Sayfa 1/5 123 ... SonSon
41 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: İçeride neler oluyor? Saçlı deri (scalp) sağlığı.

SaçımınDoktoru Üyesi

Lightbulb İçeride neler oluyor? Saçlı deri (scalp) sağlığı.

Merhaba.

Uzun süredir ele almayı düşündüğüm bir konuyu açmış bulunuyorum. Saç dökülmesini 3-5 senede anlamış biri olarak bu konuyu yeni arkadaşların kulağına küpe olsun diye görsellerle destekleyerek bir şeyler anlatmaya çalışacağım.

Saçlarımızı barındıran saçlı deri (scalp) içerisinde neler oluyor? Burada bir şeyler yolunda gitmiyor ki scalp kıl köklerini beslemiyor yada besleyemiyor ve bir şekilde saçlarımız dökülüyor. Uyguladığımız tedavilerde daha isabetli kararlar alabilmemiz için biraz konuya hakim olmamız gerekiyor.

Özet olarak saç dökülmesi; Saçlı derinin saç köklerini besleyememesi durumudur.

Saçlı derinin saç kökünü beslemesine engel olan şeyler nelerdir?

1-Damar kireçlenmesi
    2-Saçlı deri altında ki inflamasyon (iltihap)
    3-Saçlı derinin altında kas bulunmayan kısımda (üst bölge) kan dolaşımının az olması veya hiç olmaması
    4-Saçlı derinin vücudun alternatif atık yolu olması
    5-Gıdaların azlığı ve çokluğu

Bunlarla mücadele etmeden uygulayacağınız tedavilerden verim alamazsınız, hatta bunlarla bunlarla mücadele etmek bile saç kaybını durdurmaya yetebilir.

1-Damar kireçlenmesi

Damar kireçlenmesinde obezite, kolesterol, tansiyon, stres, diyabet, sigara içmek ve dengesiz beslenmek risk faktörü olarak görülmektedir. Aşağıda ki görselde belirtildiği şekilde saçlı deriyi saran damarlar, kireçlenme sonucunda kan sirkülasyonu sağlamakta güçlük çeker ve saç köklerimizi besleyemez.

Ne yapmalıyız?

Yukarıda belirtilen risk faktörlerinden uzak durmalıyız ve saçlı deride kronik hale gelmiş kireçlenmeyi dağıtmak için saçlı deriye masaj yapmalıyız (forum arama kısmından masaj ile ilgili gerekli araştırmayı yapınız). Yeşilçay ve ısırgan başta olmak üzere düzenli ve seviyeli bitki çayı tüketimi gerekli bir unsudur.

Ek olarak; Vaktiyle sadece kireçlenme problemi çözülerek saç kazanımız olduğu görüşmüştür.

2-Saçlı deri altında ki inflamasyon (iltihap)

İltihap kaynakları abur cuburlar (bisküvi, kek, çikolata ve market raflarında yığınlarla bize sunulan hazır gıdalar), hazır içecekler (hazır meyve suyu, kola, hazır dondurma vs.), ay çiçeği, mısır yağı, margarin gibi yağlardır. Yani bu konuda yapacağımız şey temiz ve kaliteli beslenmektir. İltihap saçlarımızın baş düşmanlarından biridir, vücutta belli bir miktarda bulunması gereken bu meret, fazla olması durumunda -yağların alt karın ve bel bölgesine yığıldığı gibi- saçlı deriye yığılır. Bu yığılma sonucunda öncelikle sivilce problemleri başlar ve zamanla saçlı deri altında kronik hale gelirler.

Ne yapmalıyız?

İltihapla mücadeleyi boğazda vereceksiniz. Buradan iltihap kaynağı ve düşmanı besinleri özet olarak görebilir ve bu konuda gerekli araştırmayı forum içinde yapabilirsiniz. Yeşilçay ve ısırgan başta olmak üzere düzenli ve seviyeli bitki çayı tüketimi gerekli bir unsudur.

Ayrıca saçlı deriye yapılacak masaj, saçlı deri altına yerleşmiş olan iltihabı dağıtmak için etkilidir. MASAJ ÖNEMLİ.

3-Saçlı derinin altında kas bulunmayan kısımda (üst bölge) kan dolaşımının az olması veya hiç olmaması

Dökülmenin en zirvede olduğu ve en kolay saç kaybının yaşandığı bölgeler, altında kas bulunmayan ve kan sirkülasyonunun diğer kısımlara göre daha zor olduğu yerlerdir. Yukarıda belirtilen hususlarda eklendiğinde neredeyse üst bölgede kan dolaşımı hiç olmaz. Bunu anlamak için tırnağınızın ucuyla saç dökülmesinin olmadığı bir yeri ve dökülmenin zirve yaptığı tepe bölgeleri tırnağınızla yada sivri bir şeyle eşeleyip anlayabilirsiniz. Kan dolaşımının olmadığı yerlerde hissizlik olacaktır.

Ne yapmalıyız?

Bu hususta yıkardakilerden farklı şeyler söylemeyeceğim. Kan sulandırmak adına bitki çayı tüketimi ve sirkülasyonu desteklemek adına masaj konusu üzerinde durulmalı. Hareketsizlik durumu varsa yürüyüş vs. yapılıp vücuttaki dolaşım vasıtasıyla saç deri içerisindeki dolaşım da tetiklenmelidir.

4-Saçlı derinin vücudun alternatif atık yolu olması

Vücudun atık yolları (bağırsak florası, böbrek ve karaciğer) işlevini yerine getiremediğinde vücut alternatif atık yolu olarak saçlı deriyi de kullanır. Bildiğiniz saç derisinden terleme yolu ile toksik maddeleri dışarı atar, bu ileri boyutlara ulaştığında karşımıza seboreik dermatit ve foliküllit olarak çıkar.

Ne yapmalıyız?

İlk 2 madde de belirtilen hususlara dikkat edilmeli. Bu konunun beslenme ile çok bağlantısı var. Vücudumuza böbreğin, karaciğerin temizleyemeyeceği ve bağırsak florasının baş edemeyeceği saçma sapan gıdaları yüklemeyeceğiz. İşlenmiş gıdalar ve ihtiyacımızdan fazla olan besinlerde uzak durmalıyız. Ne kadar atılması gereken toksik besin o kadar sağlıksız saç derisi demektir. Düzenli yürüyüş, hareket, bitki çayı tüketimi ve temiz beslenme ile metabolizmayı çalışıyoruz ve vücut atıklardan normal yollarla kurtulup saçlı deriden terleme ve yağlanma yoluyla atık çıkarma çalışmıyor. Saçlı deri böylelikle rahatlıyor.

5-Gıdaların azlığı ve çokluğu

Bu konu da yukarıdakileri de kapsayacak şekilde saç sağlığımızın beslenmeyle olan bağlantısını ele alacağız.

Örneğin yumurta saç sağlığımız için gereklidir ama fazlası DHT'yi ve inflamasyonu körükler. Proteinler saç sağlığı için gerekliyken fazlası saç sağlığımızı dolaylı yoldan etkileyebilir. Sağlığın her alanında olduğu gibi burada da denge karşımıza çıkıyor. Bir gıda'nın eksik ve fazla tüketilmesi zararlıdır. Mesela D vitamini eksik olursa vücutta hiç bir şey yolunda gitmez ve saçınızda dökülür, fazla alınırsa bu sefer hormon dengesini bozar ve yine saçımızı döker. Yumurtayı fazla tüketenlerde saç dökülmesi arttığı görülmüşken çoğu kez günde 1 tane tüketmenin saç sağlığına iyi geleceği söylenmiştir. Yumurta burada örnektir. Günde 1 tane beyaz ekmek tüketirseniz inflamasyon üretir ve saçınızın sağlığını etkiler ama günde 3-4 dilim tam tahıllı ekmek tüketirseniz bu da olumlu etkiler. Hiç tüketmezseniz o da farklı şekilde döker. Yine küçük bir ayrıntı, çok asidik beslenmek saç dökülmesine sebep oluyorken fazla alkali ortamda mantarlara sebep oluyor.

Bunların teknik ayrıntıları çok derin olmakla birlikte beslenmede denge esastır. Bal en güzel şeydir ama 3. kaşığı daldırdığınızda zehire dönüşür. Bunun gibi. Bir protein, mineral, vitamin vs. eksik olduğunda sorun olacağı gibi fazla olduğunda da bu bir sorundur.

Özet olarak: Temiz ve dengeli besleniyoruz, hareketi artırıyoruz, bitki çayı tüketiyoruz, saçlı deriye masaj yapıyoruz, stresten kaçınıyoruz be sağlıklı kan sirkülasyonuyla saçlı deriye, saç köklerini besleyebilmesi için zemin hazırlıyoruz. Böylelikle uygulayacağımız losyon tedavilerinden tam verim alıyoruz. Losyon tedavisi uygulamıyorsak bile bu hususlarla saç köklerini canlı tutuyoruz ve ileride çıkabilecek herhangi bir tedaviye zemini hazır tutuyoruz.

Konuyu tartışmaya açık tutuyorum, eksiğim fazlam olabilir, forumda bu işin üstadı olan abilerimizin ekleyip çıkaracağı şeyler olabilir, konu altında merak edilen şeyleri konuşabiliriz.

Moderatör Kazakcemil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Tebrik ederim fatih hocam çok isabetli bir konu seçimi olmuş,buradan devam arkadaşlar...
    1- Soğan-Sarımsak Suyu+Elma Sirkesi+Z.Yağı Mix
    2- Karanfil Suyu+Karbonatla durulama
    3- Ketokonazol şampuan ( haftada 2 )
    4- Destek Tedaviler: a)Scalp Masaj b)Oral Destek : Çörek otu+Kefir+Doğal Elma Sirkesi+Zerdeçal Karışımı

13.06.2017 tarihinde güncellendi

SaçımınDoktoru Üyesi SacimYok - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Elinize sağlık güzel bir özetleme olmuş.

SaçımınDoktoru Üyesi kabuto - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Benim teorimi de destekler nitelikte, güzel paylaşım olmuş hocam ellerinize sağlık. Vücut her dengesizlikte ilk saçtan kıldan feragat ediyor gerçekten

Ayrıca bu konu hakkında yazdığım bir yazıyı da paylaşmak isterim

Okay I don't know why people don't reply but the reason behind baldness is obvious and can be prevented. It's true that the sensitivity of DHT but it's not the entire story, have you even wondered why there is hairr thick on sides but none on 1 mm upwards ? The reason is there is no muscles on top of your head, if you search head anatomy you will see the part without muscles (top of the head) matches perfectly with the pattern on NW7 (slick bald). Since the skin here can't really move daily it gets calcified and calcification causes inflammation, body send DHT as an anti-inflammatory substance to the scalp but it accidentally attacks the hair follicles aswell. (In the people who don't go bald DHT does not attack the follicles, it just attacks the inflammation, here is the genetic part) Since the skin is calcified it gets dry and thin, so our sebacous glands produce more oil to lubricate the scalp, that's why bald heads are shiny. Also skin is tighter due dryness and lack of blood and movement. Doctors was able to recover a fully bald head using calcification prevention drug. If you don't still believe me there is a Japanese barber who was lots of bald people on his family, was able to keep all his hair and he is 60+. The reason why the topical vasodilator drug works is it increases blood flow and it decreases inflamation so it works, but it does cure the symptom not the root. Also the DHT blocker oral drug works by reducing DHT production then DHT can't attack the follicles. I will share all the links I know here to help eople, I just wanr one thing please share this everywhere so people can access this information too. I will share couple of videos and pictures.
    Scalp anatomy (the region without red color is muscleless and it's the only area hair falls out: http://www.oustormcrowd.com/the-func...-anatomy-face/
    Follows the same pattern with NW7: http://farm1.static.flickr.com/161/4...371add.jpg?v=0
    The Japanese men who kept all of his hair and all of his male family members are NW7:
    https://www.youtube.com/watch?v=isoleXV8Inc&t=75s
    https://www.youtube.com/watch?v=sEa6EH905zw&t=7s
    https://www.youtube.com/watch?v=dGncIxAplEg&t=6s
    You can see more of his videos on recommendations by YouTube.
    Also if you are the who thinks that once hair falls out it never grows back, there is a man who was bald for 20+ years but after a severe accident he grew all of his juvenile hairline back Last but not least this is not a medl advice, consult a doctor before attemting all of these. I DO NOT TAKE ANY RESPONSIBILITY, DO IT AT YOUR OWN RISK!!!!!!!!

Yeni Üye
    hocam valla çok güzel bir konu olmuş forumdaki tüm bilgileri özet geçmişsiniz böylece yeni arkadaşlar daha kolay bilgi sahibi olacak teşekkür ederim

SaçımınDoktoru Üyesi
    Alıntı Kazakcemil Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Tebrik ederim fatih hocam çok isabetli bir konu seçimi olmuş,buradan devam arkadaşlar...
    Hocam spora başladım. Su tüketimini düzenledim ve legalonu tam disiplinle kullanmaya başladım(08:00-1600-00:00). Bağırsak florasına yönelik temiz ve düzenli beslenme programı belirledim. Zencefil, yeşilçay ve ısırgan çayını dönüşümlü olarak tüketiyorum. Saçlı deride ki huysuzluk gitti. Sevo’dan zaten eser yok, senelerce boşun çıldırmışım. Masajıda düzenli yapmaya başladım. Bu şekilde bu disiplinle 6-12 ay scalpı izleyeceğim bakalım sonuçlar ne olacak.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Ek olarak konuya yabancı olan arkadaşlara bilgi olsun.

Bahsi geçen legalon adlı preparat ile karaciğer temizliği yapıyorum. Bitki çaylarıyla böbrekleri destekliyorum. Beslenme düzeniyle bağırsak florasını destekliyorum. Spor ile genel dolaşımı kontrol ediyorum. Masajla saçlı deriye elastikiyet kazandırıyorum. Bu şekilde kafamdaki saçı koruyabiliyorum. Sisteme temizlik ve atık yolları konusunda yardımcı olursanız, temiz ve doğru besinleri verirseniz ilk önce saçı gözden çıkaran ve eleyen sistem orta ve uzun vade de saç ile ilgilenmeye başlayacak. Devam edeb tedaviniz varsa buna da yardımcı olacaktır bu disiplin.

Alıntı Fatih Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Hocam spora başladım. Su tüketimini düzenledim ve legalonu tam disiplinle kullanmaya başladım(08:00-1600-00:00). Bağırsak florasına yönelik temiz ve düzenli beslenme programı belirledim. Zencefil, yeşilçay ve ısırgan çayını dönüşümlü olarak tüketiyorum. Saçlı deride ki huysuzluk gitti. Sevo’dan zaten eser yok, senelerce boşun çıldırmışım. Masajıda düzenli yapmaya başladım. Bu şekilde bu disiplinle 6-12 ay scalpı izleyeceğim bakalım sonuçlar ne olacak.
    Masaj tekniği çok farkediyor, masaj konumda belirttiğim masaj tekniğiyle yaparsanız çok fark ediyor, 1 aydır yapıyorum saç diplerim kalın siyah geliyor saçım da çok hızlı uzuyor ucuz şampuan ve sürekli wax kullanmama rağmen

SaçımınDoktoru Üyesi
    Alıntı kabuto Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Masaj tekniği çok farkediyor, masaj konumda belirttiğim masaj tekniğiyle yaparsanız çok fark ediyor, 1 aydır yapıyorum saç diplerim kalın siyah geliyor saçım da çok hızlı uzuyor ucuz şampuan ve sürekli wax kullanmama rağmen
    Bu japon dayı scalp konusunda çok dolu, videolarının neredeyse tamamını izledim, görsellerle o kadar güzel destekliyor ki japonca bilsem ancak bu kadar anlardım

Sayfa 1/5 123 ... SonSon