Sayfa 1/2 12 SonSon
13 sonuçtan 1 ile 10 arası

Konu: Çiğ yumurta dökülmeyi bıçak gibi kesti

Yeni Üye

Çiğ yumurta dökülmeyi bıçak gibi kesti

Geçen yıl düzenli olarak spor yapmaya başladım(body building).Pek tabii sporla birlikte proteini alımını iki katına çıkartmak gerekiyor.Bunun için de sıkı bir protein diyetine başladım.Saçlarım da 2007’den beri düzenli olarak dökülmeye devam ediyordu bu arada.Spora başladıktan üç ay sonra diyete çiğ yumurta (günde 3 adet sarısıyla birlikte)eklemeye karar verdim.Bir kaç hafta sonra saçtaki dökülme çok çok azaldı.(İki haftada bir uğradığım berberin dikkatini çekecek mahiyette)
    Saçlarım gürleşmeye,kalınlaşmaya başladı.E tabii hal böyle olunca bir dur bakalım dedim.Kendi kendime küçük bir deney yapmaya karar verdim.Dökülmenin durmasının sebebi yumurta alımı ise yumurta alımını kesmek gerekiyordur diye düşünüp birkaç hafta boyunca hiç yumurta kullanmadım.Saçlar tıpkı eskiden olduğu gibi dökülmeye,cılızlaşmaya başladı.Bunun üzerine günde üç çiğ yumurtayı tekrar diyete dahil ettim.Sonuç kesin ve hızlı:Saç dökülmesini yine bıçak gibi kesti.
    Yabancı forumlardan yumurta ve saç dökülmesi ile alakalı makalelere göz attım da yumurtanın saça iyi geldiği konusunda net bilgiler yok.Hatta biotinin yararlı işlevini manipüle ettiği ve bu yüzden de saç sağlığına zarar verebildiği şeklinde bilgiler bile var.Öte yandan saç dökülmesine karşı çok yararlı olduğu şeklinde makaleler de eksik değil.Misal:http://articles.mercola.com/sites/ar...-benefits.aspx
    Yumurtanın çok zengin bir vitamin ve protein kaynağı olduğu gerçeğinden yola çıkacak olursak erkek tipi saç dökülmesi sorunu haricindeki saç dökülmeleri için hayat kurtarıcı bir role sahip olduğu iddia edilebilir mi?Gerçi bendeki dökülme tipi klasik erkek tipi (yanlar ve tepeler açık)
    Bu konudaki fikirlerinizi ve varsa deneyimlerinizi merak ediyorum.

Bu arada yaş 32,cinsiyet erkek
    NOT:Before-after fotoları çekmeye gerek/ihtiyaç duymadım.Böyle bir geleneğin varlığını bu ve benzeri forumlarda yeni görüyorum.Kınamayınız.

SaçımınDoktoru Üyesi Muzdarip - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Denemek lazım basit ve pratik. Düşünüp konu açtığın için teşekkürler eline sağlık.

Bence bunun denenmesi çok riskli.Sizde böyle etki göstermiş olabilir ama biotin alımını engellediği bilinen bir şey. Burada 5000lik biotin kullanıp çiğ yumurta yersek traji komik bir durum olacaktır.

Yeni Üye
    Rica ederim.Deneyecek olursanız sonuçları paylaşmanızı isteyecektim.

Yeni Üye
    Yetersiz protein alımından ötürü saçların çok olumsuz etkilendiği net bilinen bir gerçek.Buna rağmen biotin-yumurta ilişkisinin saçlara olan olumlu-olumsuz etkisi konusunda kafam karışık.Kimi kaynaklarda biotinin saça olan yararına engel olduğu kimi kaynaklarda bu etkisinin sınırlı olduğu belirtiliyor.Dahası bu tuhaf rastlantıya kendi adıma çomak sokmak için biotin kullanmışlığım da var.Bende olumsuz bir etki yaratmadı.Biotinden fayda olarak kim ne aldıysa ben de bir o kadarını aldım diye tahmin ediyorum.Amma ve lakin ''tıpta hastalık yoktur, hasta vardır''desturundan yola çıkacak olursa çiğ yumurtanın söz konusu etkiyi her bünyede sağlayacağını iddia etmek de belki abartılı bir iddia olarak kalabilir.

Moderatör
    günde 3 yumurta yiyorum.köy yumurtası değil gerçi.dökülmeyi o kadar tetikleyecek çok şey var ken sizin ki tamamen şans eseri gibi duruyor.belki 20 gram günlük protein almamanız etkilemiştir belki nadir de olsa biotin eksikliğiniz saç dökülmesini tetiklemiştir.
    ' Hiç kimse sizin izniniz olmadan, size kendinizi değersiz hissettiremez.
    Eleanor Roosevelt

Yeni Üye
    Alıntı BnymN Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    günde 3 yumurta yiyorum.köy yumurtası değil gerçi.dökülmeyi o kadar tetikleyecek çok şey var ken sizin ki tamamen şans eseri gibi duruyor.belki 20 gram günlük protein almamanız etkilemiştir belki nadir de olsa biotin eksikliğiniz saç dökülmesini tetiklemiştir.
    Konuyu açmamın sebebi ; görece böylesine basit bir takviyenin muazzam etkilerine olan şaşkınlık.Ancak deneme amaçlı yumurtayı bıraktığım zamanlarda da protein alımım sabitti ve dökülme başlamıştı.Biotinden kaynaklı bir dökülme olsa yumurta bu dökülmeyi katkıda bulunurdu diye düşünüyorum.Çünkü çoğu uzman bu görüşte.Kaldı ki biotini kullanmışlığım da var.Şu an 5.ay ve dökülme (nazar değmesin) neredeyse yok gibi.

SaçımınDoktoru Üyesi
    Bir kere çiğ yumurta vücutta tamamen sindirilmez ordan alınacak protein zaten çok çok az artı salmonella olma riskin var. Bu tamamen tesadüf olmuş. Sakın kimse de denemesin salmonella olursanız ben naptım diye 2 hafta yatakta kıvrana kıvrana ağlarsınız. Benden söylemesi...

SaçımınDoktoru Üyesi Ender60 - ait Kullanıcı Resmi (Avatar)
    Yer
    İstanbul
    Yumurtanın inflomasyona karşı etkili olduğunu okumuştum.Herkesde etkili olmayabilir denenmeye değer.Ama ben çiğ yumurta düzenli içemem Spor yaparken günlük 4 tane bıldırcın yumurtası içerdim o ara böyle birşey dikkatimi çekmemişti.Deneyecek arkadaşlar tuz kekik ve pulbiber atsın biraz daha katlanılabilir oluyor
    Miracle Losyon20.01.2016
    Yakı+ısırgan+Lavanta+elma sirkesi 15.01.2016
    Biotin 5mg HP 26.01.2016
    Cell Losyon 01.04.2016
    %5 Min %0.2 Fin Losyon 20.06.2016

Yeni Üye
    Alıntı Zer0 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Bir kere çiğ yumurta vücutta tamamen sindirilmez ordan alınacak protein zaten çok çok az artı salmonella olma riskin var. Bu tamamen tesadüf olmuş. Sakın kimse de denemesin salmonella olursanız ben naptım diye 2 hafta yatakta kıvrana kıvrana ağlarsınız. Benden söylemesi...
    Ne çiğ ne de pişmiş haliyle yumurta tam olarak sindirilen bir besin değildir.Üstelik yumurta pişirilince saç için elzem olan b6 ,b9 ve c vitaminlerinin etkisi azalıyor.Makalede geçen ifade aynen şu:''Some vitamins (like vitamins C, B6 and B9) are more fragile and lose potency during heating (the more/longer heat, the more loss).Doğada bu şekilde ,pişirilince değerini ve değerlerinden bazılarını yitiren yüzlerce çeşit besin kaynağı var.

Dikkat çekmek istediğim esas nokta yumurtanın sağladığı proteinle alakalı değil.Zaten protein içeren onlarca gıda var halihazırda.İlginç olan şey günlük ihtiyacım kadar protein almama karşın yumurtasız dönemde dökülmenin tekrardan başlıyor olması.Örneğin Ender60 arkadaşımız inflamasyona(aç dökülmesine sebep olan güçlü bir faktör olabilir) iyi geldiğini belirtmiş.

Salmonella riski düşük de olsa var.Özellikle de endüstriyel çiftliklerde bu risk daha yüksek.Ben de kendi adıma koruyucu bir önlem olarak köy yumurtası almaya özen gösteriyorum.

Sayfa 1/2 12 SonSon