Merhaba arkadaşlar son 1 senedir çok yoğun bir saç dökülmesi yaşıyorum ve uzun yıllardır minoxil kullanmama rağmen herhangi bir çözüm sunmuyor. Uzun yıllardır foruma girip yazılanları ara ara okurum. Şu son dönemde gördüğüm kadarıyla en etkili tedavi Seti+Cell kombinasyonu gibi görünüyor gözüme. Bir de RU mümkünse. Bunları nasıl temin ederim, yardımcı olabilecek var mı? Açıkçası haftalar önce Miracle hocaya mesaj gönderdim fakat görmedi sanırım dönüş yapmadı. Aynı şekilde mail yoluyla da ulaşmaya çalıştım.

Saç hikayemi şu şekilde aktarabilirim:

95 doğumluyum ve 2018 yılına kadar pek fazla dökülme yaşamadım. Aslında lise 1'e kadar saçlarım çok gürdü ve o aralar aşırı düzeyde saç spreyi kullanıyordum bu yüzden arka taraftaki saçlarımın bir tık inceldiğini görünce bir anda saç spreyine tövbe ettim ve 2010'da kullanmayı bıraktım.

2012'de bir doktora gittim ve saçımdaki kepek sorunu için prozinc şampuan verdi o yıldan beri hala kullanıyorum. Bundan 2-3 yıl öncesine kadar saçımdaki kepek sorununun seboreik dermatit olduğunu bilmiyordum açıkçası ve ara ara ketoral de kullanıyordum. Hatta 2018 sonlarında 5 ay kadar her gün sadece ketoral kullanmıştım.

2014 yılının başında üniversiteye başlamıştım ve o ara saç dökülmesi çok fazla yaşamıyor olmama rağmen çok takıntılıydım bir doktora göründüm bana minoxil önerdi ve yıllarca kullandım hala da kullanıyorum fakat bir işe yaramıyor.

2018 yılı başlarına kadar saçlarımda hiç seyrelme olmadı gayet gür saçlarım vardı. O dönem yoğun şekilde döküldü kanımda demir eksikliği çıktı hap kullanmaya başladım bir tık iyi geldi fakat saçlarım yerine gelmedi sadece dökülme bir miktar durdu. 2018 sonlarında trioidden şüphelenildi zira değerlerim sınırdaydı bu sebeple düşük dozda ilaç kullanmaya başladım ve tekrardan dökülmem artmıştı. hatta 8 ay sonra yani 2019 başlarında tekrar test yaptığımda değerlerim bu sefer daha kötüleşmişti. başka bir doktora gittim ve trioid ilacını bıraktırdı D vitamini verdi kullanmam için.

2020 yılının başlarına kadar pek problem yoktu pandemi sebebiyle evlere kapandığımızda saçlarımı 3 numaraya vurup dermaroller ile minoxil kullanmaya karar verdim ayrıca biotin de kullandım. O dönem yıllardır kullandığım demir ilacına devam ettim 1 yıldır kullandığım D vitaminine de devam ettim minoxili zaten yıllardır kullanıyordum yani ek olarak demaroller ve biotin kullandım. Saçlarım öncesine kıyasla baya bir gürleşti o dönem. Ama işte seboreik dermatitim baya bir arttı. Bu yüzden internette head&shoulder clinical strenght şampuanını gördüm ve 2020 yazı boyunca 2-3 ay kullandım. normalde hergün duş alırım ama o şampuanı haftada 2-3 kere kullandım fakat son birkaç hafta her gün kullandım. Seboreik dermatitimi gerçekten bitirmişti ama saçlarım avuç avuç dökülmeye başlamıştı tekrar ben de bir anda bıraktım şampuanı. Dermaroller kullanmaya da ara verdim açıkçası. Biotin takviyesini de azalttım ve demir ilacı kullanmayı da zamanla bıraktım.

2021 başına geldiğimde sadece D vitaminini düzenli kullanıyordum bir de minoxili. Bir ara saçlarım bir tık gürleşti çevremdekiler de öyle söyledi ama şu son birkaç ayda yani mart ortasından bu yana çok stresli bir dönem geçirdim ve saçlarım inanılmaz derecede zayıfladı. Şu an çok inceldi artık kafa derimi daha net görebiliyorum bu beni çok geriyor. Seboreik dermatit de arttı zaten saçlarım da kaşınıyor. Ne yapacağımı bilmiyorum açıkçası doktora da gittim kan değerlerime baktırdım demir, magnezyum, iyot, biotin, d vitamini vs. tüm değerler normal düzeyde çıktı. Normal bir cildiye doktoruna gittiğimde genetik dökülme deyip gönderiyor, kimse herhangi bir çözüm sunmuyor saç derisine bile bakmıyor. Yani Türkiye'de hangi doktor bu alanda gerçekten uzmandır ve gitmeliyim o konuda da bilgim yok.

Genetik kısmına gelince baba tarafımda erkeklerin tümünde kellik var hiç saç yok anne tarafımda ise 70 yaşındaki erkekte bile çimen gibi saç var şakakta bile açılma yok. Abim var benden 5 yaş büyük ve onun saçları da uzun süre döküldü ve bir noktada dökülme durdu şimdi seyrelmiş saçlarla hayatına devam ediyor yani idare eder düzeyde saçı var pek değişmiyor seyreklik durumu. Benim gidişatım ise onunkinden kötü olacak gibi gösteriyor eğer bu şekilde dökülmeye devam ederse.