9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: Minoxidil Döngüsü Nedir ? Doğru Bir Tanım mı ?

Minoxidil Döngüsü Nedir ? Doğru Bir Tanım mı ?

Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  www.sacimindoktoru.com.jpg
Görüntüleme: 385
Büyüklüğü:  60.9 KB (Kilobyte)
ID:	1802

Minoxidil etkeni uzun bir süredir saç dökülmesi tedavisinde kullanılıyor. Erkek tipi dökülmede ki başarısı onun hormon mekanizmasındaki etkileri ile ilgili olmadığından, büyütmek istediğiniz tüm kılla kaplı alanlarda kullanılmasına sebep oluyor. Bu alanlar saçtan sakala hatta kaş kıllarına kadar değişkenlik gösteriyor.

Minoxidilin en önemli kullanım alanı saçlar şüphesiz. Hem erkek hemde hanımlar bu etkeni kullanmaktalar. Minoxidilin uzun bir süre saç çıkarmada yüz güldüren sonuçları olsa da bir etkisinden dolayı özellikle erkekler oldukça şikayetçi. Döngü denilen bu etki kullanımı müteakip 6 aylık zaman zarfında çıkan saçların tekrar döküldüğünü ya da dökülmenin arttığını belirtmekteler. Bazen bu durumun saçlarda kullanılmadan önceki duruma kadar götürdüğünü iddia edenler bile var.

Peki bu mümkün mü ? nedir bu döngü denilen fenomen ? Bunu kısaca fazla teknik detaya girmeden anlatmaya çalışacağım. Bu fenomeni anlamak için biraz saç folükünün yaşamsal döngüsünden bahsetmek gerekiyor.

Saçlar kısaca 3 yaşam evresinde bulunurlar. Anagen faz saçların en uzun ve en sağlıklı kaldığı dönemdir bu dönemde 2-4 yıl kalır, büyür ve kalınlaşırlar. Bir kaç gün süren katajen ve bir kaç ay süren telojen dönemlerde saç kökü dejenere olarak dökülme ile sonlanan bir sürece girer.

Saçlarımızın %10 u telojen ve katajen %90 ise anajen yani sağlıklı evrededir. %10 luk dinlenme evresindeki saç birer birer çıkarken diğer %90 lık kısımdaki saçlarda birer birer bu evreye geçiş yaparak her zaman adeta bir bayrak yarışı gibi döngüsel yer değiştirme olur. Bu sayede saçlı deri hep kapalı kalır. Minoxidil döngüsü denilen durum tüm bu yukarda anlatılan hayat evreleri tanımlamalarında saklı aslında.

Kısaca maddeler halinde durumu özetleyelim şimdi ;

1- Minoxidil ile çıkan saçlar zayıftır her ne kadar kalınlaşabilmeyi başarsalar dahi yapay desteğe bağımlı olduklarından hassas ve nazlıdırlar.

2- Minoxidil kullanılan bölgede saç sayısı daha azdır ve yukarıda bahsi geçen nöbeti devralıp her zaman saçlı deriyi kapalı gösterecek bir saç nüfusu yoktur.

3- Birlikte çıkan saçların ömrüde birbirine yakın seyreder ve dökülme zamanlarıda yakın olur. Bu durumda doğal olarak çakışan ölümler bize bir döngü olduğu yanılsamasını verir.

Bu durumun herkeste olmadığını belirtelim ve özellikle sağlıklı saçlarda görülmüyor.
    Aslında bu bir döngü olarak tanımlanabilir ancak döngüye minoxil sokmuyor var olan yetersiz saçlarımız birlikte ölüp birlikte çıkıyorlar...
    Konu Miracle tarafından (10.02.2015 Saat 15:40 ) değiştirilmiştir.
    Karma Peptid, AdvanCell, Setipiprant, Saf kafein, RU58841 dönüşümlü olarak kullanıyorum minoxidil haftada 1-2 olacak şekilde kullanırım bazen haftayıda atlarım. Bu tedaviden önce Miracle vardı ve gerektiğinde etki tazelemek için tedaviye ekleyeceğim Ana amacım en hafif doğal ve yan etkisiz tedavileri deneyip aktarmak. Deneyimlerime göre en sorunsuz ve sağlıklı tedaviler sırasıyla Peptid, Setipiprant Cellagance Saf Kafein ve RU58841

Mesajlara elimden geldiğince dönmeye çalışıyorum .

Moderatör LahmacuN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Çok güzel bi yazı hocam. Benim gibi döngüye girenlerin tedirgin olmaması gerekiyor. Şuan gerçekten atlattım döngüyü. Tekrar ne zaman başlar bilmiyorum fakat dökülen saç sayım minimuma indi. Tekrardan verimli çıkış dönemine geçtim.
    Tedavim
    1) Avodart(Hergün)
    2) Minoxil (Akşam Hergün)
    3) Nizoral Şampuan(Haftada 4 Defa)

Moderatör NoMore - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    bende döngüye girdim 3 haftadır bu hafta iyice abarttı 2 3 katına çıktı dökülmem tedavim imzamdaki gibi 3 haftadır böyle artı olarak miracle losyana proscar attım 5 tane haftada 2 tanede avodart oral kullanmaya başlayacağım.. yani nükleer füze bulsam kullanacağım aynı zamanda çıkışlarda var ama önceki çıkanların %60'ı uzamadı minyatür kaldı onlarda çok dökülüyor
    1-Minoxil-Ru (Ru:60 mg/Günlük) - Sabah
    2-Miracle losyon (1.5 gram spiro/Ay) Günde 1
    3-Cellagance losyon günde 1
    4-Haftada 3 gün dutasteride, 4 gün 1 mg finasteride - Sabah
    5-Ara sıra emu yağı

SaçımınDoktoru Üyesi Tıbbiyeli - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Nomore zaten proscar kullaniyosun bosver kardesim oral dutasteride falan hic gerek yok.
    O uzamayan saçlar var ya o uzamayan saçlar adamı çıldirtiyor benim kafamda her hakularda mevcut sacın %40 ı falan uzamiyor bazen saclarimi cok kısa kestiririm o seyrek goruntu kaybolur cunku saçlar boyları esitlenince sık gorunuyor ama ne zaman yarisı uzuyo yarısı uzamiyor seyrek goruntu ortaya cikiyo onlari proscar uzun vadede uzatir diyolla bakalim olacak mi.Miracle losyon +minox tedavisi bende ilk 2 ayda uzatmisti onlari ama sonrasinda kaybettik bi sekilde
    Konu Tıbbiyeli tarafından (23.02.2015 Saat 00:36 ) değiştirilmiştir.

Moderatör NoMore - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Alıntı Tıbbiyeli Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Nomore zaten proscar kullaniyosun bosver kardesim oral dutasteride falan hic gerek yok.
    O uzamayan saçlar var ya o uzamayan saçlar adamı çıldirtiyor benim kafamda her hakularda mevcut sacın %40 ı falan uzamiyor bazen saclarimi cok kısa kestiririm o seyrek goruntu kaybolur cunku saçlar boyları esitlenince sık gorunuyor ama ne zaman yarisı uzuyo yarısı uzamiyor seyrek goruntu ortaya cikiyo onlari proscar uzun vadede uzatir diyolla bakalim olacak mi.Miracle losyon +minox tedavisi bende ilk 2 ayda uzatmisti onlari ama sonrasinda kaybettik bi sekilde
    yok hocam öyle değil işte bendekiler 1 2 cm boyunda kalıyorlar minoxil ile çıktı onlar ortaya bir süre agresif davranacağım en azından döngü bitene kadar
    1-Minoxil-Ru (Ru:60 mg/Günlük) - Sabah
    2-Miracle losyon (1.5 gram spiro/Ay) Günde 1
    3-Cellagance losyon günde 1
    4-Haftada 3 gün dutasteride, 4 gün 1 mg finasteride - Sabah
    5-Ara sıra emu yağı

SaçımınDoktoru Üyesi
    ben minoxu sadece sakaklarda kullaniyorum saçli deriye uzun zamandir degdirmiyorum? nerdeyse 1 yil oldu kullanmaya baslayali, acaba minoxu biraksam saç dökülme hizim artar mi?

Bence minoxil tıpkı ömrü mesela 3 ay kalmış birini ilaçlarla 1-2 sene civarı daha yaşatmaktır, yani kıl kökü zayıflayıp minyatürleşme dönemine girince minoxilin vermiş olduğu damar açma kan beslenmesiyle tekrar canlanıp ömrünü uzatması.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Valla ben 2 yıldır ayda 10 gün ara verekek minoxil kullanıyodum.İlk 4-5 ay çok güzel saç çıkşı yakaladım fakat sonra sürekli döküldü.2 yılın sonunda saçım ilk başladıgımdan 2 kat daha kötü halini aldı.O yuzden inanıyorum ki minoxil bi süre sonra işe yaramıyor.

İki sene hiç ara vermeden kullandım. Yanında da biotin. Başka da hiçbir ilaç kullanmadım. Anlı şanlı profosör tavsiyesi ile. Hiç ama hiçbir işe yaramadı. Azıcıkmı işe yaramaz arkadaş. Hep döngü hep döngü. Az kalsın gerçekten kel kalıyprdum.
    Sonra yurt dışında bir başka hoca bana minox palavrası diye bir araştırma çalışması gösterdi. O günden beri elimi sürmüyorum. Adeta görsem yolumu değiştiririm. O kadar yani. Sizde bunu biliyor ve yaşıyorsunuz. Neden ısrarla kullanmakta ısrar ediyorsunuz anlamıyorum.
    Üstelik no more sen ru yu bile minox ile kullanıyorsun.
    Miracle losyon (bephanten li ) beni hayata döndürdü (inşallah miracle de bonus kafa olur) ru yu da elseve ile kullanıyorum. Onun yanında bir aydır : günde bir tane androcur. 2 sawpalmetto, 2 isovlavin' 2 xpecia, bir çinko, bir demir,bütün soya ürünlerini bolca kullanıyorum. Saçlarımın tamamı beyaz olmasına rağmen çıkan saçlarım simsiyah. Dört cm kadar uzadılar. Sitedeki arkadaşlara söz verdim. Canan karatay dan da destek isteyeceğim ayın yirmisinde Size vereceği bütün önerileri yazacağım.