5 sonuçtan 1 ile 5 arası

Konu: Saç Dökülmesi Yaşıyorum, Yardımlarınıza İhtiyacım Var!

Unhappy Saç Dökülmesi Yaşıyorum, Yardımlarınıza İhtiyacım Var!

KISA HAYAT HİKAYESİ

Merhaba herkese. Yaşım 17. Babamın saçları tamamen kel, keza dayımın ve anne tarafından dedemin de öyle. Baba tarafında amcamın ve hatta dedemin neredeyse hiç saç dökülmesi yok.

Yaklaşık 2 ay önce saçlarımın aşırı şekilde döküldüğünü hissettim, her duştan çıktığımda ellerim tamamen saç içinde kalıyordu, tarak attığımda yarısı saç oluyordu. Psikolojik olarak çok etkiledi bu durum beni ve ben de araştırma yapmaya başladım. Ardından cildiyeye gittim, beklediğim gibi bana minoxil tavsiye etti.

Başta 5 gün kullandım ama sonra sıkıldım ve 1 hafta bıraktım, daha sonra farkettim ki minoxil'i kullanmazsam aynı babam gibi (babamın söylediğine göre kendi saçları lise sonda dökülmüş ve ben de lise sondayım ) saçsız kalacaktım. Bu yüzden yaklaşık 1 aydır minoxil kullanmaya devam ediyorum.

Bu fotoğraf (fotoğrafın altı kafamın önü) saçlarımın döküldüğünü farkettiğim anda çekilmişti, saçım ıslaktı ve ışık vuruyordu kafamın tepesine, moralim altüst olmuştu.

Şimdi aradan bir buçuk ay geçti, 1 aydır minoxil kullanıyorum, ilk başladığımda durduk yere bile saç dökülüyordu yani duşa gerek kalmadan her kafamı salladığımda saç görüyordum, şuanda neredeyse hiç dökülme yok. Ek olarak 2 haftadır haftada 2 kez olacak şekilde ketoral şampuan kullanıyorum.

Üstteki yine ıslakken, alttakini ise kuruduktan sonra çektim. Saç köklerinin güçlendiğini farkediyorum fotoğraflara bakınca, ayrıca ön kısımda küçük küçük 5-6 tane, şakaklarda da 10-15 tane saç var yeni çıkan, çok hoş duruyorlar.

SORULARIM

Her şey iyi güzel ama saçlarım uzun olduğu için minoxil'i sürmek çok zor oluyor. Orta kısma döküp parmaklarımı değdiriyorum, daha sonra elimi kafamın içine sokup her yere yaymaya çalışıyorum, sizce bu şekilde yeteri katar minox kafama erişebiliyor mudur?

Ayrıca şakaklara normalde sürmüyordum çünkü saç çizgim zaten aşırı önde gerileme gibi bir durum yoktu, ama bugün dikkat ettiğimde (uzun olduğu için farketmiyordum) şakaklarda küçük bir gerileme gördüm, oralara da minox sürmeli miyim? Bazen duruma göre (her yere yediremediğimi hissettiğimde) 6 ya da 7 fıs kullanıyorum, sıkıntı olur mu?

Ketoral şampuan kullanmaya başladım bu son 2 hafta ama kullandıktan sonra bir süre saçlarımın döküldüğünü farkettim, yani o en başlardaki dökülmeyle uzaktan yakından ilgisi yok tamam ama elimi attığımda 2-3 saç geliyor en az, acaba şampuan olmasından kaynaklı bir sıkıntı mı bu? Krem kullanmama gerek var mı, bu şekilde kullansam zarar verir miyim saçlarıma?

Sadece minoxil'in yeterli gelmeyeceğini söylüyor çoğu kişi. DHT önleyici kullanmak için yaşımın çok küçük olduğunu düşünüyorum, o yüzden öyle bir risk alma niyetinde değilim açıkçası. Asıl önceliğim mevcut saçlarımı olabildiğince uzun süre korumak. (2020'de çözüm geliyor zaten kafam rahat ) Önerebileceğiniz DHT engellemeyen (oral yoldan yani, diğer türlü topical olarak kana karıştığında zarar vermeyecek şeyler kullanabilirim, ama minox-dut karışımı korkutuyor beni) yöntemler var mıdır? Azelaik asit + ketoral krem düşünüyordum ama saçlarım uzun nasıl sürerim bilmiyorum. Aynı şekilde dermaroller da düşündüm ama onu da uzun saçta nasıl kullanırım bilmiyorum.

Saçını kestir demeyin, hem uzun saç daha yakışıyor, hem de saçımı topladığım için boşluklar görünmüyor, daha rahat hissediyorum.

Yardımlarınızı bekliyorum, şimdiden çok teşekkürler.

Fotoğraflar çıkmamış, ilk 2 fotoğrafı bugün çektim (1. si kuru, 2. si ıslak hali), 3. fotoğraf ise 1.5 ay öncesine ait.
    Eklenmiş Resmin önizlemesi Eklenmiş Resmin önizlemesi 20161130_092414.jpg‎   20161129_212304.jpg‎   Screenshot_3.png‎  

Moderatör onayıyla atılıyor sanırım yorumlar, sayın mod bu fotoğrafları ana konuya ekleyebilir misiniz acaba ben editleyemedim de (yazdığım mesajla birlikte, fotolar karışabilir çünkü)

Kardeşim 17.yaşında kimyasal yolla dht baskılarsan işin özü seni erkek yapan bütün özelliklerine zarar verirsin.Bu yüzden dht baskılamak için en az 20 yaşına kadar beklemen lazım.
    Ketoral şampuanı haftada 1 kere kullan yanına da dermoday,sebamed,prozinc gibi şampuanlardan bir tanesini alabilirsin.
    Biotin,çinko,b12,folik asit içeren bir hap al onu kullan.
    Aşırı tüketmemek şartıyla yakı otu,ısırgan otu,yeşil çay,çörek otu kullanabilirsin.
    En azından ergenliğin vücutta tamamen bitene kadar dht asli görevlerini tamamlayana kadar kimyasal ilaçlara bulaşma doğal olanları da falza tüketmemeye çalış.
    Saçlarını da kısa kestirme bidaha 17 yaşında olmayacaksın nasıl seviyorsan öyle bırak.

Alıntı şakak Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Kardeşim 17.yaşında kimyasal yolla dht baskılarsan işin özü seni erkek yapan bütün özelliklerine zarar verirsin.Bu yüzden dht baskılamak için en az 20 yaşına kadar beklemen lazım.
    Ketoral şampuanı haftada 1 kere kullan yanına da dermoday,sebamed,prozinc gibi şampuanlardan bir tanesini alabilirsin.
    Biotin,çinko,b12,folik asit içeren bir hap al onu kullan.
    Aşırı tüketmemek şartıyla yakı otu,ısırgan otu,yeşil çay,çörek otu kullanabilirsin.
    En azından ergenliğin vücutta tamamen bitene kadar dht asli görevlerini tamamlayana kadar kimyasal ilaçlara bulaşma doğal olanları da falza tüketmemeye çalış.
    Saçlarını da kısa kestirme bidaha 17 yaşında olmayacaksın nasıl seviyorsan öyle bırak.
    Cevabınız için teşekkür ederim. Tamamen haklısınız, ben de Finasterid ve Dutasterid'e bulaşmamayı düşünüyorum birkaç yıl boyunca. Şuan tek istediğim mevcut saçlarımı olabildiğince kaybetmeden korumak. Ketoral + azelaik asit karışımı hakkında ne düşünüyorsunuz peki? Ayrıca biotin ve b12 almayı da düşündüm ancak zaten 12 kilo vermiş durumdayım, eski kiloma geri dönmekten korkuyorum.