Sayfa 1/16 12311 ... SonSon
160 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Saç Dökülmesine Alternatif Bakış

SaçımınDoktoru Üyesi forumcu - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)

Saç Dökülmesine Alternatif Bakış

BÖLÜM -1-

Herkese selam. Mevcut tedavim sürerken yan etkisi daha az, etkinliği yüksek alternatif arayışım devam ediyor. Okuyup araştırdığım bir çok kaynak, bir çok fikir zihnimde karmakarışık bir haldeyken bunları daha organize hale getirebilmek için bu yazıyı hazırlama gereği duydum. Belki binlerce yıllık bir sorun bu yaşadığımız ve sadece son yüzyılda bir neden bulunabilmiş o da tam olarak anlaşılamamış görünüyor. Tıp ilmine uzaklığım ve kısıtlı imkanlarım dolayısıyla sadece yapılagelen çalışmaları okuyup çıkarımlar yapmaya çalışıyorum. Forumda daha önce bir kaç yerde de yazmış olduğum gibi çaresi bulunamayan her hastalığa genetik denilerek uyutulmayı kabul edemiyorum. Malumunuz genetik kodlarımız değiştirilemez ve olacak olana razı olmak gerekir gibi can sıkıcı bir bilgiye sahibiz. Yaşadığım bedenin üzerinde bir kontrolümün olmamasına kader deyip geçmek fikrini sindiremediğimden genetik üzerine biraz araştırma yaptım ve aslında dna yapımızın içinde belki de sonsuz olasılıklar oluşturulup maddesel tezahüre etki edebileceğimizi farkettim. Bunun nasıl olduğunu son yıllarda bilimin ilgi alanına giren epigenetik ( gen ötesi - genler üstü ) ile açıklayabiliriz. Yani bahsedeceğim şey uçuk bir bakış açısının aksine yakından deneyimlediğimiz ancak çok da önemsemediğimiz bir konunun bilimsel tarifinden başka bir şey değil. Epigenetik konusuna girmeden önce bu konuyu ele alma sebebimin asla çaresiz olmadığımızı göstermek olduğunu belirtmek isterim.

BÖLÜM -2-

Genetik - Epigenetik

Wikipedia tanımıyla epigenetik, biyolojide, DNA dizisindeki değişikliklerden kaynaklanmayan, ama aynı zamanda ırsi olan, gen ifadesi değişikliklerini inceleyen bilim dalıdır. Diğer bir deyişle, ırsi (kalıtımsal) olup genetik olmayan fenotipik varyasyonları incelemektedir. Bu değişiklikler hücreyi ya da organizmayı doğrudan etkilemektedir ancak, DNA dizisinde hiçbir değişiklik gerçekleşmemektedir.

Biliyoruz ki büyüğünden küçüğüne tüm organizmalar sahip olduğu birikimi yeni kuşaklara aktarma güdüsüne sahiptir. Bu sahip olduğumuz hücresel düzeyden yani genlerimizden, yaşamda edindiğimiz deneyimlere kadar. İşte tam burada işin sadece şans olmadığını bana açıklayan bilim epigenetiktir. Üzerine uzun uzun düşündüğüm ailesel aktarımla gen aktarımı arasındaki farkın açıklamasını bu bilim yapmaktadır.

Bilimsel kısımlara girip konuya çok hakim görüntüsü yaratmak istemediğim için kendi anladığım düzeyde tarif etmeye çalışayım. Öncelikle bana ilginç gelen kısmı vücudun tüm noktalarında aynı DNA yapısını taşımamıza rağmen nasıl oluyor da bir kısmı gidip beyin hücresini bir kısmı da bağırsak hücresini oluşturuyor. Bu bize DNA değişmese bile aktivitesinin değişebildiğini gösteriyor. Peki yaşam süresinde DNA değişmeyip nasıl oluyor da sadece belli bir yaştan sonra genetik aktarım tabir edilen kanser ortaya çıkıyor? Yani doğumumuzdan itibaren ortaya çıkmayı mı bekliyor ya da biz mi uyandırıyoruz. Aslında bana kalırsa dünya üzerindeki belki tüm hastalıklar DNA yapımızda kayıtlı ama bundan sadece belli bir bölge içinde kalmış aynı alışkanlıkları sürdüren insanlar etkileniyor. Şeker hastası olan bir ailede genetik şeker hastalığı olduğu varsayılırken gözardı edilen o ailenin belki onyıllardır aynı yemek kültürü devam ettirmesi olabilir mi? Ya da Asya da saç dökülmesi Batı'daki Asyalılara göre daha azken Batı'daki Asyalıların daha uzun boylu olmasının sebebi DNA daki değişim mi? Epigenetik bize çevresel etkilerin genetik üzerinde değişime yol açabileceğini söylüyor. Fareler üzerinde, tek yumurta ikizleri üzerinde yapılan bazı çalışmalar DNA değişmese bile ortaya koyduğu ürünün değişebileceğini ispatlıyor. Derken burada yazdıklarımı çok daha güzel özetleyen bir videoya rastgeldim bu kısmı çok uzatmadan videoyu paylaşıyorum.

http://www.dailymotion.com/video/xis...ik-kimlik_news

Videoda da bahsedildiği üzere çevresel etkenler, kaliteli beslenme, yaşam koşullarının tümü gen aktivasyonunu DNA değişmese de etkileyebiliyor. Bunu nasıl yaptığıyla ilgili kısmı da paylaşarak konunun bu kısmını geçiyorum.

Tüm bu değişimlerin ardındaki mekanizma metilasyon adı verilen bir etkileşim sonucu oluşuyor. Söylediğim gibi çok hakim olmadığım bu kısımları detaylıca anlatmaya çalışmaktansa şöyle kısaca özetleyip geçmek en doğrusu olacaktır. DNA’nın kodlarımızda herhangi bir değişiklik olmadan DNA’nın çalışmasında ortaya çıkan bu değişiklik, “metil” adı verilen ve bir karbon ile üç hidrojen atomundan oluşan küçük bir molekülün DNA’ya eklenmesiyle ortaya çıkıyor ve hangi genin susup hangisinin aktive olacağını belirliyor. Tüm bu şeyler ne işimize yarayacak kısmına gelirsek eğer. DNA değişmese bile kontrol eden epigenetik neredeyse her şeyden etkileniyor. Saçımın sarı veya gözlerimin kahverengi olması fenotip özelliklerim olsa da saçlarımın dökülmesi bir hastalıktır ve DNA tekrar aktive edilerek orjinal formuna döndürülebilir. Nasıl olacak kısmını tüm tıb camiası araştırırken bizim de yapabileceğimiz şeyler mutlaka var ve kader değil. Bir hastalık bundan 5000 yıl önce ortaya çıkmışsa doğanın yapısı gereği çözümünün de o tarihte varolduğuna inanıyorum. Bu yüzden alternatif bakış açıları tam da şimdi bize lazım olan şey.

Madem tüm çevresel etmenler genetik yapımızı dolaylı süreçlerle etkiliyor, o zaman bedenimizin orjinal formuna dönmesi için bu etkileri yeniden organize etmek gerekiyor. Burada bir çok yaklaşım ortaya çıkıyor ve ben forumun diğer kısımlarında çokça bahsettiğim beslenme üzerinde özellikle duruyorum. Bu kısmı bitirip elimizdekilerle neler yapabiliriz şimdi ona bakalım.
    Konu forumcu tarafından (22.11.2014 Saat 04:21 ) değiştirilmiştir.

BÖLÜM -3-

Malum DHT saç dökülmesine karşı elimizdeki onaylı tek suçlu ancak bundan kimsenin tatmin olmadığı belli. Kullandığımız antiandrojenler fayda sağlasa da çoğunluk için bu yeterli olmadı hiç bir zaman. Burada sorun kaybedilen köklerin ölmesi desek de aksi defalarca ispatlandı ve köklerin ölmediği görüldü. Reseptörlerin daha duyarlı olması teorisi geçerli gibi görünüyor. Neyse bilinen kısımları tekrar etmeden şu kısımlara değinmek istiyorum. Bu DHT orada ne halt ediyor da buna sebep oluyor. Kafamı kurcalayan bu soruya alternatif cevabı yıllar öncesinde yapılan bir çalışma veriyor. Çalışmayı şimdi bulamadım ancak bir doktorun yaptığı otopsiler sonucunda saçsız bölgelerdeki kireçlenmeden bahsediyor. Düşününce şöyle bir mantığa uydurma yapılabilir. Evet DHT erkeklerde kemik gelişimi için elzem bir hormon ve erkeklerin kadınlardan daha yoğun kemik yapısına sahip olmasını açıklayabilir. Ergenlik dönemindeki süreç tamamlandıktan ve o dönemde de saçlarımızın da en iyi halini aldıktan sonra işler tersine çalışmaya başlıyor. Bazı kişilere göre DHT yine bol olduğu yerde kalsiyum birikimine sebep oluyor. Bundan sonra aklıma Prostat kireçlenmesi gelse de sebeplerine dair bir açıklama bulamadım maalesef. Bunlar zihnimi kurcalarken yine fareler üzerinde yapılan bir araştırmayı buraya ekleyeyim. Eğer yanlış anlamadıysam bu çalışma da yukarıda yazdıklarımı destekler nitelikte.

Previous histological investigations have shown that the hair follicle is particularly susceptible to mineralization when the skin of hypercalcaemic rats is injured. Direct chemical and X-ray diffraction analyses of follicle tissue have now confirmed this finding. As judged by increases in both calcium and phosphorus, mineral deposits began to form in hair follicle tissue 6–12 h after a mild crush injury to the skin of rats dosed with dihydrotachysterol (DHT), and 24–48 h after a similar injury to the skin of non-dosed rats. X-ray diffraction gave a diffuse apatite pattern. Within 3 h of injury there was a rise in the calcium content of follicle tissue which was not related to DHT-dosing and which was probably a reflection of calcium binding rather than mineral deposition.

Tüm bunların yanı sıra saç dökülmesinde kafa şekli teorileri, etkinliği kanıtlanmış kafa derisi masaj teknikleri ya da site de son zamanlarda bahsi geçen kireçli suyun dökülmeyi hızlandırması gibi konular birleşince daha anlamlı sonuçlar çıkıyor ortaya. Açıkçası anlayamadığım kısmı DHT - inflamasyon - kalsiyum birikmesi döngüsü hangi sırayla ve silsileye oluşuyor bilmiyorum ancak damarlarda ve deride oluşan kireçlenmenin ortadan kalkmasıyla folekülün daha rahat beslenebileceği mantıklı geliyor. Farklı bir yaklaşım olarak kafa derisinde biriken kalsiyum ve bağlı düşük kan basıncı DHT birikmesine sebep olup yine folekül içine sızarak kör tıpa gibi çalışıyor olabilir. Hatta minoxidilin çalışma mekanizması da bunu destekler nitelikte. Tansiyon hastalığının önemli sebeplerinden birisi olan damar kireçlenmesi ve minoxidilin tansiyon ilacı olarak başlayan süreci etki mekanizması açısından kireçlenme ihtimalini daha da güçlendiriyor.

Yine DHT veya diğer androjenlerin dökülmeye sebep olduğu fikrine yeterince ikna olamadığım bir çelişki herkesin bildiği gibi yaşla birlikte DHT azalıp östrojen artıyor oluşu (erkekler için ). DHT'nin tüm fonksiyonları en yoğun haliyle etkilediği süreç olan ergenlik saçların en canlı olduğu zamanken işler faaliyet alanı azalınca tersine dönüyor. Bu da başka ihtimalleri getiriyor. Kafa derisinde veya damarlardaki kireçlenme teorisi bunlardan birisiydi ancak her şey yukarıda yazılanlar kadar uyumlu değil elbette. Örneğin şakaklara enseden ekilen saç madem o koşullarda yaşayabiliyor o zaman oradaki saçların da etkilenmemesi gerekiyordu. Velhasıl tüm ayrıntıları bilemediğimiz için birbiriyle çelişen noktalar mutlaka olacaktır. Yine de dikkate alınması gereken bir konu olduğunu ve alternatif tedavi arayışımda kilit rol oynadığını düşünüyorum.

Kireçlenme tedavisi de beslenme ve fiziksel koşulların iyileştirilmesi ve gerekirse de besin takviyeleriyle halledilebilir olması denemekten zarar gelmez dedirtiyor. Tavsiye edilen vitamin mineraller de şu şekilde.

D vitamini
    K2 vitamini
    Magnezyum

Beslenme ile ilgili kısmı yazmaya başladığım da özellikle D vitaminin öneminden ve farkında olmasak da ülkece eksikliğini yaşadığımızın istatistik verilerini yazmaya çalışacağım.

Not: Burada paylaştığım konuların çoğu araştırdığım ve mantığıma uygun bulduğum şeylerin bir derlemesidir. Bazı ilgimi çeken çalışmaları/teorileri kendi yorumumla aktarmaya çalışıyorum bu yüzden yanlışlarım olabilir. Böyle bir durumda eksiğimi ve yanlışımı düzeltmenizden memnun olurum.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Çok güzel bi bakış açısı hocam sağolasın ufkum açıldı. Benimde hep kafamda olan sorular

Moderatör LahmacuN - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Kireçli suya hala tam çözüm bulmuş değilim. Elma sirkesiyle durulamak biraz rahatlatıyor; fakat yine de çözüm değil. Kireç önleyici filtreli duş başlıklarını araştırıyorum şimdilerde.
    Çok güzel bir yazı. Teşekkürler paylaşım için.
    Tedavim
    1) Avodart(Hergün)
    2) Minoxil (Akşam Hergün)
    3) Nizoral Şampuan(Haftada 4 Defa)

Moderatör anl - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Forumcu gerçekten de kafa takılacak bi konu bu genetik meselesi.
    Ama sonuçta hiçbirimiz genbilimci olmadıgı için, yetersiz kalacak çok şey de var. Yalnız ben şunu söyleyeceğim, asıl tezat senin de söylediğin gibi şu : Eğer mesele sadece kireçlenme tarzı bir damar tıkanması olsaydı, ya da HERHANGİ bir tıkanıklık durumu sebebiyle saçlar dökülüyor olsaydı; Enseden alıp ektiğin saçın KESİNLİKLE dökülmesi gerekirdi.
    Sen de direkt söylemişsin bunu zaten. Yani işin içine yine tepe bölgesindeki saç köklerinin ,genetik olarak dht ve androjenlere duyarlı olması meselesi giriyor.
    Hatta en sağlam tez bu, çünkü dht vücudun her yerinde var. Sadece tıkanma ve beslenememeye dayalı olsaydı , şakak ve enseyi de sıfırlardı dht ve androjenler. Aynı tepedeki gibi..
    Ama bence bu dht'nin , saç köklerini KANLANAMAMA VE BESLENEMEME manasında tıkadığı çok aşikar bir durum. Mesela ben zamanında 3 ay boyunca SADECE dermaroller ile kafada hat safhada kan sirkülasyonu sağlayarak saçlarımı capcanlı bi hale getirmiştim.
    Yani oranları özetleyecek olursam, dökülmenin kaynağı:
    %75 Dht ve androjenler, %25 Dht ve androjenlerin baskısı dolayısıyla yeterli beslenememe ve KANLANAMAMAK.
    Ha niye sadece tepe bölgesi? Bu da 7den 70e herkesin bildiği gibi, tepedeki köklerin duyarlılığı. Malumun ilanı gibi oldu bu ama maalesef yine genetik çaresizliğe çıkıyor yolun sonu.
    60 ml Elseve içine 3 gram Saf Minoxil + 6 Adet Dutas

Kireçlenme mekanizması üzerine ciddi araştırmalar yapılmadıkça bunu net olarak anlamamız mümkün değil sadece deneyerek öğrenebileceğiz anlaşılan. Genetik program meselesinde de hastalık tabir edilen aktarımların ailesel olduğunu ve değişen yaşam koşullarıyla değiştirebileceğini düşünüyorum. Şimdi troid ile ilgili yazı hazırlıyorum ondan sonra beslenme konularına başlayınca ailesel aktarımlar konusuna daha detaylı gireceğim.

Forumcu güzel ve toparlayıcı bilgiler. Burada dikkatinizi bir şeye çekmek istiyorum. Androjenler ve genetik hassasiyet sonucu oluşan kireçlenme damar sağlığı problemleri vs birer sonuç yani sebep sonuç ilişkisini iyi irdeleyip sonuçlarda yolumuzu kaybetmemeliyiz. Demek istediğim sonuçları ortadan kaldırmak tek başına işe yaramayabilir ama o sonuçlar saç dökülmesine sebep oluyorsa işe yarayadabilir. Mesela damar sorunu bir sorun ve minox arginin vb ile sorun palyatif şekilde çözülsede tek başına ne yazık ki yeterli olmuyorlar. Yine pgd2 de bir sonuç ve bunun elimine edilmesi iyi sonuç verebiliyor. Sonuçları ortaya çıkaran sebeb ya da sebepleri ortadan kaldırmak en iyi çözümmüş gibi görünüyor. Zira sonuçlarla tek tek uğraşmak hem zahmetli hem zaman alıcı hemde pratik olmayabilir. Yine de sonuçları düzeltmeye yardımcı hayat tarzı beslenme önerileri kesinlikle dikkate değer adımlar olacaktır. Saygılarımla.
    Karma Peptid, AdvanCell, Setipiprant, Saf kafein, RU58841 dönüşümlü olarak kullanıyorum minoxidil haftada 1-2 olacak şekilde kullanırım bazen haftayıda atlarım. Bu tedaviden önce Miracle vardı ve gerektiğinde etki tazelemek için tedaviye ekleyeceğim Ana amacım en hafif doğal ve yan etkisiz tedavileri deneyip aktarmak. Deneyimlerime göre en sorunsuz ve sağlıklı tedaviler sırasıyla Peptid, Setipiprant Cellagance Saf Kafein ve RU58841

Mesajlara elimden geldiğince dönmeye çalışıyorum .

Miracle söylediklerine katılıyorum. Kendi adıma sağlıklı yaşam formunu yeniden kazanmaya çalıştığım için tek meselemin saç olmadığını belirtmek isterim. Ancak araştırıp öğrendiğim konuların saç ile de kuvvetli bağlantıları olduğunu görünce burada paylaşmayı düşündüm. O zaman şöyle belirtirsem daha doğru olacak sanırım paylaştığım konuların saçlara olası yararlarını ikinci kazanç olarak düşünüyorum. Asıl kazanç beklediğim nokta genel sağlığım ve maalesef çok iyi sayılmaz son yıllarda.

BÖLÜM -4-

Saç dökülmesi ve genel sağlık üzerinde etkisi büyük sorunları incelerken troid fonksiyonları ele alınmazsa olmaz. Biliyoruz ki troid bir çok şeyden etkilenir ancak kendisi her şeyi etkiler. Yani troid hastalığını iyileştirmek her şeyi iyileştirmek diyebiliriz. Lakin troid meselesi o kadar karışık ve kapsamlı ki buraya aktarabilecek ne yeterli bilgim ne de zamanım var. O yüzden bol bol kopya çekip, yapılan çalışma sonuçlarını da paylaşarak konuyu ele almak daha kolay olacak benim için.

Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  hypothyroidismafter3.jpg
Görüntüleme: 358
Büyüklüğü:  38.0 KB (Kilobyte)
ID:	1129

Öncelikle troid fonksiyon bozukluğunda ortaya çıkabilecek sorunları az çok hepimiz biliyoruz. Saç - kaş dökülmesi, kilo alma, soğuğa - sıcağa tahammülsüzlük, gelişim bozuklukları en bilinenleri. Benim dikkat çekmeye çalıştığım konu ise teşhis ve tedavi kısmında yaşanan handikaplar. Öncelikle teşhis aşamasında sağlık kuruluşları açısından ortak bir referans değerinin olmaması. Örneğin benim hastanem TSH değerlerim için 0.40 - 4.0 mLU/L referans aralığını kullanırken başka bir bölgede 6.0 mLU/L üstü risk grubuna giriyor. Bazı uzmanlar ise en sağlıklı halinin 2.0mLU/L altında olması gerektiğini savunuyor. Bu demek oluyor ki belli bir bölgede yaşayan insanların değerleriyle oluşan çan eğrisi içinde kalıyorsan hasta değilsin. Bu handikap hem tedavinin seyrini olumsuz etkileyip hem de gerçekten ihtiyacı olanların tedavi almamasına sebep olabiliyor. Bunu bizzat yaşadım ve bir hastanede tedaviye başlatılıp diğer hastanede normal diye eve gönderildim. Bu bence en önemli kısım ve TSH 4.0 üzeri olup da her şey yolunda demek pek rahatlatıcı olmuyor. Doğal olarak tedaviden alınan cevaplar da çoğu durumda yetersiz kalıyor.

Resmin ismi:  hypothyroidismbeforeandafter.jpg
Görüntüleme: 370
Büyüklüğü:  50.1 KB (Kilobyte)
ID:	1130

Bu kısmı geçtikten sonra troid hastalıklarının tespit ve tedavisi zorlaştıran bir konuya daha değineceğim o da reseptörler. Tiroid hormonları, hücredeki etkilerini sitoplazmadaki kendi reseptörüne bağlanarak gösteriyorlar. Reseptör eksikliğinde ya da iltihabi ve toksik maddeler reseptörleri etkisizleştiriyorsa kanda tiroid hormonları normal bile olsa hastada hipotiroidi belirtileri oluyor. Bazı hastaların tedaviye cevap vermemesinin en önemli nedenlerinden biri de bu. Yani sadece hormonları düzenlemek yeterli olmayıp inflamasyon ve toksinlerden de arınmak gerekiyor.

Resmin ismi:  image8I2.JPG
Görüntüleme: 360
Büyüklüğü:  20.8 KB (Kilobyte)
ID:	1131Resmi gerçek boyutunda görmek için tıklayın.

Resmin ismi:  imageBST.JPG
Görüntüleme: 361
Büyüklüğü:  25.3 KB (Kilobyte)
ID:	1132

Yine bir başka konu iyot meselesi ki tuzlarımıza eklenmeye başladıktan sonra hashimato denilen troid türü istatiksel olarak artış gösteriyor. Aslında yaygın olarak iyot eksikliğine bağlı hipotiroid sorunu yaşasak da iyotun eklenmesiyle anti-tpo antikorları hashimato troidine sebep oluyor. Çoğunlukla testlerde özel olarak istenmezse anti-tpo pek bakılmıyor. Bir de bunların yanı sıra t4 - t3 dönüşümünün eksik çalışması ilaç tedavilerinin de etkinliğini kısıtlıyor.
    Troid bu kadar önemli ve maalesef TSH yüksek al sana şu kadar mg T4 diyerek halledilebilecek kadar basit değil. Özellikle kendi deneyimlerimde kaşlarımın incelmesi ve kulak üstlerindeki dökülme şekli burada da paylaştığım resimlerde de kendini gösteriyor. Aralarda paylaştığım resimler troid sorunları düzeltildikten sonra yaşanan değişimleri gözler önüne seriyor.

Resmin ismi:  image905.JPG
Görüntüleme: 358
Büyüklüğü:  22.8 KB (Kilobyte)
ID:	1133

Peki bu kadar karmaşık bir meseleye biz nasıl çözüm bulacağız diyorsanız eğer benim araştırmalarım sonucunda beslenmeyle çözüme kavuşan pek çok vaka olduğunu söyleyebilirim. Özellikle bağırsakların iyileşmesi troid hastalıklarına da çare olabiliyor.

Not: İtalik, altı çizili kısım ve resimler alıntıdır.

Sayfa 1/16 12311 ... SonSon