9 sonuçtan 1 ile 9 arası

Konu: 18 yaşında saçsız bir kadın olacağım sanırım ?

Yeni Üye

18 yaşında saçsız bir kadın olacağım sanırım ?

Merhabalar.Yeni üyeyim.Yanlış bir yere konu açmışsam kusura bakmayın.
    3 senedir saçlarım dökülüyor.2.yılı çok yoğun bir dökülmeydi,avuç avuç ve hala dökülmeye devam ediyor ama avuç avuç dökülecek kadar saçım kalmadı Dökülmeye başladığı sıralar diyet yaptığım için,bu sorunun diyetten mi yoksa hormonlardan mı olduğunu anlayamadım.1.5 yıl kadar sonra başka hormonel problemler de baş gösterince endokrin bölümüne başvurdum.Testler yapıldı.Testosteronum normaldi.Dhea hormonuma bakılmamıştı.Acth ve kortizolum yüksekti.Kilo verdikçe erkeklik hormonun azalır dediler.Geri gönderdiler.Kilo verdim.Dermatologa başvurdum.Çinko hapı verip yolladı.Hiçbir işe yaramadı.Bu yıl iki hastaneye başvurdum birisi dhea hormonun biraz yüksek ilaç tedavisine başlarız dedi.Okul dönemim bittiği için geri döndüm ve tedaviye başlayamadık.Burada aynı test yapıldı ve normal seviyede çıktı.Endokrin doktoru herhangi bir müdahale etmiyor,bir şey göremediği için.Dengesiz bir biçimde dalgalanıyor hormonlarım.
    Ne yapacağımı bilmiyorum,dışarı çıkmak bile istemiyorum.
    Sizce şu an yapabileceğim en iyi şey nedir ? Saç köklerimi bu zaman içinde kaybetmiş olabilir miyim ? Eski haline gelmesi imkansız mı ?

Moderatör Kazakcemil - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Anladığım kadar stresli bir yaşantınız var stres arrtıkça vücut kortizon salgılar fakat kortizonun aşırı ve uzun süreli salgılanması hücreleri bloke ederek çalışamaz hale getirir sonuç olarak bağışıklık sistemi çökmeye başlar bu sefer de DHEA devreye girerek kortizon salgısını azaltmaya ve stresi dengelemeye çalışır hormon dengesinin inişli çıkışlı gözükmesi muhtemelen anlık stres durumuyla alakalı ,bunun üstesinden gelebilmek için açık havada bol bol yürüyüş ve egzersiz yapma dengeli beslenme bir de bu hormonun yapımı için vücutta yeterli krom yoksa krom takviyesi yapmak gerekir doktorunuza bu değerinize baktırmanızda fayda var.
    1- Soğan-Sarımsak Suyu+Elma Sirkesi+Z.Yağı Mix
    2- Karanfil Suyu+Karbonatla durulama
    3- Ketokonazol şampuan ( haftada 2 )
    4- Destek Tedaviler: a)Scalp Masaj b)Oral Destek : Çörek otu+Kefir+Doğal Elma Sirkesi+Zerdeçal Karışımı

13.06.2017 tarihinde güncellendi

SaçımınDoktoru Üyesi
    Alıntı darw_wom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Merhabalar.Yeni üyeyim.Yanlış bir yere konu açmışsam kusura bakmayın.
    3 senedir saçlarım dökülüyor.2.yılı çok yoğun bir dökülmeydi,avuç avuç ve hala dökülmeye devam ediyor ama avuç avuç dökülecek kadar saçım kalmadı Dökülmeye başladığı sıralar diyet yaptığım için,bu sorunun diyetten mi yoksa hormonlardan mı olduğunu anlayamadım.1.5 yıl kadar sonra başka hormonel problemler de baş gösterince endokrin bölümüne başvurdum.Testler yapıldı.Testosteronum normaldi.Dhea hormonuma bakılmamıştı.Acth ve kortizolum yüksekti.Kilo verdikçe erkeklik hormonun azalır dediler.Geri gönderdiler.Kilo verdim.Dermatologa başvurdum.Çinko hapı verip yolladı.Hiçbir işe yaramadı.Bu yıl iki hastaneye başvurdum birisi dhea hormonun biraz yüksek ilaç tedavisine başlarız dedi.Okul dönemim bittiği için geri döndüm ve tedaviye başlayamadık.Burada aynı test yapıldı ve normal seviyede çıktı.Endokrin doktoru herhangi bir müdahale etmiyor,bir şey göremediği için.Dengesiz bir biçimde dalgalanıyor hormonlarım.
    Ne yapacağımı bilmiyorum,dışarı çıkmak bile istemiyorum.
    Sizce şu an yapabileceğim en iyi şey nedir ? Saç köklerimi bu zaman içinde kaybetmiş olabilir miyim ? Eski haline gelmesi imkansız mı ?
    çok stresli bir yaşamınız varmı ? gece uykunuz kaliteli mi ?

Yeni Üye
    Yaklasik 1 yildir duzenli spor yapiyorum ve dhea hormonunu tetikleyecek besinlerden uzak duruyorum.Tesekkurler tavsiyeleriniz icin.

Yeni Üye
    Alıntı exfobis Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    çok stresli bir yaşamınız varmı ? gece uykunuz kaliteli mi
    ?
    Genel olarak stresli geciyor gunlerim.Stressiz gunum yok diyebiliriz ve bunu engelleyemiyorum.Kontrol edemiyorum,karsilastigim sorunlar olmasa bile kendimi surekli bir seyi dusunup stres yaparken buluyorum.Uykuya gelecek olursam; son bir yilda surekli gece aralari uyaniyorum.Kesik kesik ilerliyor uyku duzenim.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Alıntı darw_wom Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Genel olarak stresli geciyor gunlerim.Stressiz gunum yok diyebiliriz ve bunu engelleyemiyorum.Kontrol edemiyorum,karsilastigim sorunlar olmasa bile kendimi surekli bir seyi dusunup stres yaparken buluyorum.Uykuya gelecek olursam; son bir yilda surekli gece aralari uyaniyorum.Kesik kesik ilerliyor uyku duzenim.
    buda demek oluyorki b vitamin çinko tamamen sıkıntıya girer vucud sürekli stres altında olunca bu depolarda azalama olur saç için öenmli dheada artar buda saçtaki stres ve iltihabı artırır yanı saç için çok sıkıtılı bir süreç önerim size keçiboynuzu özü ve zerdeçal oral topikal yeşilçay ve melatonin serumu yapabilirisiniz

Yeni Üye
    Alıntı exfobis Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    buda demek oluyorki b vitamin çinko tamamen sıkıntıya girer vucud sürekli stres altında olunca bu depolarda azalama olur saç için öenmli dheada artar buda saçtaki stres ve iltihabı artırır yanı saç için çok sıkıtılı bir süreç önerim size keçiboynuzu özü ve zerdeçal oral topikal yeşilçay ve melatonin serumu yapabilirisiniz
    Çok teşekkürler tavsiyeleriniz için.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Acth yüksek kortizol yüksek kilolusunuz endokrinci cushingden şüphelenmedimi?

Yeni Üye
    Alıntı Feridun Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Acth yüksek kortizol yüksek kilolusunuz endokrinci cushingden şüphelenmedimi?
    Hicbir sey soylemedi,su hormonun birazcik yuksek cikmis ama yapilacak bir sey yok dedi.Kendim arastirip ogrenmesem,hicbir seyden haberim olmayacakti.Okul isleri araya girince fazla ilgilenemedim.Bu surecte yaptigim tek sey kilo vermek ve cinko hapi kullanmak oldu.Her sey daha da kotuye gitti.Kilo vermem acth ve kortizolu normal seviyeye cekmis gozukuyor su an.Acht biraz yuksek.