5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: izotretinoin androjen reseptör hassasiyeti düşürmesi

izotretinoin androjen reseptör hassasiyeti düşürmesi

Arkadaşlar biliyoruz ki saç dökülmesi ile akne tedavisi aynı metotlar uygulanıyor ...

Benim saçım ve cildim aşırı yağlanma olması sebebiyle aylardır bu konuyu araştırıyorum.

Sebum üretimi(yağ üretimi) birebir androjen hormonlarıyla alakalı olduğunu biliyoruz bununla birlikte izotretinoin etkin maddesininde yağlanmayı kestiğini biliyoruz.

Tezler araştırırken çok önemli bir nokta buldum

1---) izotretinoin kullanan 9 erkek
    hastanın testosteron seviyelerinde değişiklik olmadığını ancak 5 alfadihidrotestosteron,
    5 alfa-androston-3 alfa, 17 beta-diol glukosiduronat
    ve androsteron glukosiduronat düzeylerinde anlamlı bir düşme olduğunu
    bildirmiştir

2---)izotretinoin kullanan hastalarda total testosteron
    düzeylerinin başlangıç değerlerine göre anlamlı olarak düştüğünü bildirmiştir.
    İzotretinoin hem testosteron seviyesini azaltması13 hem de 5 alfa redüktaz
    inhibisyonu14 yapması nedeniyle antiandrojenik bir ilaç olarak kabul edilir.

işin teknik boyutunu çok bilemiyorum fakat ben de aknetrent kullandım bahsettiğin etkeni içeren ilaç. saçlarım hiç yağlanmıyordu fakat dökülmeyi farketmem o dönemde oldu. hatta ilaç tedavisini hemen kestim saçlarım açılmaya başlayınca. ilacın 1001 yan etkisini gördüm fakat saçlarım açılmaya başlayınca direk kestim ilacı. saçlarımın dökülme aşamasına geçmesinden hep bu ilacı sorumlu tuttum. kullanan herkes de aynı etkiyi elbette yapmıyor fakat benim gibi aynı sorunu yaşayan insanları da biliyorum.

SaçımınDoktoru Üyesi
    yakın arkadaşım roacctune kullandı sıvılce ıcın sacı 7gunde yaglanıyordu :d ama tehlıkelı bır ılac
    Tedavide Kullandığım İlâçlar

ROGAİNE SOLÜSYON %5

DOĞAL SABUN

YEŞİL ÇAY GÜNDE 1 BARDAK

Yeni Üye
    İzotretinoin akne tedavisinde kullanılır çünkü hem keratosit aktivitesini düşürür hem Propionibacterium acne kolonizasyonunu azaltır hem de sebase bezi kurutur. Sağlıklı saçların olsun istiyorsan kıl folikülündeki sebase bezleri kurutmak istemessin. Retinoik asit epidermisin rejenerasyonuna iyi gelir ama saçlı deride kullanımı yoktur. Son olarak sistemik formunda bile (roaccutane) androjen anlamlı şekilde düşmez.

SaçımınDoktoru Üyesi joker - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Bicalutamide,izotiretinoin,statin,selenyum,curcumi n androjen resöptörleri için önemli etkenler selenyumu oral olarak denedim sivilcelere gayet iyi gelmişti 200-400 mcg günlük kullanıyordum ayrıca antioksidan etkiside var selenyumun isteyenler deneyebilir.