Geçen yıl düzenli olarak spor yapmaya başladım(body building).Pek tabii sporla birlikte proteini alımını iki katına çıkartmak gerekiyor.Bunun için de sıkı bir protein diyetine başladım.Saçlarım da 2007’den beri düzenli olarak dökülmeye devam ediyordu bu arada.Spora başladıktan üç ay sonra diyete çiğ yumurta (günde 3 adet sarısıyla birlikte)eklemeye karar verdim.Bir kaç hafta sonra saçtaki dökülme çok çok azaldı.(İki haftada bir uğradığım berberin dikkatini çekecek mahiyette)
Saçlarım gürleşmeye,kalınlaşmaya başladı.E tabii hal böyle olunca bir dur bakalım dedim.Kendi kendime küçük bir deney yapmaya karar verdim.Dökülmenin durmasının sebebi yumurta alımı ise yumurta alımını kesmek gerekiyordur diye düşünüp birkaç hafta boyunca hiç yumurta kullanmadım.Saçlar tıpkı eskiden olduğu gibi dökülmeye,cılızlaşmaya başladı.Bunun üzerine günde üç çiğ yumurtayı tekrar diyete dahil ettim.Sonuç kesin ve hızlı:Saç dökülmesini yine bıçak gibi kesti.
Yabancı forumlardan yumurta ve saç dökülmesi ile alakalı makalelere göz attım da yumurtanın saça iyi geldiği konusunda net bilgiler yok.Hatta biotinin yararlı işlevini manipüle ettiği ve bu yüzden de saç sağlığına zarar verebildiği şeklinde bilgiler bile var.Öte yandan saç dökülmesine karşı çok yararlı olduğu şeklinde makaleler de eksik değil.Misal:http://articles.mercola.com/sites/ar...-benefits.aspx
Yumurtanın çok zengin bir vitamin ve protein kaynağı olduğu gerçeğinden yola çıkacak olursak erkek tipi saç dökülmesi sorunu haricindeki saç dökülmeleri için hayat kurtarıcı bir role sahip olduğu iddia edilebilir mi?Gerçi bendeki dökülme tipi klasik erkek tipi (yanlar ve tepeler açık)
Bu konudaki fikirlerinizi ve varsa deneyimlerinizi merak ediyorum.

Bu arada yaş 32,cinsiyet erkek
NOT:Before-after fotoları çekmeye gerek/ihtiyaç duymadım.Böyle bir geleneğin varlığını bu ve benzeri forumlarda yeni görüyorum.Kınamayınız.