Selamun aleyküm.

Madem konu dışı diye bir bölüm var, saç dışında forumda konuşulabilecek bir şeylerim var.

Toplamda 1,5 sene süren, 8-9 aylık diyet ve 6-7 aylık spor programıyla 100 kilodan 70 kiloya hepsini yağdan vererek nasıl indiğimi kısaca anlatayım istedim.

Konuya başlamadan önce, her şeyin Allah'ın nasibi olduğuna iman eden biri olarak dua ve tevekkül bu işin başıydı diyeyim. Elhamdulillah.

Öncelikle tartıda gördüğüm max. rakam 102kg idi. Sürece başladığımda 100 kiloydum.

Sürecin ilk kısmı hafif bir diyetti, 2 aylık hafif diyet süreci oldu. Yumuşak bir geçiş olması için ilk önce sadece aburcuburu kestim. Sonra ki 2 ayda karbonhidrat kısıtlamasına gittim. Diyetin 4. ayında volümü yükseltip radikal bir kararla şeker sıfırlaması yaptım. 4-5 ay bu şekilde gittim ve 80 kiloya indim. Diyet sürecinde 20 kilo gitti, o kadar kilo gitmesine ramen memnun değildim çünkü yağ oranım yine yüksekti.

Bu süreçte kendim için uygun olacak spor programı için araştırmalarımı tamamladım ve fitnessa başladım. Kalori açığı ve doğal beslenmeyle dengeli bir diyet eşliğinde geçen 7 aydan sonra kas kütlemi artırmış, yağ oranımı aşağılara çekmiş ve 70 kiloya düşmüş halde istediğim forma Allah'ın izniyle ulaştım.

Şekerli gıdalar, unlu mamülleri, hazır içecekler, hazır yiyecekler ve aburcubur kapsamına giren gıdaları radikal bir şekilde terk etmek, sağlıklı bir formun anayasasıdır. Bir taneden çok şey olur. Bir tane baklava yada gofret beni öldürmezdi ama disiplinimi ve kararlılığımı bozardı. Kendimle bu konuları çok konuştum ve bana zarardan başka bilanço çıkarmayacak bu gıdalardan Allah'ın izniyle korundum. Nefsimin şerrinden Allah'a sığınmak benim işimi bu hususta çok kolaylaştırdı.

Ayrıntıya boğup konuyu dağıtmak istemiyorum. Özetle bu işin yolu doğanıza dönmekten geçiyor. İnsan hareket eden ve topraktan beslenen bir canlıdır. Hareket etmeyerek ve topraktan gelmişlikten uzak gıdalarla beslenerek fıtratımıza zulüm ediyoruz. Ben sonuçları aşağıya bırakıyorum. Sonuçlar bu şekilde. Evet.