Ara ara forumlarda dolaşırken güzel şeylere denk geliyorum. Bunlardan bir tanesi düşük sistemik emilim çalışması. Lokal müdahale isteyen hastalıklar için geliştirilmeye çalışılan bir yöntem. Adrese teslim tedavi herhalde en çok bizi memnun edecektir ki Sistemik emilim olmadan kullanılan antik androjenlerle saç dökülmesi hikayesini kozmetik bir işlem uyguluyormuşcasına sorun olmaktan çıkaracağız.

Creabilis - Home

Yukarıdaki sitede bu sene itibariyle insan üzerinde deneme yapılmaya başlanacağı bahsediliyor. Açıkçası ben bunun sonuçlarını beklemeden acaba biz topikal uygulama haricinde Sistemik emilimi hangi araçlarla azaltabileceğimizi araştırmaya başladım. Menopoz dönemi bayanların vagina içine yerleştirdiği estrodiol türevi bir ilaç var. Sistemik emilimi düşürmemde ki amaç bu dönemdeki oral östrojen ile meme kanseri riski taşımasından sanırım. Velhasıl içeri yerleştirilen ilaç yavaş yavaş emilerek kandaki östrojen değerini değiştirmiyor ve lokal kalıyor. Ilaca ait bir özellik mi emilimin yavaş olması yoksa kullanılan Yöntem mi bilmiyorum. Burada bana verdiği tek fikir günde 1 kere yüksek doz yerine imkanlar elverdiğince düşük doz ve sık Kullanım Sistemik etkiyi azaltabileceği yönünde.

Bunun yanı sıra endo türevi voltaren gel de düşük Sistemik emilim özelliği taşıyor ve lokal etki gösteriyor, hem pgd2 inhibitor olması, hem de anti inflamasyon olması incelemek için potaya girdi. Şimdi merak ettiğim bu voltaren jel ile antiandrojen bir aracın birlikte kullanılması aynı şekilde lokal kalmasını sağlar mı. Ya da vajina içine yerleştirilen düşük Sistemik emilime sahip estrodiol ile ilave edilen başka bir anti androjenlerle ilaç emilim özelliklerini korur mu?