beraberce çalışabiliyorlar ve çokça yeni saçın büyümesini tetikliyorlar.

Araştırmacılar bu durumu şöyle izah ediyorlar; bu bağışıklık hücreleri; folikülün çekildiği sinyallere ve çevredeki foliküllere cevap olarak “şimdi yeni saçın büyüme zamanı” mesajını taşıyan bir molekül salgılarlar.

piranha
09.11.2015, 01:23
Attığınız linkte saç yolunması ile ilgili bir şey görmedim. Saça yararı olmaz konusunda aynı fikirde değilim sizle, çünkü paylaştığım linkte şöyle diyor:

Araştırmacılar, saçların yolunmasının sebep olduğu travmanın bir bağışık tepkisini tetiklediğini söylüyor. Foliküller; coşturucu protein salgısı aracılığıyla bir tür acı verici sinyal gönderir. Bu sinyaller bağışıklık hücrelerini acı bölgesine hücum etmeleri için uyarır.Birbirine çok yakın olan saçlar cımbızlanırsa, foliküller güçlü bir bağışıklık tepkisi için koordine olup beraberce çalışabiliyorlar ve çokça yeni saçın büyümesini tetikliyorlar.

araştırmalar karısmıs evet http://www.sciencedaily.com/releases/2015/04/150409133407.htm aslı bu 2015te yapılmıs bir çalısmaymıs TNF-alphayla ilişkilendirilmiş

izmitli
09.11.2015, 08:16
Dermarollerın çalışma mekanizmasıyla aynı anladığım kadarıyla.

Muzdarip
09.11.2015, 08:53
Peki bu cımbızla çektikten sonra sinyal gönderiyor ya hani o sinyaller kafaya gelirken DHT mht takmiyolar heralde :)

Denizz
09.11.2015, 09:22
Bence de dermarollerin çalışma mekanizmasına benziyor, ama daha etkili bir yöntem sanırım. Ben sakallarda büyük başarı yakaladım, ama saçta aynı etkiyi verir mi denemeden bilemeyiz.

Denizz
09.11.2015, 09:24
Peki bu cımbızla çektikten sonra sinyal gönderiyor ya hani o sinyaller kafaya gelirken DHT mht takmiyolar heralde :)

İnhibe ediyor olabilir :)

pipsqueak
09.11.2015, 10:20
Sakalda işe yaradığını bizzat bende gözlemledim. Minoxtan sonra artan birkaç yer vardı, istemediğim taşkınlıkta. Çektikçe toplanıp geliyorlar. Kıl işte bunun adı. İstediğin yerde çıkmıyor ki, saçımı üşenmem çekerim bir tanesi geri dönmez ama sakallarım enseme kadar yol alır.

Denizz
09.11.2015, 13:19
Bence denemeden etki edip etmediğini bilemeyiz. Aslında saçları kötü durumda olan bir arkadaş deneyebilir 2-3 ay kel kalmayı göze alarak.Epilatörle alırsa çok daha kolay olur ama öyle biri var mıdır emin değilim.

Erhan
09.11.2015, 13:55
Kısacası diyosunuz ki saçınıza ağda yapın:D

Muzdarip
09.11.2015, 14:51
Sakalda işe yaradığını bizzat bende gözlemledim. Minoxtan sonra artan birkaç yer vardı, istemediğim taşkınlıkta. Çektikçe toplanıp geliyorlar. Kıl işte bunun adı. İstediğin yerde çıkmıyor ki, saçımı üşenmem çekerim bir tanesi geri dönmez ama sakallarım enseme kadar yol alır.

Cidden haklisin hocam her yerde kıl çıkıyor saça gelince naz yapıyor ne iştir anlamadım :)

Kazakcemil
09.11.2015, 15:38
Çocukken 14-15 yaşlarımda saç yolma alışkanlığım vardı arkadaşlar özellikle şakaklardan, yaşım henüz çok genç olmasına rağmen o yolduğum saçların hiç biri geri gelmedi,sadece bir tecrübemi aktardım.

Muzdarip
09.11.2015, 15:46
Çocukken 14-15 yaşlarımda saç yolma alışkanlığım vardı arkadaşlar özellikle şakaklardan, yaşım henüz çok genç olmasına rağmen o yolduğum saçların hiç biri geri gelmedi,sadece bir tecrübemi aktardım.

Bende 13-14 yaşlarında saclarim çok öne geliyor diye beni uyuz eden bi kaç kıl vardı onları kesiyim derken cok pis goruntu oldu berbere gittim 3 numaraya vurdurdum ve geri de gelmedi o saçlar. Ve eminimki 1-2 cm gerilemişti on cizgim. Yahu çok gurdu saclarim niye böyle olduk ki :)

Miracle
09.11.2015, 15:59
Belirli bir alanda sıralı olarak çekilmesi bir çeşit biyolojik mesaj zinciri oluşturuyor denilmiş ve tekli bağımsız koparmaların etkisiz olduğuna değinilmiş özetle bir alanda yoğun travma yapmanız gerekiyor zorla çıakrdığınız kılı koparın şimdi koparabilirseniz hayır birde tam büyüyecek bir kaç santim "abi bu zayıflamasın haydi bir daha kopar"...adama kafayı yedirtir ki zaten pek sağlıklı değiliz :)

pipsqueak
09.11.2015, 19:14
Peki ya ağda? Misal bir ağda bantını yapıştırdınız bölgeye ve çektiniz, sonuçta yoğun bir kök alıyorsunuz, cımbızla aynı şekilde çekmiyor mu? Fakat ağda yaptığınız her seansta bölgede kılların azaldığını görürsünüz?

Ne farkı var cımbızla çekmek ve ağda arasında biri bahsederse sevinirim.